Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)19/09/20218. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   21-09-19   44  
0
2020. novemberében adtuk közzé Telek Lajos beszélgetését Zolcer Jánossal. Ebben a felvidéki származású német TV-menedzer elmeséli Michail Gorbacsovval való találkozásuk történetét. A Zolcer-Gorbachov kapcsolatról, ill. a Gorbachov-interjúról a  magyar média fenegyereke Havas Henrik is ír egy 2013-ban megjelent önéletrajzi kötetében.  
Bresťák Ildikó   21-09-16   81  
0
A járványhelyzet miatt kialakult csúszások után idén végre részt vehettem a Pázmány Péter Gimnázium által megpályázott Erasmus+ tanártovábbképzés programban. Az eredetileg tervezett helyszín is változott, Dublin helyett végül Berlinbe vonatoztam Érsekújvárból a MÁV egyenes nemzetközi járatával. Vonatunk mesés morva, cseh és német tájak, lankás vidékek, a Vltava és Labe útvonala mentén suhant.  
Oto Psenak   21-09-11   682  
0
Otázka prenechania priemyselného parku privatizérovi, ktorý ho svojho času "kúpil" za 1 Euro/m2 ale nič v ňom nepostavil, sa už vlastne ani nemala prejednávať. Všetky zákulisné čachre skončili, 10 hektárový mestský pozemok v hodnote 2 až 2,5 mil. Eur čoskoro skončí tam, kde  predtým skončili školské budovy, Zúgov, stará nemocnica i urnový háj. Takmer zadarmo: zaplatených 96 tisíc Eur nepredstavuje viac ako 4-5% hodnoty nehnuteľnosti. Privatizér preukázateľne nesplnil svoje záväzky čím mestu vzniklo právo spätného odkúpenia. Plán A bol "nevšimnúť si" expirovanie zmluvných podmienok. Toto bol najvýhodnejší variant pre primátora i jeho poslancov - kvôli zábudlivosti ešte nikoho do väzenia neposlali. Nevyšlo to,  poslanec P. Podbehlý minulý rok zmluvu zčista-jasna vytiahol na svetlo božie. A tým započala skutočná dráma. Dráma o tom, komu zostane v rukách Čierny Peter.  
Oto Psenak   21-09-08   1,432  
0
Dnešné zastupiteľstvo bolo síce dlhé, ale nie bez poučných scénok. Boli na programe evergreeny - územný plán, vzn-ko o odpadoch, dokonca sa hlasovao o cenách Pro Urbe. Katarziu však priniesli obyvatelia Gogoľovej ulice, ktorým primátor v r. 2018 pokútne predal zelenú plochu pod oknami, ale ani za 4 roky  nedokázal pre developera vybaviť zmenu územného plánu - kľúč k plánovanej výstavbe. Preto sa aktuálne realizuje náhradný plán a developer sa chystá začať stavať načierno. Aby mu to p. primátor umožnil, vydal súhlas na prekládku sietí z dotknutej parcely na susedný mestký pozemok. A jeho dnešná domáca úloha znela, upokojiť dotknutých obyvateľov, ktorí prišli protestovať priamo na zastupiteľstvo, vysvetliť im situáciu, rozptýliť ich neopodstatnené obavy - veď žiadna výstavba nebude - a demaskovať opozičných poslancov šíriacich poplašné správy o opaku.  
Oto Psenak   21-09-07   729  
0
Tentokrát sme nazaznamenali žiadne víťazné raporty na primátorských stránkach, hoci rozsudok Najvyššieho súdu bol vyhlásený ešte 23. júna. Pritom ide o zrušenie rozsudku krajského súdu z apríla 2020, ktoré sa O. Klein snažil svojho času predať ako svoj veľký úspech. Už ani vtedy to nebola pravda - mesto muselo zaplatiť polovicu spornej sumy a časom bude zrejme musieť doplatiť aj ostávajúcich 64 tisíc Eur plus úroky a trovy, ktoré akiste utešene narastú.  
