Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
 
18°C
  
Ročník 6. (69.)24/04/20186. (69.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   2018-04-23   29
A Pro Patria Honismereti Szövetség tisztelettel meghívja Önt a szlovákiai magyar helytörténészek huszonkettedik országos találkozójára. A rendezvényre 2018. április 28-án kerül sor az udvardi művelődési házban 9:00-órai kezdettel.  
Oto Psenak   2018-04-21   39
Már az eredeti szlovák kiadás idejében jeleztük, hogy egy nem mindennapi kötetettel van dolgunk. Agneša Kalinová szemelyében a 20. század második felének tanúja meséli  el az életét, amelyen oly gyakran gázoltak át a kor nagy és tragikus történései. Ezzel eggyütt a Magvetö Kiadóban megjelent magyar kiadást (amelyet a Szlovákiai Irodalmi Alap támogatott) néhány félreértés is kíséri. Ezeket talán Závada Pál a könyvbemutatón elhangzott nyitókérdése tükrözi legjobban - azt kérdezte Agneša lányától Julia Sherwoodtól, hogy milyen szerepet játszott édesanyja életében identitásának magyar komponense - tudva lévö hogy magyar nyelvü családba született és Budapesten vészelte át a holocaustot.  
Oto Psenak   2018-04-17   444
"Máme radi NZ" je primátorská stránka na Facebooku, ktorá má propagovať úspechy aktuálneho vedenia a vytvárať priaznivý imidž prvého muža mesta. Niekedy však emócie prevážia. Tak sa stalo, že aj drobné vulgárne extempore s poslancami Katonovcami na poslednom zastupiteľstve malo svoju dohru aj na Facebooku. Predovšetkým bola zverejnená neskrátená verzia inkriminovaného "dialógu" - ako keby tá mohla vylepšiť dojem z primátorových slov... (písali sme tu...)  
Oto Psenak   2018-04-17   369
V novozámockom komunálnom tuneli zablikalo svetielko - medzi tunelármi, prospechármi a chytrákmi predstierajúcimi  záujem o verejnú službu sa našiel niekto, kto vytrvalo ide za svojim cieľom, skrášľuje a čistí mesto  - vo voľnom čase a za vlastné peniaze. Prípad Martina Výžinkára je v Nových Zámkoch vskutku ojedinelý a jeho nadšenie je nákazlivé - predminulú sobotu spolu s ním čistilo hrádzu zo tridsať dobrovoľníkov, na ktorých bola radosť sa pozerať (ako to vyzeralo na hrádzi po iné roky si môžete prečítať tu...).  
Telek Lajos   2018-04-13   154
2018. április 26-án, csütörtökön Érsekújvárban, a Millénium sportcsarnokban folytatja szlovákiai koncertturnéját a skót hard rock veterán zenekar, a Nazareth. A koncert vendége a magyarországi Republic. Belépő elővételben 24 euró, helyszínen 30 euró. Mindenkit szeretettel várnak az EloKoncert  szervezői. A program a következő: 17.30 kezdettel kapunyitás, 18.30 REPUBLIC együttes ad koncerttet, majd 20.30 jön a skót hard rock banda NAZARETH.  
Benkő Timea   2018-04-12   231
Nem olvasnak verset a fiatalok, mert nehezen érthető, unalmas és nem számít menő dolognak – állítják sokan. Lehet. Van egy napja azonban az évnek, amikor írják nyomtatják, rajzolják, szavalják mégis. Április 11-én, a Költészet napján posztok lepik el az utcát, az iskolát, mindenki hozza kedvenc versét. Nálunk legalábbis így van.  
Oto Psenak   2018-04-07   612
Ak cestujete autom z Nových Zámkov do Štúrova, pred Gbelciami si nemôžete nevšimnúť obrovskú nedostavnú rezidenciu, ktorá tam chátra už dobrých 10 rokov. Pred budovou je roky odparkovaný autožeriav s vysunutým ramenom, akokeby už už chcel niečo dôležité vyložiť, alebo naložiť...  
