Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  13-02-21   2,636  
0
Súc často konfrontovaní s tápaním mladých historikov v labyrinte vlastných dejín si nezaškodí pripomenúť svetlé postavy slovenskej historiografie a ich činy, ktoré azda môžu pomôcť súčasníkom zorientovať sa v zložitých reáliách dneška. I dnes - rovnako ako vždy v minulosti - platí, že nemusí byť výhodné to, čo je správne.
Slovenský historik Ján Mlynárik (1933-2012)  uverejnil v r. 1978 v 57. čísle parížskeho exilového časopisu Svědectví svoju štúdiu "Tézy o vysídlení československých Nemcov". Nabúral sa tým do tabuizovanej témy, ktorú mnohí pred ním aj po ňom už raz a navždy uzavreli a "zabudli"... Ani pre Mlynárika - býv. profesora histórie z VŠMU a pracovníka HÚ SAV, v r. 1978 kulisára pražského Národního divadla - nebola táto akcia bez rizika a aj si za ňu vyslúžil 13 mesiacov väzenia a následne vypovedanie z krajiny.  

Dávne zločiny vrhajú dlhé tiene, a hoci od obdobia r. 1945-48 uplynulo už veľa rokov, svoju daň si stále vyberajú - stačí si spomenúť na tému Benešových dekrétov v českej prezidentskej kampani a na excentrického kandidáta, ktorému pomohli do prezidentského kresla.
O to je však príklad Jána Mlynárika dôležitejší. Veď mladí slovenskí historici vysielajú signály o tom, že historickú pravdu už našli (podľa článku p. Lacka uvádzaného vyššie napr. autor dobre vie, že vydanie Sidorových denníkov v tejto forme bola nehoráznosť, aj to, ako to bolo s kráľom starých Slovákov či s udavačom Vojtaššákom). Akurát stále chýba motivácia sa k tej pravde hlásiť...
Všetky čísla časopisu Svědectví nájdete tu.
2013-02-22 15:30:52 Admin
Milý Laci, k tým 95% Slovákov, ktorí podľa Teba ostali nedotknutí:
HSĽS mala v r. 1943 300 tis. členov, t.j. v strane bol každý štvrtý dospelý človek. KSČ mala počas svojej vlády tiež stabilne okolo 300 tis. (už pred prevratom 1948 asi 210 tis.). Keďže v dvojgeneračnej rodine (rodičia-starí rodičia sú 4 dospelí) štatisticky každá slovenská rodina preśla týmto poločasom rozpadu...
2013-02-22 08:59:56 Ladislav Moravík
Milý Oti, neobhajujem praktiky komunistov, ale brať pána Mlynárika ako morálny vzor sa mi nepozdáva. Áno, je pravda, že sa ho snažili súdruhovia prevychovať v rôznych "nápravných" zariadeniach, lenže v čase, keď vstupoval do KSČ v tých istých zariadeniach, ktoré neskôr okúsil on sám, už sedeli tisíce nevinných ľudí. Vtedy mu to, zdá sa, až tak nevadilo.
Charta 77 je osobitná kapitola, ktorá by stála za hlbšiu analýzu. Máš pravdu, že určitá časť chartistov "pendlovala medzi kotolňou a väznením", ale pravda je aj to, že ich byty boli vybavené luxusnejším zriadením a rôznou najmodernejšou elektrotechnikou, ako príbytky vysokých "papalášov" strany. Kde na to z tých nízkych kuričských platov nabrali peniaze ostáva záhadou.
A ešte jeden fenomén, ako vnímavému pozorovateľovi by ti nemal uniknúť, prečo je pomer Čechov a Slovákov v Charte 77 tak rozdielny? 95% Slovákov prechádzalo polčasom rozpadu z komunistu na ľudáka, ako Mináč??
