Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  15-08-03   1,756  
0
Časopis .týždeň prináša vo svojom dnešnom čísle rozsiahly článok o kauze renesančnej busty zo Zmetákovej zbierky. Autor Andrej Bán krátko rekapituluje kauzu, ako sa mramorová busta zo Zmetákovej zbierky predala v bratislavskom aukčnom dome za 24 tisíc Eur, aby sa neskôr za 33 miliónov dolárov objavila v zbierkach Gettyho múzea v Los Angeles. Článok dá nazrieť do sporov rozsvárených Zmetákových detí z rôznych manželstiev a netrvá dlho, kým autor dospeje k základnému neuralgickému bodu celej transakcie - nejasnému spôsobu, ako majster diela do svojej zbierky získal.  


Cituje kunsthistorika Júliusa Barcziho, podľa ktorého "obsah Zmetákovej zbierky okrem jej pôvodných majiteľov a zopár zasvätených nikto poriadne nepoznal a dodnes nepozná" a ďalej pokračuje: "Úvahy o tom, či minimálne časť tejto zbierky nepochádza z majetku bohatých a nacistami zavraždených židovských rodín, sú oprávnené..."
"Tá socha bola dlhé roky čo si pamätám, zabalená do papiera a uložená u otca v dome pod stolom pri okne. Keď som sa ho pýtala, čo to je, tak vždy ma odpinkal..." spomína dcéra majstra Uľjana Zmetáková... Viac si prečítate v najnovšom čísle časopisu .týždeň.
 
 

The index.php: SIZE[b]: 26,710 MODIFIED: 2019.01.09 23:30:08.MD5: c4503a129be13fa5e595fa996dd7d9bd STATUS: FALSE  This window is : x