Oto Psenak   2018-03-31   555
Pred desiatimi rokmi, v apríli 2008 začala polícia zverejňovať na Internete informácie o kriminalite na území kraja. Za desaťročie informovala o viac ako 1.300 prípadoch. Predkladáme úplný chronologický prehľad všetkých hlásení od najnovších po najstaršie. Pre porovnanie uvádzame, že novozámocká mestská polícia žiadny podobný informačný servis neposkytuje, čím podľa našej mienky porušuje jednu zo svojich základných povinností - informovať verejnosť.  
Benkő Timea   2018-03-30   496
Korábban azt gondoltuk, hogy az életben való sikereink elsősorban agyunk racionális központjának teljesítményétől függenek. Mára viszont felmérések bizonyították, hogy érzelmi képességeink ugyanolyan fontosak, mint az értelmiek. A jó teljesítmény szoros kapcsolatban áll a magas EQ-val. Viszont az érzelmi intelligencia fejlesztésében eléggé korlátozza a középiskolát, hogy képzőművészeti és zenei nevelést nem oktatunk. Pedig az EQ leginkább alkotói tevékenységgel növelhető.  
Oto Psenak   2018-03-30   331
Aj keď vieme, že novozámcké publikum je vyhladované skôr po poplašných správach o vyčíňaní imigrantov a Sorosových pikloch, predkladáme prvú časť śkoliaceho materiálu o výchove žiakov k multikulturalizmu. Bolo by skvelé, keby mladá generácia neprepadla sebapoškodzujúcim vášňam, ktoré lomcujú ich rodičmi a dokázala by strpieť vedľa seba ľudí odlišných kultúr, farby pleti a náboženstva. V roku 2006 spracovala Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s nemeckým Der Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft metodickú príručku pre multikultúrnu výchovu "Multi-kulti na školách". Publikácia nikdy nevyšla knižne a dostala sa zrejme len k nemnohým. Uvádzame prvú zo štyroch kapitol.  
Soóky Zoltán   2018-03-30   370
Elsős diákunknak, Csanda Tamásnak sosem okozott gondot egy-egy grafika megtervezése és létrehozása. Tanár, osztálytárs, szülő is tudja, hogy kihez forduljon segítségért, hogyha meghívóra, oklevélre, reklámfalra, üdvözlőlapra, újság grafikai megtervezésére van szükség. Ezt a tudást és kreativitást kamatoztatta Tamás a “ZENIT a programozásban” verseny 34. évfolyamának országos fordulóján, ahol az 1. helyen végzett Grafikus dizájner kategóriában. A verseny egy három napos március 20-22. között zajló eseményen valósult meg Alsókubinban.  
Oto Psenak   2018-03-27   331
Néhány nap bizonytalanság és harag után Hunčík Péter ismét visszazökkent szokott szerepébe. Nem is érti miért ez a hirtelen hisztéria, ill. ellenszenv az egykoron rajongott idollal szemben. Péter pszichiáterként úgy gondolja, hogy itt az ún. "kivetítés"-nek lehetünk tanúi, amikor is az emberek saját kudacaikat és megalkuvásaikat rávetítik egy kivülálló személyre. Félö, a Denník N nevü liberális napilap (amelyben dr. Hunčík szerkesztöbizotsági tag) olvasói ezt az eszmefuttatást teljes értetlenséggel fogadják. Ök több hete kijárnak tüntetni, áláírást gyüjteni, stb. és minden szempontból várakozáson felül teljesítenek. Egyetlen ember van, akinek lenne mit BB-ra vetíteni, ill. hárítani, és ez maga Hunčík Péter... Ideje lenne hol-mi lélekbúvárkodás helyett a felelöségröl is szót ejteni. Hogy is volt az, hogy 1995-után a maroknyi magyar értelmiség feladta  függetlenségét, ktitikai gondolkodását, cserbenhagyta közösségét, elhagyta küldetését?  
Hinzellér László   2018-03-19   338
Szívet megdobogtató, lelket felemelő érzés,ha csak egy órára is ki tudunk szakadni mindennapos rohanásunkból, gondjainkból és egy régi, hagyományos népzenei környezetben találjuk magunkat őseink gazdag, mély emberi érzésekkel átitatott világába.  