Oto Psenak   21-08-18   407  
0
Katolícka cirkev v týchto mesiacoch vykonáva mimoriadne záslužnú činnosť a šíri osvetu v prospech očkovania obyvateľstva proti Koronavírusu. Prinášame dokumenty, ktoré sme zhliadli vyvesené na verejných tabuliach novozámockých svätostávnkov.  
Oto Psenak   21-08-13   1,081  
0
Tvrdenie o tom, že za všadeprítomný neporiadok a špinu v našom meste môžu samotní obyvatelia je časté a slúži univerzálnym ospravedlnením pre funkcionárov, ktorí by práve mali dbať o čistotu a poriadok. Pán Klein a jeho družina sú kvalifikovaní a usilovní pracovníci a bordel je tu NAPRIEK ich maximálnej snahe a nie ICH VINOU. Naposledy sme si o Novozámčanoch-bordelároch prečítali vo vysvetľovaco-obviňovacom príspevku riaditeľa Novovitalu. Dnes by sme ukázali ako sa veci majú na modelovom prípade, kde Mesto svojou tupou aroganciou a nevšimavosťou devastuje životný priestor obyvateľov, aj keď sa tí snažia zo všetkých síl.  
Oto Psenak   21-08-07   199  
0
Tento príbeh začal ešte v októbri, keď parlament prijal zákon o hazardných hrách umožňujúci samosprávam regulovať túto oblasť. V tom čase  mal primátor Klein ešte "rozrobené" nejaké kasína a herne. Vymyslel teda malý fígeľ, ako zblbnúť občanov a súčasne postískať troch záujemcov. Spísal malý článoček do svojich novín a na mestskú  tabuľu vylepil návrh Všeobecne záväzného nariadenia o obmedzení hazardu. Ten hneď zaslal aj Úradu pre reguláciu hazardu, ktorý tým pádom zablokoval vydávanie povolení pre Nové Zámky. A potom už bolo treba iba čakať. A zrejme sa dočkal. Návrh z Úradu pre reguláciu hazardu zobral späť, z úradnej tabule ho odstránil a na zastupiteľstve cez svojich poslancov zablokoval akékoľvek rokovanie o veci. Medzitým sa do mesta prisťahovali spomenuté tri herne a kasína, pritom jedna herňa sa usalašila priamo oproti kostolu. Zhodou okolností v budove patriacej poslancovi Borbélyovi...  
Oto Psenak   21-07-29   1,025  
0
... a až potiaľ nepochybne uvažoval správne. Mnohí Novozámčania žijú aktuálne z rúk do úst a budilo by zlú krv, keby sa mestské peniaze v týchto ťažkých časoch vyhadzovali na snobské zábavky. P. primátor uvažoval správne a rozhodol šalamúnsky, ako len on vie. Golfový turnaj sa usporiada, ale potajomky. Čo oko nevidí to srdce nebolí. Preto by ste darmo hľadali v mestských médiách, Castrumoch-Novumoch, oficiálnych či fejkových facebookoch mesta správičku nebodaj fotečku, nič nenájdete. A ten kto náhodou nezhliadol v júnové sobotné ráno VIP golfovú výpravu z mestského úradu, mohol by aj pochybovať či sa Watsonu náhodou nezazdalo...  
Oto Psenak   21-07-16   821  
0
Ja ťažké preceniť význam toho čo sa podarilo posl. Podbehlému a niekoľkým občanom počas utorňajšieho kolaudačného konania na Zúgove. Zvrátili legalizáciu pomocnej stavby - v komplexe MVE totiž stále nie sú skolaudované niektoré objekty, ktoré sa doteraz používajú s dočasnými povoleniami, alebo aj bez nich ak medzičasom expirovali. Primátor Klein prišiel v utorok skolaudovať stavbu, ale znenazdajky sa ocitol zoči-voči nejakým občanom, ktorých tam on veru nepozýval. Nuž zaimprovizoval a postavil sa do čela protestujúcich. Už ako najväčší enviromentalista napísal do kolaudačného rozhodnutia svoj rozhorčený nesúhlas v znení: "Mesto NZ bude naďalej viesť rokovania s investorom, predmetom bude rekonštrukcia prístupových komunikácií". Vzápätí zmizol ako gáfor aby už o hodinu napísal o sebe pochvalný status na Facebooku.  
