Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  14-01-20   3,080  
0
Na stopu tejto hry sme naďabili, keď sme spolu s našim anonymným prispievateľom Jurom  (pozri  Ako Esterházy nedá spávať anonymom....) postupne prechádzali pramene, v ktorých mala slovenská historiografia - podľa Jura - dospieť k poznaniu, že Esterházy nebol jediný, kto 15. mája 1942 hlasoval proti zákonu o deportácii Židov. Z nižšie vložených ukážok však nevyplýva, že by sa historici uberali podobným smerom. Alebo akýmkoľvek iným. Občas vyprodukujú slovný kvet. Alebo aspoň kvietok.  


Pripomína to refrén kultovej pesničky Viktora Coja "Бездельник" (čo sa dá preložiť ako "Flákač", ale tiež ako "Dezertér")
Нет  меня дома целыми днями
Занят бездельем - играю словами.
Каждое утро снова жизнь свою начинаю
И ни черта ни в чем не понимаю.
Nebývam doma celé dni,
som zaneprázdnený ničnerobením - hrám sa so slovami.
Každé ráno svoj život znova začínam
A pomaly tu už ničomu nerozumiem...

Táto situácia generuje mnoho nedorozumení a mystifikácií. Prvá z mystifikácií je podsúvanie predstavy, že o ústavnom zákone č. 68/1942 o vysťahovaní Židov sa hlasovalo natrikrát - ZA/PROTI/ZDRŽALI SA. Odtiaľto vznikli pokusy interpretovať Esterházyho nezodvihnutie ruky za deportácie ako nehlasovanie, resp. ZDRŽANIE SA hlasovania. "Nie je pravda, že Esterházy hlasoval proti" tvrdí jeden z diskutérov. V skutočnosti zdvihnutie ruky znamenalo ZA, nezdvihnutie znamenalo PROTI. Vtedajšia parlamentná prax žiadne iné možnosti neponúkala.

Ďalšia mystifikácia je fáma o bližšie neurčenom počte poslancov, ktorí sa mali rovnako ako Esterházy ZDRŽAŤ hlasovania, ale na rozdiel od neho vskutku kurióznym spôsobom - tým že sa pred hlasovaním ukryli v kuloároch snemu ("opustili sieň"). A ukryli sa tak dôkladne, že ich nevypátrali dodnes... Niekto by si mohol myslieť, že takéto správanie je rovnako  hanebné ako hlasovanie ZA zákon o deportáciách. Ale kým obraz Esterházyho je v očiach slovenskej verejnosti konštantne negatívny (dnes rovnako ako 15. mája 1942), anonymné persóny neznámeho počtu a neistej totožnosti postupne získavajú na vážnosti a prestíži.
Nedá sa tiež nepozastaviť nad nezvyklou kompozíciou textov I. Kamenca, keď vzápätí po informácii o hlasovaní Esterházyho sa snaží spochybniť jeho morálnu integritu. Nespomíname si na žiadny iný prípad, aby sa pri reflektovaní významných činov historických dejateľov historiografia správala podobným kontradiktívnym spôsobom.

Zaujatosť voči Esterházymu možno ilustrovať aj na formulácii  Ed. Nižňanského "Neoficiálne sa zdržal hlasovania jediný poslanec...". Aké "neoficiálne"?! Aké "zdržal sa"?!  Neoficiálne sa možno zdržali účastníci svojráznej schovávačky v slovenskom sneme. Asi nie je náhoda, že práve k tejto publikácii, resp. formulácii prilipol náš anonymný Jaro s toľkou dôverou...


Kamenec, Po stopách tragédie, Archa 1991

V slovenskom sneme sa hlasovalo aklamáciou - zdvihnutím ruky. Jediný poslanec, u ktorého je dokázateľné, že nezdvihol
ruku na podporu vysťahovaleckého zákona, bol poslanec za maďarskú národnostnú menšinu na Slovensku J. Esterházy, za čo ho ihneď napadlo fašistická tloč.

