Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)13/04/20218. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   21-04-11   211  
0
Pred piatimi rokmi sme prvýkrát písali o budúcom projekte požičovne mestských bicyklov - ako o ďalšom zo série pekelne predražených eurofondových projektov organizovaných komárňanskou firmou Pons Danubii EGTC p. Zolána Baru. Princíp jeho podnikania je jednoduchý - ponúka samosprávam projekty "zadarmo". V skutočnosti ide o projekty financované z eurofondového programu cezhraničnej spolupráce. P. Bara nám takto už dodal You-tube videá, detské ihrisko a do mesiaca tu bude požičovňa bicyklov. Z pôvodne plánovaných dvoch stanovíšť, do ktorých sa bicykle parkujú a nabíjajú, bude napokon len jedno, čím sa bicykle stanú prakticky nepoužiteľnými. Ale stále je to lepšie ako nič, keď je to navyśe zaradmo... Dôvodom redukcie je, že sa projekt predražil voči pôvodným plánom. Čo to presne znamená a o koľko sa predražil to nám kompetentní pre istotu nevešajú na nos. Rovnako ani to, koľko bude stáť výpožičné, keďže požičiavanie nebude zadarmo. Ale to je čisto hypotetická otázka, veď takých ktorí sa budú chcieť previezť z bodu A do bodu A asi nebude veľa...  
Oto Psenak   21-04-02   982  
0
Ešte prednedávnom sme písali o tom, ako sa majetkové priznania každoročne ukladajú  v zalepenej obálke do trezoru, aby ich už nikto nikdy neuvidel a tu, čo sa nestalo?! Stal sa zázrak! Na internetovej stránke mesta sa zničoho nič objavili majetkové priznania primátora i poslancov za rok 2019. Že čo primälo vedenie mesta k takému zúfalému kroku, nevedno. Ale podľa prudkých útokov proti posl. Podbehlému zo strany pp. primátora a posl. Borbélya na poslednom zastupiteľstve súdime, že to bola práve jeho správna žaloba podaná na krajskú prokuratúru v tejto veci, čo donútilo radnicu, aby našla majetkové priznania, ktoré doteraz "nemala k dispozícii ani v úschove".  
Oto Psenak   21-03-26   857  
0
Rôzny prístup k obom firmám má svoje vysvetlenie. Veď okrem toho, že uzatvorili zmluvy s Mestom sa prakticky vo všetkom ostatnom líšia. Avastav nesprivatizoval priemyselný park za 1E/m2, ani cintorín, ani školské budovy, dokonca ani nezdevastoval Zúgov. Naopak, splnil všetky záväzky ku ktorým sa zmluvne zaviazal - spor vznikol iba o tom, kto zavinil meškanie stavby po dodatkovaní zmluvy. Zato s firmou AMV - notorickým privatizérom mestského majetku za lacno - je všetko inak. Z dôvodu Covidu, ktorý túto firmu podnikajúcu v oblasti cintorínového biznisu zrejme tvrdo zasiahol, nesplnila svoje zmluvné záväzky, ale 10 hektárovú parcelu, ktorú si kúpila od mesta za cenu 3-j izbového bytu, by si rada ponechala...  
Oto Psenak   21-03-25   726  
0
Záver včerajšieho zastupiteľstva bol rovnako emocionálny, ako sme si mohli zvyknúť v poslednom čase. Poslankyňa E. Polerecká interpelovala primátora o dôvodoch jeho zadržania a vypočúvania vyšetrovateľmi NAKA (a možno nielen jeho).  Miesto vecnej odpovede sa jej dostalo spŕšky invektív. Noblesný spevák začal poslankyni z ničoho nič tykať, ba priamo ju obviňovať, že to ona - spolu so svojimi kolegami (kto to len môže byť?) - spôsobili záujem NAKA o jeho osobu. Svojim krátkym vstupom prispel i JUDr. Závodský, ktorý lamentujúc-vyhrážajúc sa popísal traumu, ktorú mu výsluch spôsobil i keď dokázal odpovedať iba na jedinú otázku - kto je E. Polerecká. Scénka je sondou do morálnej kondície vedenia mesta...  