Oto Psenak   21-07-11   1,056  
0
... lebo ani my nevieme. Funkcia viceprimátora v Nových Zámkoch je politická sinekúra, ktorú dostávajú za odmenu poslanci obzvlášť lojálni primátorovi. V minulom cykle bola jedna z viceprimátorských stoličiek roky neobsadená a nikto si to ani nevšimol. Ide o platenú činnosť, ale nie je to práca v pravom zmysle - žiadna pracovná doba, ani úradné hodiny ani evidencia dochádzky tobôž nie výkazy činnosti. Nominálne by mali odpracovať 90 hodín mesačne, ale to asi ťažko odpracujú, keďže majú ďalšie plné úväzky v mestských firmách. Občas "reprezentujú" na rôznych spoločenských udalostiach a to je asi všetko...  
Oto Psenak   21-07-08   925  
0
Za účelom zmapovania stavu riešenia azda najpálčivejšej otázky budúcnosti nášho mesta - vybudovania cestného obchvatu - sme sa obrátili na Mesto so žiadosťou o odpočet vykonanej práce za 6 rokov primátorovania Otokara Kleina. Zdalo sa nám to o to dôležitejśie, že na webovej stránke mesta sme nenašli žiadny priečinok s názvom "Obchvat". Domnievali sme sa, že množstvo dokumentov, plánov a projektov sa nachádza kde kade na rôznych úsekoch MsÚ a toto bude dobrá príležitosť dať občanom ucelený obraz kde sme a kam smerujeme. O to šokujúcejśie je naše zistenie, že neexistuje vôbec nič. Žiadne projekty, plány,  dokumenty, zápisnice, korešpondencia, písomná zmienka sa na radnici nenachádza. Primátor si dokonca myslí, že nie je jeho povinnosťou starať sa o obchvat...  
Oto Psenak   21-07-03   419  
0
Vo veku nedožiotých 90 rokov 26. júna zomrel Miloš Souček. V rokoch 1963-1998 pôsobil postupne ako vedúci záujmových krúžkov a učiteľ na ZDŠ Pohraničná v Komárne. Neskôr bol riaditeľom slovensko-maďarského gymnázia a neskôr strednej pedagogickej školy v Hurbanove, potom pôsobil ako učiteľ na gymnáziu i priemyslovke v Nových Zámkoch. Známy bol aj ako amatérsky výtvarník, ktorý mal viacero výstav.  
Oto Psenak   21-07-03   922  
0
V reakcii na článok venovaný problémom s kosením sa ozval riaditeľ Novovitalu (pod článkom tu...) a celú vinu za zbabrané kosenie zobral na seba. Pekné gesto a p. Klein môže byť akiste rád, že má takých lojálnych zamestnancov. A sčítaných - viď používanie termínu "pologramotný polyhistor". Jeho príspevok je kombináciou vyviňovania svojho šéfa, sypania si popola na hlavu a rôznych útokov a obvinení. Náś článok mal byť napísaný na obejdnávku, politicky motivovaný a dokumentoval práve to provizórium, ktoré trvá od traktorového kosenia po ručné dokosenie najdlhšie jeden deň a nie častejšie ako raz za 6 týždňov...  
Oto Psenak   21-06-29   893  
0
... a za ten svet sa od nej nechce odlepiť. Zvolený bol 4. marca 2015 na šesť rokov. Covidová legislatíva mu predĺžila funkčné obdobie až do uplynutia 60 dní po skončení krízovej situácie. Núdzový stav trval na Slovensku do 14.mája, funkčné obdobie kontrolóra teda skončí 13. júla 2021. Najneskôr 40 dní pred týmto termínom, to jest 3. júna mala byť vyhlásená voľba jeho nástupcu. To sa však nestalo. Ktovie prečo. Možno p. primátor chcel svojho námatkového kontrolóra odmenť ešte nejakým platom navyše. Veď peniaze sa každému zídu a v tomto prípade ide o peniaze nemalé - hlavný kontrolór najskorumpovanejšieho mesta na Slovensku robí aktuálne kulisára za 3625 Eur mesačne. A nemusí - resp. nesmie - ani prstom pohnúť.  