2013-02-21 23:20:39 Admin
Áno zhruba takto argumentovali aj súdruhovia (Postupimom a pod.) a kvôli väčšej presvedčivosti strčili Mlynárika do väzenia. Kvôli ešte väčśej presvedčivosti mu nedávali inzulín, takže prišiel o palec na nohe. Zrejme z chorobnej nepresvedčiteľnosti neprijal ani federáciu r. 1968 ani "konfederáciu" obrazca 1992, možno on - syn slovenského kováča - pridobre poznal poločas rozpadu Mináča na ľudáka a späť. Škoda že všetci "vyznavači samobytnosti Slovákov" sedeli v ÚV alebo hliveli v emigrácii - keby boli pendlovali medzi kotolňami a väzeniami ako Chartisti, Praha by ich určite nepovažovala omylom za klérofašistov. Na druhej strane, načo by bola disidentom samostatnosť že? Tak ako v 1968-om nechceli vymeniť demokraciu za federáciu, nepozdávala sa im ani výmena za samostatnosť v r. 1992... Ale môžem sa samozrejme mýliť :-)
2013-02-21 17:16:21 Ladislav Moravík
Nemôžem posúdiť na čom spojenci trvali a na čom nie, ale odsun odsúhlasili. Nebolo to teda v rozpore s povojnovým medzinárodným právom a dohodami. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že sa k takejto forme mali pristúpiť.
O "vrelom" vzťahu prof. Mlynárika k Slovensku svedčí aj to, že až do svojej smrti žil v Prahe a vehementne bojoval najskôr proti federalizácii štátu v r. 1968 a neskôr aj proti osamostatneniu Slovenska v r. 1992.
Financovanie pána Mlynárika Nemcami sa vzťahovalo na jeho vyjadrenia k odsunu Nemcov z územia ČSR. Jeho výrokmi na adresu Slovákov sa chcel zrejme zavďačiť Prahe a českým chartistom, ktorí všetko, čo len trochu zaváňalo samobytnosťou označovali za fašistické, či klérofašistické.
2013-02-21 16:10:35 Admin
Laci, nemyslím si, že víťazné mocnosti na niekoho nanútili vysídlenie Nemcov - záležalo na vôli konkr. krajiny. Preto sa vysídľovalo z Poľska a ČSR, ale nie napr. z Rumunska či Sov. Zväzu (Maďarska ako spojenca Nemecka v prehratej vojne sa na názor nikto nepýtal).
Neviem posúdiť či sú Slováci od narodenia antisemiti, filosemiti, alebo asemiti. Nepoznám ani tieto vyjadrenia Mlynárika, dokonca si neviem predstaviť, prečo by bolo v záujme nem. landsmanšaftu, ktorý ho ako vravíš platil, stavať Slovákov do takého negatívneho svetla...
2013-02-21 11:16:59 Ladislav Moravík
Znovu sa Oti dostávame k témam, ktoré zbytočne rozvíria hladinu v spoločnosti a nič do budúcnosti neriešia.
Otázka vysídlenia Nemcov nielen z ČSR, ale aj z iných krajín, kde táto menšina žila bola prerokovaná medzi spojencami (USA, Veľká Británia a ZSSR) už na Jaltskej konf. a definitívne potvrdená na konferencii v Postupime. Obviňovať za toto rozhodnutie Slovákov, príp.Čechov je plakanie nad nesprávnym hrobom.
Profesor Mlynárik (ohrdnutý bývalý člen KSČ) popísal veľa hlúpostí, o.i. aj o vrodenom antisemitizme Slovákov vo všetkých vrstvách spoločnosti. Štúdiu, ktorú Oti vyzdvihuješ písal pán Mlynárik práve v čase, keď bol už "disidentom" a hojne financovaný aj z peňazí Sudetonemeckého landsmanšaftu.
Z tvojho príspevku som však nepochopil jeho dovetok, čo má komunista Mlynárik spoločné so Sidorovými denníkmi, či biskupom Vojtaššákom.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x