Oto Psenak   21-03-20   1,207  
0
"Hostina v čase moru" je posledná z jednoaktoviek A. Puškina z cyklu "Malé tragédie". Napísal ju v roku 1830 v čase zúriacej epidémie cholery v Rusku a prepoužil motív z diela škótskeho autora Johna Wilsona "The city of the plague" odohrávajúceho sa počas londýnskej morovej epidémie v r. 1665. Hlavnými postavami sú Predseda a Mních. Predseda usporiada na londýnskej ulici pyšnú hostinu pre svojich kamarátov. Prichádza mních, ktorý sa mu snaží dohovoriť a pripomína mu obete moru. Predseda sa bráni tým, že si musia užiť, kým sú mladí. Mních mu pripomína duše blízkych vyčítavo hľadiacich z nebies a odchádza. Predseda zostáva v pomykove... Príbeh doznal päť operných spracovaní a náš spevák nepochybné pozná aspoň niektoré z nich...  
Oto Psenak   21-03-17   1,184  
0
Vysvitlo, že podivné úvodné pasáže v reakciách radnice na niektoré naše články z posledného obdobia neboli celkom náhodné a práve k nám dorazil aj včerajší primátorov odkaz poslaný po školskej linke. Zdá sa, že p. Otokar Klein konečne našiel spôsob, ako zamedziť šíreniu klamstiev o jeho pôsobení a rozhodol sa "interpelovať" učiteľku ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta - konateľku firmy, ktorá technicky prevádzkuje aj portál Watson.sk.  
Eva Polerecká   21-03-11   963  
0
Mestské zastupiteľstvo zasadlo po takmer troch mesiacoch 10.03.2021. Zasadnutie bolo tentokrát krátke, trvalo 2 a pol hodiny. Presne toľko trvalo kolegom z primátorskej 13-ky spozorovať ohrozenie svojho zdravia. Aj to nezistili hneď, ale až dodatočne, keď mali vysvetliť prečo zmizli zo zastupiteľstva. Priamo na mieste ale spozorovali inú vec: o 11:30 zostalo v rokovacej sále už len 10 poslancov "Kleinovej trinástky" a prerokovať zostalo ešte 20 bodov z 27.  Opozičníkov bolo stabilne 11, dokonca o 13-tej hodine sa mal pripojiť aj 12. poslanec.  
Telek Lajos   21-03-07   381  
0
Az Egy csésze kávé mai vendége Bregyán Gábor, akit Gavril Bredean néven ismernek a világ számos országában, ahol a politikai elit tagjai közül számos magas rangú vezető védelmét látta el. A kiváló, sokoldalú és világlátott testőr Erdélyből, Nagyváradról és a későbbiekben Magyarországról disszidált a francia idegenlégióba, majd nemzetközileg elismert személyi védelemmel foglalkozó szakemberré, később pedig díjazott feltalálóvá vált néhány év alatt.  
Oto Psenak   21-03-04   147  
0
1975-ben jelent meg a Magyar Újságírók Országos Szövetsége kiadásában Máté György brossúrája a tiltott magyar pártsajtó történetéröl 1917-1945 között "Új március hírnöke" címmel, amelyben két fejezet erejéig foglalkozik a Csehszlovakiában megjelenö kommunista lapokkal is.  
Eva Polerecká   21-02-25   1,598  
0
Čochvíľa uplynie rok, ako žijeme v dobe kovidovej. Je to doba ťažká. Deti už rok nechodia poriadne do školy, malé prevádzky sú zatvorené, ich zamestnanci živoria. Mnohí zamestnanci, ale aj nemálo živnostníkov, prišli o prácu a tým aj o živobytie. Iní pracujú z domu a poberajú 80% platu. Odmeny  a 13.či 14.platy ostali vo väčšine podnikov len zbožným želaním. Pomoc štátu je nedostatočná a prichádza neskoro. Držíme palce všetkým v bielych overaloch, ale aj matkám čo nemajú z čoho zaplatiť Internet pre svoje deti. A to je ten lepší prípad...veď často nezostáva ani na jedlo. Každý po svojom sa ticho modlíme, aby sme to všetci prežili v zdraví a aby sme toto celé už mali za sebou.  