Oto Psenak   21-09-17   434  
0
V aktuálnom čísle krajských novín ich novozámocký redaktor prináša reportáž o kauze pozemku na ul. "Pri Gymnáziu". Ako je známe, ide o parcelu, ktorú mesto predávalo v r. 2018-2019 spôsobom, že medzi 1. a 2. kolom obch. súťaže potajomky zmenilo konfiguráciu parciel a do predávanej výmery zahrnulo verejnú zeleň pod oknami obyvateľov paneláku na Gogoľovej ul. Opoziční poslanci obyvateľov informovali, tí sa zmobilizovali a prišli na zastupiteľstvo protestovať spôsobiac značný rozruch. O tom je novinový článok, ktorý žiaľ nevznikol v čase, keď bolo treba obyvateľov zorientovať v tom, čo sa chystá, ale až teraz, ex-post. I tak však má určitý význam, keďže čím viac ľudí vie o čo v tomto prípade ide, tým ťažšie sa developer odhodlá začať stavať načierno (keď sa primátorovi za 4 roky nepodarilo nechať vymazať verejnú zeleň z územného plánu).  
Oto Psenak   21-09-12   384  
0
V júni 2019 sa Nové Zámky uchádzali a uspeli vo výzve Fondu umenia a získali financovanie na projekt „Vzdušné Zámky - Mesto kultúry“ s celkovým rozpočtom 300 tis. Eur. Projekt bol prezentovaný vskutku veľkoryso - cyklus dotovaných podujatí sa mal stať prostriedkom na prekonávanie tých najťažších prekážok, hraníc zmyslov a pomyselných limitov. A to všetko v najskorumpovanejšom meste na Slovensku na čele ktorého stojí operný spevák...  
Eva Polerecká   21-09-10   1,366  
0
Presne 3 mesiace od posledného zasadnutia MsZ sa 8.9.2021 konalo  ďalšie zasadnutie MsZ. Okrem všetkých 25 poslancov sa dostavili  aj asi tri desiatky občanov, ktorí mali záujem riešiť svoje problémy  - tie sa akosi kopia a niet nikoho, kto by ich riešil... Veľké bolo ich prekvapenie, keď ich pani prednostka aj p. poslankyňa Kijaček-Rošková chceli spočiatku vypoklonkovať z rokovacej miestnosti, lebo sa cítili ohrozené. Ohrození, hoci v úplne inom zmysle, sa cítili aj oni a tak zostali. Nakoniec aspoň mohli naživo vidieť a zažiť svojich volených zástupcov - a to teda museli byť poriadne šokovaní z rečí čo si tam vypočuli a správania, ktoré tam videli. Obyvatelia Gogoľovej získali niekoľko uistení, že ich zavádzajú a burcujú bez príčiny, avšak sľubu od p.primátora, že pod ich oknami nevyrastie 5 poschodová bytovka sa nedočkali.  Zhrnuli sme tu...  
Oto Psenak   21-09-07   208  
0

Je to ťažké uveriť, a ešte ťažsie pochopiť, ale Slovensko v prepočte na obyvateľa  získalo v posledných 10 rokoch vo forme nenávratnej pomoci z EÚ prakticky každý rok Marshallovu pomoc. Spolu to je viac ako 6 násobok sumy, akú v r. 1948-1952 získalo Francúzsko a 20 násobne viac ako Nemecko. To že efekt európskej pomoci zďaleka nezodpovedá ekonomickému a politickému výsledku Marshallovej pomoci, je možné vysvetliť iba krajne nerozumným použitím týchto prostriedkov.  To súčasne aj vysvetľuje, prečo nenájdete v mediálnom priestore žiadne podobné porovannie...  