Kamenec, Prečan, Škorvánek, Vatikán a Slovenská republika (1939-1945). Dokumenty. HÚ SAV 1992

Proti zákonu hlasoval jediný poslanec snemu - J. Esterházy. Viacerí poslanci, medzi nimi aj niektorí kňazi, sa vyhli hlasovaniu tým, že v čase aktu opustili rokovaciu miestnosťKamenec, Hľadanie a blúdenie v dejinách, Kalligram 20001942 J. Esterházy ako jediný z prítomných poslancov snemu odmietol verejne hlasovať za ústavný zákon o vysťahovaní židov, za čo ho vzápätí napadla gardistická i tunajšia nemecká tlač. Takýto postoj bol skutočne ojedinelým skutkom v celých dejinách snemu totalitného slovenského štátu. Viacerí slovenskí poslanci síce tiež nehlasovali za „vysťahovalecký" zákon, no neurobili to verejne, ale hlasovaniu sa vyhli ustráchaným odchodom z rokovacej siene.

Michálek, Krajčovičová, Do pamäti národa, Veda 2003

Autor článku je maďarský ľavicový publicista, býv. zástupca šéfredaktora ústredného straníckeho denníka Népszabadság E. Fehér Pál.

... bol jediný, ktorý hlasoval proti deportáciám Židov.


Ed. Nižňanský, Holokaust na Slovensku 4. Dokumenty nemeckej proveniencie (1939-1945), Nadácia M. šimečku 2003
Cituje hlásenie nemeckého rezidenta viedenskej centrále:
Pri hlasovaní došlo k udalosti, ktorú slovenská tlač hneď vyhodnotila protimaďarsky.
Zástupca maďarskej menSiny gróf Esztcrházy nehlasoval za zákon. Tomuto rozhodnutiu nebol síce pripísaný politický význam, ale ako priznanie sa náklonnosti grófa Esterházyho
k židovstvu. V tlači sa  samozrejme nezverejnilo, že sa pri hlasovaní niekoľkí duchovní zdržali hlasovania.


Ed. Nižňanský, Holokaust na Slovensku 6. Deportácie v roku 1942. Dokumenty, Nadácia M. šimečku 2005
Neoficiálne sa zdržal hlasovania jediný poslanec, a to maďarský poslanec Ján Eszterházy.[125]Nižňanský, Nacizmus, holokaust, slovenský štát, Kaligram 2010

Neoficiálne sa zdržal hlasovania jediný poslanec, a to maďarský poslanec Ján Eszterházy. [125]