Oto Psenak   2018-03-18   500
V poslednom čísle štvrťročníka Pamäť národa (č. 3/2017) vyšla 18-stránková štúdia spolupracovníka ÚPN Petra Jaška s ambíciou priblížiť odbornej i laickej verejnosti disidentskú činnosť Miklósa Duraya v období rokov 1978-1989. Počin autora je chvályhodný, na slovenskej strane podobný záujem o činnosť M. Duraya naposledy prejavila štátna bezpečnosť. Autor mal k dispozícii jej dokumentačnú bázu a čerpal aj z informačných bulletinov Charty, ktoré sú zverejnené na Internete.  
Eva Polerecká   2018-03-15   3,306
Takmer celá krajina je vo vare a mládež na námestiach žiada slušné Slovensko. Dodajme, že plným právom.  A hoci sa v manévroch jednotlivých politikov pomaly nevyzná ani divá sviňa, predsa len na úrovni vrcholovej politiky je recept pomerne jasný. Treba zoťať hydre hlavu a najlepšie celú hydru zakopať niekde hlboko v lese. Ako to ale aplikovať na miestne pomery pre slušné Nové Zámky? V zastupiteľstve sa deje síce v malom to isté čo v parlamente, ale sú to väčšinou trápne kauzy miestnych aktérov. Akoby vám niekto unášal hlineného trpaslíka z predzáhradky... Možno práve teraz klope na dvere primátora bývalý spolužiak s perfektným eurofondovým projektom, z ktorého čo-to kvapne aj keď také vôbec nepotrebujeme. Alebo klope stavebný podnikateľ s číslami mestských parciel, ktoré sú nám úplne nanič, kým jemu by sa naopak náramne zišli...  
Telek Lajos   2018-04-22   60
2018. május 12-én, szombaton este Léván, a téli stadionban ad koncertet a legendás Omega zenekar, akik legújabb lemezüket mutatják be Volt egyszer egy vadkelet címmel. Előzenekar a MadDogX. Belépő 25, 35, 40 és 50 euróért kapható. A zenekar a koncert előtt 18.00 és 19.00 óra között autogramokat oszt a rajongóknak. Mindenkit szeretettel várnak a szervezők.  
Oto Psenak   2018-04-21   61
A szlovákiai magyarság legjelentösebb történésze ma tölti be 90. életévét. A "Trilógia" szerzöjeként számontartott tudóst tegnap a pozsonyi Magyar Intézetben köszöntötték volt kollégái, tanítványai, a magyar és szlovák közélet számos képviselöje. Vadkerty Katalin 1928. április 21-én született Érsekújvárban. Kisvárdán érettségizett 1946-ban majd a pozsonyi Comenius Egyetem BTK-án szerzett történészi oklevelet 1955-en.  
Danczi Mónika   2018-04-17   134
Április 5-én indult útjára a Ringató foglalkozások sora Érsekújvárban. A védjegyes, magyar foglalkozást Gállné Gróh Ilona, Forrai Katalin díjas zenepedagógus alapította Kodály Zoltán és Forrai Katalin módszerére alapozva, kisgyermekes családok részére, zenei, művészeti, családi, nevelő foglalkozásként. Magyarországon és magyarlakta területeken összesen 97 foglalkozásvezető 204 településen, 255 helyszínen tart hétről hétre rendszeres Ringató foglalkozásokat 0-3 éves korú kisgyermekek családjainak.  
Benkő Timea   2018-04-13   318
2018. április 12-én az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban zajlott az Ismerd meg a szlovák nyelvet (Poznaj slovenskú reč) verseny kerületi fordulója. Hagyományosan 4 kategóriában mérettek meg a versenyzők, az idei országos fordulóra a következő diákok jutottak tovább: 1. kategória: 1. hely: Vékony Ádám – Juhász Gyula AI, Léva, 2. hely: Pál Viktor – Czuczor Gergely AI, Érsekújvár, 3. hely: Fábrik Dušan – Móra Ferenc AI, Nemesócsa  
Balkó Gábor   2018-04-12   126
Balkó Gábor magányos harca folytatódik a végeken. Ma a Magyarországról  pénzelt és Eszterházy Jánossal takarózó Ifjú titán - Gubik Lászlót vette szemügyre. Az MKP fiatal politikus-palántái sem kecsegteknek több reménnyel mint a Híd által felkarolt ifjú (állam)titkárok -  hiteltelen emberekböl sosem fog összeforrni  egy elit. Vladimír Vysockij után szabadon: míg a próféták húzódzkoznak és sehogy sem jönnek, a seftelök minduntalan itt nyüzsögnek... Balkó Gábor cikkét olvassák a Zoboralja hírportálon...  