Martin Výžinkár   21-08-23   1,066  
0
Na Pribinovej ulici sa nachádza fara Reformovanej cirkvi. Možno sa táto fara nachádza na Šafárikovej ulici. Každopádne je fara ostrovom bez prístupu. Je zvláštne že v centre mesta existuje miesto ktoré je vlastne odrezané od svojho okolia a nemá zabezpečený prístup. Je to ako mať rodinný dom do ktorého sa nemôžete dostať autom. Ak doň vlastným autom chcete vojsť, čo je z času na čas nutné, musíte jazdiť po okolitých trávnikoch.  
Oto Psenak   21-08-16   414  
0
Poštár občas prekvapí. Napríklad dnes nám priniesol naliehavý anonymný apel uverejniť článok z Pravdy z 10. augusta z pera Petra Weissa. V článku síce stojí že ide bývalého diplomata, ale to nech nás nemýli - ide o starého dobrého Petra Weissa, ktorý - nebyť novembra 1989 - by bol dnes v Prahe Viliamom Šalgovičom či Gustávom Husákom a po ume by mu chodili úplne iné veci. (Je krutou hrou osudu paralela medzi tragickými osudmi manželiek všetkých troch politikov). No ale vráťme sa k 10. augustu keď sa Peter W. zamyslel nad slovensko-maďarskými vzťahmi a niekto z jeho ctiteľov vyhodnotil článok za tak významný, že si dal námahu ho oskenovať a poslať nám na zverejnenie. Nuž nech sa páči, plníme sny...  
Oto Psenak   21-08-13   635  
0
Dlhšiu dobu sledujeme osudy lokality na Bešeňovskej ceste, kde developer naplánoval výstavbu rodinných domov a ako prvú vec urobil, že rožný pozemok podaroval primátorovej tete. Vo februári sme v súvislosti s týmto pozemkom zaregistrovali aj inú nevšednú štedrosť - stavebná firma Galatostav obdarovala mestský úrad rôznymi hygienickými prostriedkami. Celkom náhodou sme si všimli že  v rovnakom čase nakupovala aj parcely v dotknutej lokalite. A dvojparcelku tam nadobudol aj poslanec Paľo Uhrín. Séria šťastných náhod tým neskončila a dnes sme na parcele objavili inžinierske siete včítane vody a verejnej kanalizácie. Hlavne to druhé sa mnohé roky javilo ako neriešiteľný problém. Ale teta zrejme zalobovala u svojho synovca, ktorý okrem funkcie primátora aktuálne sedí aj na stoličke predsedu predstavenstva Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti a nemožné sa odrazu stalo možným...  
Oto Psenak   21-08-04   1,138  
0
Na verejnej tabuli mesta sa objavil oznam o začatí územného konania na prekládku sietí na parcele pri gymnáziu. Ide o parcelu z kauzy "Parcela pre kamoša", kde na jar 2019 mestský úrad medzi 1. a 2. kolom verejnej obchodnej súťaže potajomky "pripojil" k predmetu zmluvy lúku za činžiakom na Gogoľovej ulici. Fígeľ však vyšiel najavo a zamýšľaná transakcia nemohla byť dokončená v tichosti a podľa pôvodného plánu. Trenčianska firma, ktorá parcelu kúpila, okamžite začala ponúkať na predaj byty v zamýšľanej bytovke, hoci miesto na ktorom mali stáť bolo v územnom pláne stále označené ako verejná zeleň. A tak to zostalo dodnes, keďže primátorovi sa nepodarilo kúpiť chýbajúce 2 hlasy v zastupiteľstve - na zmenu územného plánu potrebuje 2/3 hlasov.  
Oto Psenak   21-07-17   1,303  
0
Na inzertnom portáli Bazoš sa  v týchto dňoch objavil nenápadný inzerát ponúkajúci na predaj 2,5 hektárový pozemok na Dvorskej ceste za 25 €/m2 + DPH. Ide o karfiolové pole oproti 10 hektárovému areálu priemyselného parku, kauzu ktorého chcú primátorovi poslanci uspať do septembra, aby sa už nemohlo zabrániť jeho odovzdaniu za 1/Eur m2 privatizérovi, ktorý porušil svoje zmluvné záväzky.  