Oto Psenak   21-02-21   884  
0
Najprv zmluvu tajili (článok tu...), potom ju potichu nakrátko zverejnili bez príloh, napokon ju zrušili aj spolu s webstránkou, na ktorej bola uložená (hotelkorzo.sk). Pritom je to nevšedný dokument z kategórie hybridných zmlúv éry O. Kleina. Opäť pre mesto krajne nevýhodná. Za normálnych okolností sa ročné nájomné stanovuje na úrovni 1/20 trhovej hodnoty nehnuteľnosti, páni ho stanovili na 1/35 zostatkovej hodnoty). Nájomné navyše nezohľadňuje infláciu a nebude rásť spolu s hodnotou nehnuteľnosti, ale bude naopak klesať - za 40 rokov klesne na polovicu dnešnej hodnoty (pri inflácii 2%). V zmluve je i tentokrát skrytý dodávateľský úver. Ako inak, veď hospodárime tradične na účet budúcich generácií systémom "Po nás potopa". Bytkomfort vyplatí štvrtinu 40-ročného nájomného vopred a pp. Klein a Borbély už určite budú vedieť ako peniaze minúť, aby budúce vedenie mesta z nich neuvidelo ani cent. Rovnako ako z hnuteľného majetku hotela, ktorý páni potajomky predali kamarátom v priebehu decembra... K nájomnej zmluve nie je pripojený znalecký posudok a hotel odovzdávajú do nájmu nie na základe trhovej hodnoty, ale na základe zostatkovej hodnoty z účtovníctva. Na čo sa toto všetko podobá?!  
Zilizi Kristóf   21-02-19   195  
0
Ezekben a napokban, egészen pontosan február 13-án, ami szombatra esett idén, s ami egyházi szempontból a fatimai Szűzanya ünnepe, emlékeznek meg arról, habár csak otthonaikból az internetes hálón keresztül, hogy éppen napra pontosan nyolc esztendeje, 2013 hamvazószerdáján indultak el a havi magyar, kezdetben diákszentmisék Nagyszombat „magyarok templomá“-ban, az egykori ispotálytemplomban, a Fő utca 47-es száma alatt található szent Ilonában.  
Oto Psenak   21-02-16   211  
0
Vo februári 1991 sa stretli prezidenti Československa, Poľska a Maďarska vo Vysegráde na brehu Dunaja a podpísali deklaráciu o vzájomnej spolupráci. Symbolický význam stretnutia bol v tom, že na rovnaom mieste sa v r. z roku 1335 uskutočnilo stretnutie troch kráľov - českého (Ján Luxemburský), poľského (Kazimír III. Veľký) a uhorského (Karol I. Róbert z Anjou). Po rozpade Československa sa V3 rozšírila na V4 a pokračovala v koordinácii politík členských štátov v ich integračnom úsilí. Po vstupe účastníkov do EÚ rámec V4 stratil na význame.  
Oto Psenak   21-02-13   804  
0
Mestské médiá uplynulý týždeň informovali o daroch, ktoré rôzne firmy a organizácie v tomto období prinášajú na mestský úrad. V našom kraji je totiž taká obyčaj, že to čo potrebujeme si nekupujeme z vlastných peňazí, ale získavame z darov odovzdávaných v rámci spoločného fotenia sa s p. primátorom. Tentokrát firma Galatostav darovala mestu respirátory. A správu o šľachetnom čine uzavrel redaktor podivnou vetou o tom, že "spoločnosť Galatostav v súčasnosti nepracuje na žiadnych mestských objednávkach". Čo to len môže znamenať? A nesúvisí to nejako s tým, že ide o nových susedov primátorovej tety?  
