Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)20/02/20208. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   20-02-19   45  
0
V minulom článku sme si priblížili chronológiu prípadu. Pol roka po tragickej udalosti, 16. decembra 1976 sa pani Margaréta sa s dcérou Marcelou presťahovali do Nových Zámkov, kde Marcela začala navštevovať miestne gymnázium. Úryvok z knihy Margaréty Cervanovej popisuje nasledovné asi 5-ročné obdobie, počas ktorého sa udiali kľúčové momenty vyšetrovania prípadu.  
Oto Psenak   20-02-17   299  
0
Vražda mladej medičky Ľudmily Cervanovej v júli 1976 je kriminálka, ktorá i po 40-tych rokoch vyvoláva veľké vášne. A keďže sa prípad mnohými nitkami viaže k našemu mestu, prinášame jeho chronológiu. To, že sa dnes môžeme dopodrobna oboznámiť s materiálmi spisu, súvisí predovšetkým so zápasom aktérov o priazeň verejnosti. Kým odsúdení Nitrania postupne prehrali všetky súdne spory a z hľadiska zákona boli definitívne uznaní vinnými, časť verejnej mienky je stále presvedčená o ich nevine. Aj samotní 6-ti odsúdení (siedmy - Brázda zmrel v decembri 2017) pokračujú v zápase o očistenie svojho mena. Naopak matka obete Margaréta Cervanová (ktorá žije v Nových Zámkoch) ako aj prokurátori, vyšetrovatelia a sudcovia tvrdia, že padol spravodlivý rozsudok a pykali skutoční vinníci.  
Oto Psenak   20-02-11   923  
0
... hoci to mohli riešiť prostou zápôžičkou. Je hlúposť kupovať mestský pozemok za týmto účelom - stačí si ho vypožičať, vybetónovať a vrátiť mestu. A parkovať budete zadarmo na cudzom pozemku a ušetríte aj na daniach z nehnuteľností. Presne takto to plánoval riešiť sused Katonovcov cez ulicu - poslanec Uhrín (článok tu...) a presne takto parkuje pri svojom novom exkluzívnom bývaní aj viceprimátor Štefánik (článok tu...). Tu teda urobili Gabriel a Ivan prvú hlúposť. A tú druhú hlúposť urobili úplne na začiatku, keď im vôbec skrsla v hlave pochabá myšlienka, že sa pustia do obchodných transakcií s mestom. Toto musí byť pre poslancov absolútne TABU. Že tomu  aj samotní aktéri nedávno rozumeli rovnako, o tom svedčí bod 5 čl. VIII etického kódexu, ktorý v minulom roku sami navrhli (článok tu...)  
Oto Psenak   20-02-09   490  
0
A bez toho, aby ste čítali ďalej si môžete byť istí, že to neboli tí najväčší benefiaciári korupčného systému, vybudovaného v novozámockej samospráve za posledných 20 rokov. Určite s potvrdením o príjme neprídu p. viceprimátor Štefánik - konateľ mestskej fy Bytkomfort, ani p. viceprimátor Kádek - predseda predstavenstva Novocentrum, tobôž nie p. poslanec Valent - konateľ mestskej fy Brantner NZ dozorujúci zmluvu, cez ktorú naše mesto krváca už 13. rok. Iní poslanci sú stále na vážkach - niektorí uvažujú nad fígľom, že by ukázali potvrdene z mesta, ale "zabudnli" na ďalšie potvrdenie napríklad z Bytkomfortu - ostatne nebolo by to prvýkrát, čo by s nami zahrali túto hru... (článok tu...)  
Oto Psenak   20-02-01   665  
0
Novozámčania rozdelení kordónom? Žiaľ áno. Na štvrtkovom predvolebnom mítingu ĽSNS bolo Hlavné námestie prehradené policajným kordónom, cez ktorý sa prekrikovali účastníci predvolebného mítingu Kotlebovcov s antifašistami, ktorí proti nim protestovali. Nie je celkom jasné, proti komu presne bol takýto protest namierený - či proti ideológii strany ĽSNS, alebo jeho kandidátom na tribúne, alebo voči Novozámčanom v publiku, nebodaj proti tým, ktorý dali neonacistom takto pekne rozkošatieť - rôznym zlodejom, ignorantom  a demagógom z tzv. demokratických strán...  