Oto Psenak   21-07-15   904  
0
O dobré správy je veľká núdza, o to viac sa novozámocká verejnosť teší znovuotvoreniu kedysi populárnej reštaurácie Zlatý Bažant na Gúgskej ulici. Viac ako 25 rokov uplyno odkedy ju zatvorili, preto sa v prvé dni mnoho zákazníkov prišlo porozhliadnuť a zaspomínať. Niektoré drobnosti sa ešte dokončujú a doľaďujú, i tak však neoľutuje nikto, kto sa rozhodne pre obed alebo večeru u Bažanta.  
Oto Psenak   21-07-11   226  
0
Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat kapott Vadkerty Katalin történész. Az elismerést érsekújvári otthonában vehette át Potápi János államtitkártól és Czimbalmosné Molnár Évától, az államtitkárság főosztályvezetőjétől. A kitüntetést külhoni magyar közösségek érdekében végzett kimagasló tevékenységért adományozzák magyarországi és külhoni személyeknek és szervezeteknek. Az eseménnyel kapcsolatban Száraz Dénes írt cikket a Ma7 hetilapban.  
Eva Polerecká   21-07-08   1,292  
0
Tak sa nám stalo, že pán hlavný kontrolór nadsluhuje a zrejme v úrade pobudne ešte pár mesiacov,lebo radnica nevypíše výberové konanie, kým nepominie „mimoriadna situácia“. A tak si touto cestou dovoľujeme požiadať pána kontrolóra, aby preveril nakladanie s majetkom v mestskej akciovke „Hotel Korzo Nové Zámky a.s. Napriek tomu, že v predstavenstve aj dozornej rade tejto spoločnosti sedia fundovaní nominanti p.primárora (viď tu...), spoločnosť vytvorila za  2 roky pod novým vedením stratu takmer 250 tisíc EUR. Nie je tiež jasné, kde presne skončilo 200 tisíc EUR, ktoré spoločnost Korzo inkasovala ako výnos z budúceho nájmu pričom ročné nájomné predstavuje sumu 20 Tisíc EUR! Nájomná zmluva zmizla spolu s webovou stránkou Hotela Korzo (www.hotelkorzonz.sk), dohľadať ju môžete tu...  
Oto Psenak   21-07-03   618  
0
Na marcovom zastupiteľstve sa zjavil podivný materiál hlavného kontrolóra o porušení zákona pri verejnom obstarávaní, ku ktorému malo dôjsť pred 11 rokmi. To je veľmi nezvyčajné, lebo náš hlavný kontrolór nikdy nekontroluje verejné obstarávania. A dobre robí - koľko nervov si napr. ušetril, keď nekontroloval VOS na predaj pozemku komárňanskej firme, od ktorej si zakrátko p. viceprimátor - zhodou okolností predseda komisie pre VOS - kúpil exkluzívny byt. Resp. jeho otec. Resp. jeho manželka. Nuž podobným delikátnym záležitostiam sa p. hl. kontrolór dokázal až doteraz vyhnúť ignorovaním VOS. Až kým sa tesne pred skončením funkcie z nejakého dôvodu rozhodol skontrolovať VOS z obdobia rokov 2010-2012...  
Oto Psenak   21-06-29   1,248  
0
V poslednom čase nám to s kosením akosi nejde. Niežeby po iné roky táto služba fungovala dobre, ale v tomto roku nastal úplný kolaps. Pritom nič mimoriadne sa neudialo, dokonca počas Covidu mali úradníci božský kľud a čas sa pripraviť na budúce úlohy, ľahko predvídateľné a dobre plánovateľné. Z nejakej nepochopiteľnej príčiny však na kosenie nepomysleli a spamätali sa, až bola všade tráva po pás. Ani 6 rokov v úrade p. primátorovi nestačilo aby zvládol elementárne procesy...  