2014-01-22 10:50:36 Juro
Samozrejme, proti tomu, ze nacisti obsadili Madarsko protestoval, to sa mu nepacilo. Ale ked mu v maji 1938 povedal Henlein, ze Hitler planuje obsadit Cechy a Moravu, tak si povedal preco nie. Pomozeme mu, Slovensko nam zostane. Kolko Cechov bolo zavrazdenych gestapom? Ked to iste gestapo zacalo nahanat aj jeho, situacia sa zmenila. Najvacsi sypac piesku pod nacisticke kolesa, svatec a hrdina.
2014-01-22 10:41:53 Juro
Ale tam toho piesku nasypal. Najprv sa podielal na rozbiti CSR. Nie na nejakom posune hranic, ale na likvidacii statu ako takeho. T.j. aj ked nacista nebol, tak slo o priamu pomoc nacistom pri snahach ovladnut strednu Europu (nekomentujem ten politicky naivizmus, ze Nemecko necha vzniknut nejaky Polsko-Uhorsky blok, aby mu zavadzal pri utoku na Polsko a ZSSR). Podporou nezmyselnej madarskej politiky a snov o obnove Uhorska hnal aj ludakov priamo do naruce nacistov, lebo kde inde mali hladat podporu (ti ich uz vitali s otvorenou narucou). V januari 1939 navrhol madarskej vlade aby postupovala proti Zidom tvrdsie, nez planuje slovenska, aby sa ukazala u nacistov v lepsom svetle a teda im to Slovensko nechali. A ked sa v lete 1940 dostalo k moci na Slovensku pronacisticke kridlo, uz na jesen ho nic lepsie nenapadlo, ako utocit proti Zidom (citaty som dal). A deportacie nim tak hlboko otriasli, ze hned vyhlasil, ze sice nesuhlasi, ale aj tak planuje zostat antisemitom.
2014-01-22 09:57:48 Moravík Ladislav
Nemyslím si, že Dr. Tiso zaliezol pod stôl. Inú váhu zodpovednosti má prezident, inú poslanec a inú radový občan.
Doba si vyžadovala od politikov manévrovanie a mnohokrát aj úskoky. Slovensko sa nemohlo postaviť otvorene proti Veľkonemeckej ríši. Muselo sa jej navonok podriadiť a v zákulisí sypať piesok pod rozbehnuté kolesá. To bola jediná možná stratégia.
Preto všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom vyjadrili svoj nesúhlas patrí uznanie. Týka sa to aj poslanca Eszterházyho, ako aj ďalších verejných činiteľov, ktorí bojkotovali nemecké snahy o svetovládu.
Eszterházymu, Tisovi, Sivákovi, a mnohým ďalším nešlo o slávu. Obetovali svoje dobré meno a nakoniec aj seba, aby zachránili maximum. Všetkým sa pomôcť nedalo, "Sofiina voľba" stála pred každým z nich. Ale nezabúdajme: "Kto zachráni život jedného človeka, akoby zachránil celý svet."
2014-01-22 08:59:20 Juro
O "slavu" samozrejme neprisli. Aj tu boli najma v 90-tych rokoch pokusy ospravedlnovat alebo dokonca glorifikovat roznych ludakov. Narozdiel od Madarska sa ale presadil kriticky pristup a cele to padlo. Madarsko v tomto celko zaspalo a miesto jedoducheho vyroku "ano, ide o kontroverzna postavu" su tu rozne romanticke myty o hrdinovi a svetcovi (sic!).

Co uz z takej "slavy", ktora je zalozena na klamstvach typu "nehlasoval za ziadny protizidovsky zakon", "nezucastnil sa pripravy viedenskej arbitraze", "zachranil Rudolfa Viesta" (vid moj prispevok #40 k Molnarovi v predchadzajucej diskusii).

Ak hodnotite, Sokolove opakovane pokusy o zastavenie alebo obmedzenie deportacii este pred prijatim zakona o vystahovani ako zalezenie pod stol, ale to, ze Esterhazy pocas hlasovania zostal sediet ako knedla bez akejkolvek kritiky alebo pozmenovacieho navrhu ako ohromnu slavu, preco nie.
2014-01-22 08:10:46 Admin
Áno Juraj, práve to je nevýhoda stratégie dr. Tisa ("kde sa veľkí bijú, malým treba zaliezť pod stôl"). Zaliezli pod stôl a prišli o všetku túto slávu...
2014-01-22 07:43:48 Juro
> Táto situácia generuje mnoho nedorozumení a mystifikácií.
Ja viem. Kolko len mne trvalo, kym som vam dokazal, ze ziadne hlasovanie za/proti/zdrzal sa nebolo, aby ste to teraz konecne objavili aj vy.

> tým že sa pred hlasovaním ukryli v kuloároch snemu ("opustili sieň"). A ukryli sa tak dôkladne, že ich nevypátrali dodnes...
Zosmiesnovanim to nezachranite. Fakt je, ze to potvrdzuju popredni historici skumajuci holkaust ako Niznansky a Kamenec ale aj Micev a dalsi. Hodte sa o zem.

> anonymné persóny neznámeho počtu a neistej totožnosti postupne získavajú na vážnosti a prestíži.
Budte konkretny. Komu z tych "anonymnych" mien, ktore som menoval sa tu stavaju sochy, recnia o nich prezidenti ako o humanistoch a zachrancoch, pomenovavaju sa po nich parlamentne saly, organizuju sa ich dni pri prilezitosti predsednictva EU, statny tajomnici a predsedovia parlamentu pisu oslavne uvody ku knizkam o nich? Nikomu. Robi sa to len v Madarsku.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x