Oto Psenak   20-01-27   376  
0
... nevie, ale určite aspoň tuší že zajtra to nebude iné, než aké to bolo včera... Koaličné intermezzo strany Most-Híd v uplynulých štyroch rokoch síce situáciu naozaj upokojilo, ale nevyriešilo. Platila dohoda, že koaliční partneri nebudú vyťahovať maďarskú kartu a Most sa bude na oplátku tváriť, že žiadna maďarská karta nikdy neexistovala. B. Bugár neurobil nič, aby NEMOHLI DODNES existovať sily šíriace nenávisť, aby NEMOHLI HOCIKEDY vyvolať napätie a aby NEBOLI TRVALOU hrozbou... V tomto zmysle toho dokázal menej ako maďarskí komunisti v KSČ v 50-tych rokoch, ktorí dosiahli reálne zrovnoprávnenie Maďarov i keď za cenu, že príslušné uznesenia museli zostať tajné...  
Oto Psenak   20-01-21   1,469  
0
Málokto by uveril, že 20 rokov po krachu fabriky a 7 rokov od ukončenia konkurzu môže mať Elektrosvit a.s. ešte nejaký podnikový byt. Veď keby aj nejaký bol, azda by sa doňho nasťahoval samotný predseda predstavenstva a.s. p. Oláh, ktorý si v Palárikove žije veľmi skromne... ako sme videli na vlastné oči minulý týždeň v Reportéroch RTVS... A práve v súvislosti s uvedenou reláciou opäť zahrkotali kostlivci v skriniach a na povrch sa vyplavili niektoré bizarné podrobnosti. Elektrosvit a.s., ktorý mal kedysi množstvo podnikových bytov na adresách Nábrežná 91, Lastovičia 11 a 13, dnes skutočne vlastní svoj posledný podnikový byt na Lastovičej 11. A jeho nájomníčkou nie je nikto iný ako jedna z aktérok uvedenej relácie - JUDr. Lívia Šókyová.  
Martin Výžinkár   20-01-19   1,213  
0
Na ulici M. R. Štefánika, v areáli starej kotolne pri bývalej Tabakovej fabrike bolo vybudované nové parkovisko. Bolo uvedené do prevádzky 19. decembra 2019. Ako sa píše v dvojtýždenníku CN, účelom parkoviska je hlavne „odbremeniť parkovanie pri stanici“ (CN, 13. január 2020, V decembri otvorili dve nové parkoviská).  
Oto Psenak   20-01-16   756  
0
Dnes by sme sa chceli s našimi čitateľmi podeliť o takú podivnú historku, ktorá sa prihodila mladej Trnavčanke, muzeologičke Zuzane Faláthovej zamestnanej v Mestskom múzeu v Bratislave. Zuzana sa zaplietla s maďarským mládencom a postupne sa jej prestali zdať normálnymi veci, ktoré predtým za normálne považovala. Napríklad ako pred ňou vlastná rodina zamlčala, že je zo štvrtiny Maďarka. Dedko sa vraj priznal ku svojej materinčine, až keď mala Zuzana 20 rokov. Naraz tomu prestala rozumieť. A aj mnohému inému.  
Oto Psenak   20-01-13   2,262  
0
Včera 13. januára sa na verejnej tabuli Nitrianskeho samosprávneho kraja objavilo oznámenie o novom výberovom konaní na miesto riaditeľa novozámockého gymnázia. A vyhlásilo sa z dôvodu, že prvé kolo nedopadlo podľa očakávaní a vyhrala nesprávna kandidátka. Tí, ktorí ju nepodporili, sa rozhodli odsabotovať uznesenie o výsledkoch hlasovania (ktorého sa sami zúčastnili), čím otvorili cestu k ďalšiemu výberovému konaniu. Príbeh nie nepodobný tomu, ako z kresla riaditeľky Osvetového centra p. Klein nedávno "odpálil" víťazku výberového konania, aby v druhom kole zvíťazila tá správna kandidátka - dcéra p. poslankyne Malperovej.  
Oto Psenak   20-01-12   794  
0
Žiaľ málokedy môžeme pochváliť regionálnu tlač za smelé články na háklivé témy. Redaktori sú často sami závislí od dobrej vôle funkcionárov, preto sa nestáva často, aby písali kriticky na ich adresu. Tentokrát sa však redaktor My/Naše Novosti M. Pastorek porozprával s obyvateľkou problémového činžiaka Máriou Kiššovou a tá si nedávala servítku pred ústa. Popisuje veľmi plasticky prázdne reči konateľa Bytkomfortu viceprimátora Štefánika, alibizmus niektorých politických strán, kým pomoc od ľudí z Kotlebovej strany si pochvaľuje.  
Oto Psenak   20-01-11   369  
0
Strana SaS sa téme Eurofondov venuje pomerne intenzívne a je voči nim zo všetkých demokratických strán azda najskeptickejšia. Keďže predseda SaS R. Sulík pracoval v predchádzajúcom cykle ako europoslanec, do problematiky by mal vidieť dobre. Preskúmajme, nakoľko dobre a ako sa občas aj majster Excel utne.  