Oto Psenak   2018-04-12   191
Ha másként alakulnak a Magyarországi választások, talán megússzuk, így viszont beindultak az új felvidéki mediális felületek és - más név alatt - hamarosan újraindul a Szabad Újság is. Kipróbált szakember-gárda fogja igazgatni a hír és rémhír terjesztést, így végre nem kell majd a szomszédba menni annak, aki félni akar Soros György-töl vagy a virtuális migránsáradattól.  
Oto Psenak   2018-04-05   189
Ungváry Rudolf (1936) ismert publicista, aki fiához -Ungváry Krisztián történészhez hasonlóan eröteljesen jelen van a magyar közéletben (már amennyire ezt a Fidesz által uralt médiapiac lehetövé teszi).  2014-ben adta közzé esszékötetét, amelyben megpróbálja leírni az Orbán Viktor nevével fémjelzett politikai-gazdasági rendszer természetrajzát. Bár - mint ez az alább közölt bibliográfiából is kiderül - ebbéli próbálkozása korántsem egyedülálló a magyar bal-liberális oldalon, mégis ö adta a legkimerítöbb választ arra a kérdésre, hogy miféle alapokon nyugszik a példátlanul hatásos Orbáni hatalomgyakorlás.  
Eva Polerecká   2018-03-31   1,839
29.marca 2018, teda 2 dni pred pôvodne plánovaným otvorením zrekonštruovanej tržnice sa nás firma Brantner s.r.o. rozhodla pravidelne informovať o „novinke“, ktorá nás zaiste poteší. To je výborná správa, i keď nevieme, do akej miery bude podobné spravodajstvo užitočné. Ani doteraz nebola núdza o vyhlásenia kompetentných, jediný problém bol, že každé nasledujúce popieralo to predchádzajúce...  
Oto Psenak   2018-03-30   353
Primátor Komárna László Stubendek poslal 21. marca list riaditeľovi Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý sa mnohé roky usiluje o návrat súsošia Márie Terézie do Bratislavy, odkiaľ ju odstránili českí legionári v r. 1921. Korešpondencii predchádzalo hlasovanie bratislavských poslancov, ktorým zamietli umiestnenie zmenšenej bronzovej kópie súsošia na Hviezdoslavovom námestí pred hotelom Carlton.  
Zilizi Kristóf   2018-03-30   264
Március 27-e II. Rákóczi Ferenc születésnapja. Ebből az alkalomból a Rákóczi Ferenc  Polgári Társulás, Borsi község Önkormányzata és a Csemadok-szervezetek virágvasárnap nagyszabású ünnepséget rendeztek a bodrogközi településen. A vendégek a községházán gyülekeztek kora délután, majd fél kettőkor elindult az ünnepi menet, élen a lovasokkal, különböző hagyományőrző, népviseletbe öltözött anyaországi, erdélyi-partiumi csoportokkal a református templomot érintve harangszó, tárogató felcsendülése mellett, többször megismétlődő háromszoros „vivát – éljen“ kiáltása közepette Novák Gyula vezetésével a Rákóczi-kastély elé.  
Oto Psenak   2018-03-28   766
Aj v tomto roku sme rutinne ako po iné roky požiadali Mesto o správy o použití dotácií na šport a kultúru za predchádzajúci rok, ktoré prijímatelia predkladajú mestskému úradu. Očakávali sme, že Mesto odmietne rovnako ako po iné roky a my si odpoveď uložíme do tučného šanónu "porušovanie zákona 211/2000 Nové Zámky". V uvedenom šanóne sú skvosty zo súčasnosti, ale napr. aj odpovede z éry p. Ing. Pischingera - ktorý rovnakú žiadosť pravidelne riešil predstieraním dislexie - na žiadosť o ODPOČET nám pravidlene zasielal ROZPOČET dotácií ako ich schválilo zastupiteľstvo...  