Telek Lajos   21-01-31   495  
0
- Köszönöm, hogy elfogadtad a kávé meghívásomat, és interjút készíthetek veled. Sokat köszönhetek neked, mert annak idején - amikor harmincnégy éve belecsöppentem a médiába -, sok hasznos tanácsot kaptam tőled. Te voltál akkor a Beatrice, a Csiga Biga, a Rio együttesek és Waszlavik Petőfi Velorex Gazember László menedzsere, valamint a Jeee C lap és a Garázs c. műsor szerkesztője is. Ám ne szaladjunk ennyire előre: kezdetben a Belvárosi Ifjúsági Házban dolgoztál, ott voltál népművelő néhány évig, és a te reszortod volt a heti zenés klubestek szervezése. Hogyan lettél műsorszervezőből a felsorolt zenekarok menedzsere és a lapok, műsorok szerkesztője?  
Oto Psenak   21-04-02   168  
0
V dnešnom pokračovaní práce nad chronológiou Watson.sk sa budeme zapodievať pomerne ojedinelým počinom - knižným vydaním korešpondencie Laca Novomeského a Davistov. Slovenská historiografia i literárna veda sú špekulartívnymi žánrami, kde edície korešpondencie nie sú preferované, iba zbytočne vnášajú zmätok do ustálených ideologických kánonov. 3-zväzková edícia korešpondencie svojim rozsahom radí Laca Novomeského hneď vedľa Ľ. Štúra a tieto postavy majú aj niektoré iné spoločné rysy - od čechofilstva, fixácie na Rusko, hodnotovú  rozkolísanosť cez  podriadenie tvorby politike až po organizovanie povstaní a konflikty so včerajšími súdruhmi... Literárny vedec Štefan Drug (1931-2011) si zvolil Novomeského a Davistov za  nosnú tému svojho výskumu a zozbieral veľké množstvo listov, ktoré poskytujú plastický obraz o dobe i ľuďoch - hoci oveľa menej významných a viac marginálnych než sa súdilo v dobe, keď sa nimi Drug zapodieval. Kde inde než v tejto edícii by sme ale našli korešpondenciu s Bašťovanským, Širokým, Milom Urbanom, Kolomanom Moškom či hoci  Bélom Tilkovszkým...  
Telek Lajos   21-03-28   146  
0
Az Egy csésze kávé Popturmix rovatának mai vendége egy zenei legenda, Fekete Gábor. A Skorpió együttes dobosával a zenei múltjáról, Amerikáról, valamint a jelenlegi terveiről beszélgettem.
- Kezdjük a legelején! Mondd, mikor miként kerültél kapcsolatba a zenével és a dobbal?
- Zenei általánosba jártam, csellózni tanultam. 8-os koromban Dobogókőn táboroztunk, ahol felkértek pergődobosnak. Reggelihez menetelést én doboltam. ..és jött a Beatles, Ringo Starr…  
Peternai Zsuzsanna   21-03-26   131  
0
Játszani mindenki szeret. Mert motivál, könnyebben tanulunk olyankor és persze szórakozunk közben. Ezt az elvet követve és az online szabadulószobák ötletét felhasználva készítettünk egy játékot, melyben bemutatjuk a Pázmány Péter Gimnáziumot. Célcsoportunk elsősorban az alapiskolák kilencedikes tanulói voltak, de bárki kipróbálhatja, nincs korhatárhoz kötve. Jó szórakozást! A játék indítása: itt...  
M. Nagy László   21-03-22   175  
0
Amikor a vándor elfárad, betér egy oázisba, hogy testének megnyugvást nyerjen... Zene: Balla Igor, Dalszöveg: Balla Igor, M. Nagy László, Ének: Balla Igor, Lantos Borbély Katalin. Érintés a mi dalunk ... fogadjátok szeretettel.  
