Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  16-09-19   1,113  
0

O fenomenálnom úspechu ruskej populárnej skupiny Leningrad sme už na týchto stránkach písali. Pesničky bohato popretkávané vulgarizmami boli blízke ruskej duši, netešili sa však veľkej obľube ruských úradov, ktoré dlhú dobu zakazovali koncerty skupiny v Moskve a nepúšťali ju na kanály provládnej televízie. Úspech skupiny, ktorá dokázala bodovať aj v blízkom zahraničí  - Ukrajine, Poľsku a Maďarsku - však primäla úrady k obratu a niektorí ruskí politici  zauvažovali o formácii ako o "zbrani hromadného ničenia" v kultúrnej vojne so Západom.  

Ruský establishment,  ktorý zúfalo hľadá svorky ("skrepy") ktorými by cementoval dezintegrujúcu sa ruskú spoločnosť, objavil možnosti skryté v tvorbe excentrického Sergeja Šnurova a v svojráznych epických videoklipoch, ktorými svoje kompozície uvádza. Tie sa pomaly stávajú kultúrnym fenoménom, o ktorých diskutujú milióny a v porovnaní s ktorým sú divadelné premiéry úsmevný bagateľ.
 
V tomto roku zatiaľ vznikli tri šedévre tohoto typu:
 
Videoklip Eksponat zľudovel pod názvom Labuteny (ruský výraz pre dámske lodičky na vysokých opätkoch s platformou) - 90 miliónov zhliadnutí za 8 mesiacov - je horkým výsmechom bacuľatej ruskej dievčiny, pre ktorú je pritesný aktuálny ideál krásy. Kľúčový dialóg je replika keď matka odpovedá na zaprisahávanie dcéry o tom, že v dome už nechce viac vidieť chlieb - tak nehovor, tvoja babička prežila blokádu!
  
Ďalší videoklip V Pitere piť (V Petrohrade sa opíjať) - 23 miliónov zhliadnutí za 3,5 mesiaca, je svojráznou sondou o fenoméne alkoholizmu v ruskej spoločnosti. Dozvedáme sa, že alkohol je práve jednoou z oných "svoriek", ktoré Rusov spájajú, ale na pozadí je prítomný aj iný motív - alkohol ako spôsob späťzískania ľudskej dôstojnosti a slobody - v svojráznom ruskom ponímaní.
  
A tretí videoklip Sisky (Kozy) - 14 miliónov zhliadnutí za 20 dní, do ktorého vmontovali aj Putinove vzletné slová, sa venuje ďalšej ťaživej traume súčasnnej ruskej spoločnosti - nedostatočne vyvinutím ňadrám niektorých mladých Rusiel a ich ťažkej dileme, ako prísť k umelým prsiam...
 


 
 

The index.php: SIZE[b]: 26,710 MODIFIED: 2019.01.09 23:30:08.MD5: c4503a129be13fa5e595fa996dd7d9bd STATUS: FALSE  This window is : x