Oto Psenak   2018-03-23   605
Uplynuli ďalšie dva roky a prichádzame s aktuálnym spravodajstvom o situácii mediálne najznámejšej Novozámčanky ktorá medzičasom presídlila z Emirátov do Singapúru, kam nasledovala svojho manžela finančníka. Singapúr je malá ázijská krajina, kedysi známa prasačími farmami a smradom, ktorá sa zmenila na výkladnú skriňu sveta s bezchybnými službami, prísnymi pravidlami a nulovou korupciou. Andrea by nepochybne mohla prispieť inšpiráciou i pre mesto svojej mladosti, kde sa akosi stále nedarí nastaviť dobré mravy a kde sa pahltný funkcionársky aktív nie a nie sa nasýtiť... Článok priniesol časopis Život v č. 11/2018.  
Soóky Zoltán   2018-03-19   466
Iskolánk “Money Matters“ nevű pénzügyi projektjének első megállója a spanyolországi főváros Madrid elbűvölő városa volt. Diákjainkat családok fogadták be egy teljes hétre. Az első napon a lengyel, román és görög tanulókkal együtt tekintettük meg a spanyol partneriskolát, majd az óvodások adtak elő mindannyiunknak egy meglepetés műsort.  
Oto Psenak   2018-03-17   878
Kto sa zúčastnil na piatkovej demonštrácii v Bratislave a pocítil elektrizujúcu silu davu, nemôže byť na pochybách, že  toto vzopätie prinesie zmenu a zmetie všetko, čo sa mu postaví do cesty. Najťažšie bolo povaliť prvé dve kocky domina - Fica s Kaliňákom - ale paradoxne človek, ktorý k tomu veľkou mierou prispel, sa stal spolu s nimi predmetom všeobecného opovrhnutia. Meno Bélu Bugára je dnes synonymom zradcu a - slovami Martina Mojžiša - "odporného človeka".  
Telek Lajos   2018-03-14   479
- Hogyan kezdődött a fitness iránti vonzalmad?
-Világ életemben szerettem mozogni . Egyszerűen muszáj volt lekötni az energiámat valamivel ,olyan dolgot szerettem volna ami hasznos és hosszú távon az életem része lehet. 16 évesen voltam először edzoteremben és már akkor éreztem , hogy ez több lesz , mint egy kósza hóbort.  
Pošlite správu! / Küldjön hírt!
 
1518.04.24 április 24. Országgyűlés kezdődik a Rákosmezőn. (A köznemesség távozik, és július 25-re önhatalmúlag Tolnára hirdet fegyveres országgyűlést; ezzel az országgyűlés megszakad, a főrendek azonban Budán végzéseket hoznak. Főbb cikkelyek: 1.: bár a köznemesség csak fél aranyforint adót volt hajlandó megszavazni, ennek kétszeresét veti ki; 12., 20.: elrendeli, hogy a királyi tanácsot — a kancellár, a kincstartó és a főudvarmester mellett — 4—4 választott főúr és főpap alkossa és hetente háromszor ülésezzék: 14—16.. 18—19.; a királyi tanácsnak lényegében minden közügybe beleszólása van.)
1648.04.24 V Kežmarku zomrel Dávid Frôhlich (*1595, Ľubica), vydavateľ kalendárov, astronóm a geograf.
1788.04.24 április 24. A császári-királyi sereg elfoglalja a töröktől Szabácsot.
1858.04.24 április 24. Megnyitják a Püspökladány— Nagyvárad közötti vasútvonalat.
1908.04.24 Minister Andrássy vo svetle svojich nariadení. O protestoch proti vyučovaniu maďarčiny.
1908.04.24 Že búrime
1918.04.24 Апрель, 24. Ленин беседует с делегацией рабочих Царицынского орудийного завода о переводе завода на мирное производство и делает заметки о положении на заводе и его нуждах. Ленин председательствует на заседании Совнаркома, на котором обсуждаются проект декрета об отмене наследования, доклад коллегии по делам о военнопленных, вопрос о снабжении сельского хозяйства орудиями производства и металлами (поправки к проекту декрета, принятому 23 апреля).
1918.04.24 Поручение отделам ВЧК о предоставлении докладов
1928.04.24 Švejk a senátor Dyk
 The index.php: SIZE[b]: 20,316 MODIFIED: 2018.01.23 22:11:49.MD5: 261c2f536b3ed3c76a2e24cc5dec0d98 STATUS: OK