Oto Psenak   21-03-17   125  
0
Spomienky jednej z najznámejších osobností epochy sovietskej perestrojky Vitalija Korotiča (nar. 1936) sú poučným a súčasne zábavným čítaním pre každého, kto sa zaujíma o prelomové obdobie ruských dejín. Korotič bol šéfredaktorom časopisu Ogoňok v rokoch 1986—1991 a spolu s Moskovskými novosťami Jegora Jakovleva spoluvytváral spoločenskú klímu pre uskutočnenie gorbačovových reforiem, ktorých nezamýśľaným dôsledkom bol kolaps Sov. zväzu.  
Oto Psenak   21-03-14   969  
0
Inštitút majetkových priznaní bol do legislatívy SR zavedený ústavným zákonom č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Je formulovaný dostatočne vágne na to, aby znemožnil skutočnú verejnú kontrolu majetkových pomerov funkcionárov. Obštrukcie sa uskutočňujú dvomi spôsobmi: buď sa udávajú neúplné a zmätočné informácie, alebo sa skrývajú samotné priznania, najčastejšie však oboje. Napríklad už dobré dve desaťročia sa nevieme dopracovať k majetkovým priznaniam poslancov novozámockeho zastupiteľstva, ktoré vraj ležia niekde v zalepenej obálke v trezore. Len nikto nevie kde sa ten trezor nachádza.  
Oto Psenak   21-03-09   1,376  
0
V týchto dňoch vrcholí mocenský zápas medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom o smerovanie Slovenska. Ako Sulíkov volič v posledných voľbách súhlasím s jeho hodnotením situácie a rovnako si myslím, že to takto ďalej ísť nemôže. Akurát sa nezhodneme na tom, kto by mal odísť. Mne sa zdá, že odísť by mal Rišo Sulík. Predsa len sabotovaním nákupu testov i lockdownu prispel k rastu obetí epidémie a ani nápad odvolať veliaceho generála v čase nepriateľského útoku nesvedčí o sviežom ume. Veľmi neštandardne sa správajú i jeho nominanti. Jedni ho opustili tesne pred voľbami, ďalší  ho chceli zobchodovať na druhý deň po nich. Po žiadnych profesionáloch či technokratoch, ktorých by človek v tejto strane očakával, nechyrovať, zato sme na najlepśej ceste k návratu Fica k moci. V tejto situácii by veľmi pomohol pokles preferencií SaS...  
Oto Psenak   21-03-04   967  
0
Vo svojom dnešnom okienku na rozhlasovej stanici "Echo Moskvy" sa publicista Viktor Šenderovič vyjadril aj k žartu I. Matoviča, ktorý v interview pre Rádio Expres na otázku čo ponúkol Rusku za vakcínu tresol, že Zakarpatskú Ukrajinu. Zo spravodajstva vieme, aké pobúrenie vyvolal nepodarený žart na Ukrajine, a zrejme - mimo kamier - aj v radoch ruských politikov. Šenderovičovi sa páčil dvojitý "šróf" v Matovičovom vtipe a to ani netušil, že je tam aj tretia pointa. Na Slovensku boli totiž premiantmi v ospravedlňovaní sa - za nič - nielen minister zahraničných vecí (ktorý by sa mal ospravedlňovať najmä za svoje účinkovanie v Bruseli počas vlád Smeru, keď sa podarilo nastaviť také prajné podmienky pre rozkradnutie Eurofondov) ale aj partička z OKS - veľkých fanúšikov povojnovej demokratickej ČSR a Beneša - a bol to práve on, kto Podkarpatskú Rus zobchodoval so Stalinom...  