Oto Psenak   21-06-27   615  
0
25. júna odhalili v parčíku pri obecnom úrade v Komjaticiach pamätníček Vivat Trianon oslavujúci storočnicu parížskych mierových zmlúv, ktorými veľmoci uzavreli prvú svetovú vojnu. Nasledujúce storočie zmätkov, vojen a násilia zrejme inšpirovalo nadáciu "Tvorba a umenie" aby ako pokračovanie svojich hororových predstavení v bratislavskej Red Cat Cabaret postavila pomníček v Komjaticiach.  
 
Infoservis 
 
1771.09.19 Pápež Klement IX. vydal bulu, ktorou bolo Mukačevské gréckokatolícke biskupstvo vyňaté spod jurisdikcie Jágerského biskupstva. Do Mukačevského biskupstva patrili aj gréckokatolícke farnosti z východného Slovenska.
1771.09.19 Pápež Klement IX. vydal bulu, ktorou bolo Mukačevské gréckokatolícke biskupstvo vyňaté spod jurisdikcie Jágerského biskupstva. Do Mukačevského biskupstva patrili aj gréckokatolícke farnosti z východného Slovenska.
1851.09.19 Ф. Энгельс — К. Марксу. В Лондон. [Манчестер], 19 сентября [1851 г.]. —27, 304.
1851.09.19 Engels to Marx. 19 September
1861.09.19 szeptember 19. Az uralkodó november 4-re összehívja az erdélyi országgyűlést.
1891.09.19 Článok Svetozára Hurbana. Vajanského Szapáry a národnosti, v ktorom reaguje na prejav uhorského ministerského predsedu k svojim voličom v Temešváre 7. februára 1892
1921.09.19 Сентябрь, 19. Ленин высказывается (при опросе членов Политбюро ЦК РКП(б) по телефону) за принятие проекта решения Политбюро по поводу постановления комиссии о порядке сокращения Красной Армии и по другим вопросам. Ленин беседует с представителями группы американских рабочих, прибывших в Россию, делает запись беседы и пишет письмо секретарю ЦК РКП(б) В. В. Куйбышеву об организации производственной колонии для них в Кузбассе.
1921.09.19 Распоряжение президиума Тюменского губисполкома советов всем уездным исполкомам губернии
1921.09.19 Bratislava, 19. září 1921, PAMĚTNÍ spis Krajinský hospodářský spolek Slovenska T. G. Masary kovi
1931.09.19 szeptember 19. A kormány statáriumot rendel el. (A gyilkosságon kívül az 1921: III. törvénycikk 1. és 2. §-ban meghatározott bűncselekményekre.) → 1921. március 16.
1931.09.19 Bystřička, 19. září 1931, DOPIS T. G. Masaryk P. Gojdičovi
1931.09.19 Károlyi Mihály feleségéhez (Berlin, 1931. szeptember 19.)
1941.09.19 szeptember 19. A német csapatok elfoglalják Kijevet.
1941.09.19 Справка о количестве ссыльнопоселенцев в Новосибирской области
1991.09.19 A szövetségi állam megőrzéséért rendezett pozsonyi nagygyűlésen felszólal többek között A. Nagy László, az FMK, és Bartakovics István, az MKDM parlamenti képviselője is. Az önálló Szlovákiát szorgalmazó mozgalmak ezzel egyidőben tüntetésen követelik Szlovákia szuverenitásának kinyilvánítását.
1991.09.19 Poslanec Ján Petrík z Kresťanskodemokratického hnutia navrhol dočasné či trvalé pozastavenie činnosti spoločenskovedných pracovísk Slovenskej akadémie vied, ktorých činnosť sa mu z ideového hľadiska nepozdávala.
1991.09.19 V Bratislave sa súbežne konali dva mítingy na podporu iniciatív Za zvrchované Slovensko a Za spoločný štát. Obe v priebehu roka získali približne rovnakú podporu signatárov (cca 300 000).The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x