Oto Psenak   21-03-02   155  
0
Najväčším dokumentačným projektom normalizačného obdobia sa stala šesťzväzková edícia dokumentov k sovietsko-čsl. vzťahom od októbrovej revolúcie až po prevzatie moci komunistami v Československu. Iniciovala ju sovietska strana a bola pandantom skoršej a rozsialejšej edície poľsko-sovietskej. Publikácia je výlučne v ruštine, z československej strany ju zastrešovali historici Václav Král a Čestmír Amort, obaja z Českolovensko-sovietskeho inštitútu ČSAV. Dokumenty sú selektované prísne ideologicky. Čitateľ sa oboznámi s aktivitami Masaryka v Rusku na sklonku prvej sv. vojny,  nedozvie sa ale nič o hláseniach čsl. veľvyslanectva  o moskovských procesoch, masových čistkách ani hlade na Ukrajine. Naopak prajnej pozornosti sa teší postava čsl. veľvyslanca Zdeňka Fierlingera - agenta soviestkej rozviedky, ale aj akademika Zdeňka Nejedlého, Stalinovho kandidáta na povojnového československého prezidenta pre prípad nedohody s Benešom. Napriek uvedeným nedostatkom poskytuje zozbieraný materiál plastický obraz o sovietskom faktore v československej politike v rokoch 1917-1948.  
Oto Psenak   21-02-23   264  
0
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége YouTube csatornáján tette hozzáférhettővé T. Nagy Imre (Bódva-völgyi Stúdió) kisfilmjeit, amelyeket ismert felvidéki személyiségekkel - írókkal, költőkkel, művészekkel forgatott az elmúlt két évtized során. A 31-részes portréfilm-sorozat címe Ahonnan elindultam...  
Oto Psenak   21-02-21   157  
0
A Magyar Széppróza Napja (Február 18) alkalmából a Szlovákiai Magyar Írók Társasága egy összeállítást szerkesztett, amelyben közreműködtek: Tóth László író - költő; Hogya György író; Rajczi Adrienn író; Aich Péter író.  
Oto Psenak   21-02-19   267  
0
3.800 riadkovú chronológiu starších slovenských dejín vydal Historický ústav SAV vo vydavateľstve Prodama v roku 2008. Podľa nej "staršie slovenské dejiny" končia presne 26 decembra 1847, keď bolo uvedené do prevádzky telegrafné spojenie medzi Viedňou a Bratislavou. Prvé doklady o osídlení slovenského územia autori datujú rokom 600 tisíc pred n.l. Na scénu politických dejín sveta Slováci vystupujú v 1381 so žilinskými sťažnosťami. Prvá zmienka o starej slovenčine je z r. 1479, keď ňou mali byť písané kázňové modlitby v Spišskej kapitule. Prvou knihou v slovenčine by mal byť Lutherov Katechizmus z roku 1581 vytlačený v Bardejove. Autori venovali obvykle veľkú pozornoť reslovakizácii uhorských dejinných postáv, S názvami sídiel ale neboli celkom dôslední, keď Turci mali v r. 1543 dobiť Parkan a nie Štúrovo. Apoň rímska stavba zo 4. storočia je lokalizovaná správne: Veľký Kýr (predtým Milanovce). Publikácia vyšla v minimálnom náklade a nevzbudila väčśiu pozornosť v odbornej ani laickej verejnosti. Nestala sa lampášikom v dejinnom bezvedomí slovenskej spoločnosti. Ktovie prečo.  
Oto Psenak   21-02-14   1,417  
0
"Oukej, tak ich teda zrušíme..." ukončil svoje vystúpenie na decemrovom zastupiteľstve  riaditeľ Novovitalu Ľudovít Lebo. Tým ukončil slovnú prestrelku s poslancami, ktorí sa snažili zistiť odkiaľ sa vzali vyhradené parkoviská pri Dome kultúry a funkcionári mesta zasa predstierali, že nerozumejú o čom je reč. A možno naozaj doteraz nechápu, čo je zlé na tom, ak papaláši využívajú svoje možnosti aké bežní smrteľníci nemajú. Čo je zlé na tom, ak si za peniaze živoriacich obyvateľov nakúpia drahé limuzíny a chcú ich zaparkovať priamo pred dverami svojich úradov? Veď prestíž mesta by akiste utrpela, keby títo vážení muži museli ZADARMO parkovať o dve ulice ďalej na verejných parkoviskách, kde PLATIA všetci ostatní, ktorých záujmy oni akože presadzujú.  
Oto Psenak   21-02-10   702  
0
S veľkým uľahčením prijali obyvatelia panelákov na Nábrežnej ulici správu o tom, že chátrajúcu budovu pri hrádzi mesto zabezpečí a už v nej nebudú prespávať asociáli. Asociálmi u nás tradične nazývajú bezdomovcov, s ktorými sa funkcionári mesta - skutoční asociáli - zo dve desaťročia hrajú na schovávačku. Blúdi 80 stratených duší po meste a hľadá kde by si sklonili hlavy na túto noc. A mestská polícia ich stopuje a durí z ich pelechov. S čím sa náčelník rád pochváli v krajských novinách: "Polícia musí zabezpečovať nielen schátrané objekty v priemyselnej zóne ale napríklad aj v dome na Pažitnej ulici, v objekte bývalého maďarského gymnázia na Letomostí, za Tromi mostami za mostíkom na konci Wolkerovej ulice, pri rybárskom dome pri Bani, na Nábreží, na T. G. Masaryka v budove bývalej krčmy Slovan alebo v záhradkárskych osadách"...  
Oto Psenak   21-01-31   235  
0
60-te roky 20-teho storočia boli v Československu pomerne plodné z hľadiska vydávania pramenných edícií. V medzičase medzi érou Viliama Širokého a Gustáva Husáka bolo niekoľko prajných rokov aj pre osvetlenie histórie Slovenského národného povstania. Práve o SNP vyšiel najrozsiahlejší zborník dokumentov, ktorý zostavil vtedy mladý historik Vilém Prečan. Rukopis poskytol aj Gustávovi Husákovi, ktorý z neho čerpal pri písaní svojho Svedectva o Slovenskom národnom povstaní vydanom v roku 1964. Prečanovo monumentálne dielo obsahuje celkom 636 dokumentov na takmer 1300 stranách a je najväčším z vtedajších podobných projektov - X. a XI. zväzkov Gottwaldových spisov, výberu dokumentov zo Švermových spisov, dokumentačných zborníkov "Za svobodu českého a slovenského národa", "Na pomoc československému lidu", "Československo-sovětske vztahy v době Velké vlastenecké války 1941-1945" a dvojzväzkového zborníku dokumentov "Cesta ke Květnu".  
 
Infoservis 
 
1851.04.13 Na základe cisárskeho patentu vznikla vo Viedni Ríšska rada ako poradný orgán panovníka, v ktorej pôsobili aj zástupcovia Uhorska.
1851.04.13 április 13. Az uralkodó birodalmi tanácsot hív életre. Elnöke Kari Friedrich Kübeck br., tagja az április 14-én kinevezett hat osztrák és két magyar (Zichy Ferenc gr. és Szögyény László) tanácsos.
1861.04.13 Megnyílik Zágrábban a horvát országgyűlés.
1861.04.13 április 13. Megnyílik a horvát országgyűlés Zágrábban.
1861.04.13 Маркс — Наннетте Филипс в Залтбоммел. Эльберфельд, 13 апреля 1861 г. — 30, 488—489.
1861.04.13 Marx to Antoinette Philips. 13 April
1871.04.13 Энгельс — Вильгельму Либкнехту в Лейпциг. [Лондон, 13 апреля 1871 г.]. — 33, 174.
1871.04.13 Engels to Wilhelm Liebknecht. 13 April
1871.04.13 Маркс — Вильгельму Либкнехту в Лейпциг. [Лондон], 13 апреля 1871 г. — 33, 173—174.
1871.04.13 Marx to Wilhelm Liebknecht. 13 April
1881.04.13 A német antiszemiták átnyújtják Bismarcknak zsidóellenes kérvényüket, amely a radikális Henrici követelésein alapul.
1901.04.13 List 161. Vladimír Hurban S. H. Vajanskému
1901.04.13 V. Šrobár T. G. Masarykovi Ružomberok, 13. dubna 1901 Dopis
1911.04.13 április 13. A „Miénk” Képzőművész Társaságból kivált radikális fiatalok Kernstok Károly vezetésével megalakítják a Nyolcak csoportját.
1921.04.13 Lemond a Teleki-kormány, másnap megalakul a Bethlen-kormány.
1921.04.13 április 13. A kormányzó elfogadja Teleki Pál gr. miniszterelnök lemondását.
1921.04.13 Апрель, 13. Ленин беседует с председателем СНК Армении А. Ф. Мясниковым о задачах и особенностях партийной и советской работы в Закавказье.
1921.04.13 Апрель, 13. Ленин в записке Г. М. Кржижановскому указывает на необходимость определения целесообразности заявок на закупки товаров и оборудования за границей с точки зрения продовольственных и топливных перспектив на 1921 - 1922 гг. В телеграмме всем губпродкомам Ленин предписывает немедленно сообщить сведения о количестве товаров, забронированных для товарообмена с крестьянами. Ленин председательствует на заседании Совета Труда и Обороны, на котором обсуждается доклад но вопросам, связанным с демобилизацией и сокращением численности Красной Армии, подписывает проекты постановлений о демобилизации военнослужащих 1892- 1895 годов рождения и о снабжении демобилизованных.
1921.04.13 Докладная записка Помглавкома по Сибири В.И. Шорина председателю Сибревкома И.Н. Смирнову
1921.04.13 Приказ ВЧК о назначении на должности членов Коллегии ВЧК
1941.04.13 Заявление Советского правительства по поводу нападения Венгрии на Югославию.
1941.04.13 Заключение пакта о нейтралитете между СССР и Японией.
1941.04.13 V Moskve bola podpísaná sovietsko-japonská zmluva o neutralite. ZSSR sa pokúsil zabezpečiť proti japonskej agresii na východe.
1941.04.13 В Наркоминделе СССР
1941.04.13 Пакт о нейтралитете между Союзом Советских Социалистических Республик и Японией
1941.04.13 1941, duben 13. Londýn. — E. Beneš komentoval události v Jugoslávii jako odplatu za postoj jugoslávské vlády k Československu v období Mnichova.
1941.04.13 1941, duben 13. Londýn. — E. Beneš přislíbil finanční podporu kolonii Čechů ve Velké Británii. — Kritika předsedy československé prozatímní vlády v Londýné Msgr J. Šrámka za nezájem o proces s československými důstojníky.
1951.04.13 Kingsley Martin Károlyi Mihálynéhoz (London, 1951. április 13.)
1971.04.13 április 13. Átadják a Debreceni Házgyárat.
1991.04.13 Galántán tartja IV. országos közgyűlését az MKDM, amelyen új alapszabályt fogadnak el, elnökké ismét Bugár Bélát választják, s a mozgalom vezetését és politikai irányvonalát bíráló és az Együttéléssel való szorosabb együttműködést szorgalmazó Magyar Ferenc, Novitzky Béla, Szőcs Ferenc és Varga Olivér prágai parlamenti képviselőket kizárják az MKDM-ből.
1991.04.13 A Rákóczi Szövetség Mágocson vidéki estet rendezett, amelyen a Szövetség képviselői (Szabó Andor, Vígh Károly, Tamáska Péter és B. Kiss Tamás) találkoztak a felvidéki kitelepítettek egy csoportjával. 48 új taggal bővült a Rákóczi Szövetség ezen az estén.
1991.04.13 Az MKDM IV. Országos Közgyülése kizárta a párt soraiból a Szövetségi gyülés 4 képviselöjét (Magyar Ferenc, Noviczky Béla, Szöcs Ferenc, Varga Olivér) és felszólította öket a mandátumok visszaadására. Április 22-én Bugár Béla az MKDM elnöke levelet írt a négy kizárt képviselönek.The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x