Oto Psenak   20-01-09   281  
0
A Magyar7 hetilap Október 29-iki számában jelent meg Bokor Klára beszélgetése Gróf Lajossal. A lelkes érsekújvári amatőr-történész csaknem húsz kötetben jegyezte fel szűkebb és tágabb Pátriája emlékezetét, kortársai visszaemlékezéseit, írott és nyomtatott forrásokat.  
Oto Pšenák   20-01-02   1,238  
0
Uplynulý rok nepriniesol obrat v smerovaní Nových Zámkov, ukázal však, kadiaľ vedie cesta z mizérie, v ktorej sa nachádzame. Martin sa pred niekoľkými rokmi v rozvrátenom a vyrabovanom meste začal správať, ako keby bol obyvateľom Amsterdamu. Jazdil na bicykli, sadil stromky na mestských priestranstvách (pravda potajomky - aby mu ich radnica nezničila), zbieral smeti, orezával kríky, vykopával chodníky spod nánosov hliny. Má takú zvláštnu schopnosť, že si nezvykne na neporiadok, na ktorý si všetci ostatní už dávno zvykli. Spočiatku burcoval cez Odkaz pre starostu, posledný rok využíval Facebook a tribúnu mestského zastupiteľstva. Veríme, že Martin je prvá lastovička a skupina okolo neho skôr či neskôr prinesie európske pomery aj do nášho mesta.  
Oto Pšenák   19-12-15   272  
0
Ruská publicistka Júlia Latynina je redaktorkou denníka Novaya Gazeta. Niekoľkokrát sa za svoje komentáre stala terčom útokov. Má pravidelný sobotný program "Vstupný kód" v éteri opozičného rozhlasového kanála Echo Moskvy. Knižne publikuje o počiatkoch kresťansta a je hlasnou kritičkou hnutia proti klimatickým zmenám. Domnieva sa, že ide o antikapitalistické ľavičiarske hnutie, ktoré vzniklo na Západe ako reakcia na kolaps Sovietskeho Zväzu a stratu tradičnej ľavicovej agendy. K danej téme nedávno spracovala dva hodinové videodokumenty, obsahovo sčasti zhodné, v ktorých erudovane osvetľuje problémy zmeny klímy. V správaní sa klimatických aktivistov si všíma prvky náboženského fanatizmu.  
Oto Psenak   20-02-18   405  
0
Sme niekde na polceste k právnemu štátu a tomu zodpovedá i dnešný verdikt Krajského súdu v Nitre vo veci vyplatených zlatých padákov na sklonku éry primátora Pischingera. Ako vyplýva z reportáže TV Markíza, odvolací súd uložil obžalovanému Gejzovi Pischingerovi úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, obžalovanému Petrovi Ághovi trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, primátorovi s päťročnou a prednostovi s trojročnou podmienkou. Navyše musia vrátiť mestu spoločne 100-tisíc Eur a majú aj trest zákazu činnosti vo sfére nakladania s rozpočtovými prostriedkami na dobu štyroch rokov. To môže byť problém hlavne pre druhého z menovaných - Ing. Ágh aj v súčasnosti zastáva funkciu prednostu v mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice.  
Oto Psenak   20-02-15   574  
0
Nedávno sme písali o združení GLOBSEC (prezidentom je Novozámčan R. Vass) v súvislosti s účinkovaním primátora Kleina na párty v NewYorku (článok tu...) V uplynulých dňoch sa GLOBSEC zviditeľnil znova - tri týždne pred voľbami mu vláda schválila žiadosť o štátnu pomoc vo výške 60 mil Eur na výstavbu Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave.  
Eva Polerecká   20-02-10   686  
0
Ubehol  takmer rok odvtedy, ako bola radnica nútená skončiť s predajom vyhradených parkovacích miest - písali sme TU... Dnes 10.02.2020  primátor mesta zvolal poslancov  na stretnutie s pracovníkmi radnice, ktorí vypracovali návrh nového „regulovaného“ parkovania. O tomto riešení už stihli napísať mestské noviny TU... Mesto 10.02.2020 zverejnilo návrh VZN-ka na Úradnej tabuli  TU... ako aj samotné zásady prideľovania parkovacích miest na regulované parkovanie TU... Po tomto všetkom primátor nadobudol pocit, že prišiel čas začať diskusiu na danú tému...  
Eva Polerecká   20-02-07   1,459  
0
Ešte v marci 2019 Atletický klub požiadal Mesto o usporiadanie vlastníckych vzťahov v športovom areáli na Sihoti. Zámerom bolo odovzdať všetok nehnuteľný  majetok vrátene Športhotela mestu, pretože podľa ich slov sa klub už nedokázal  postarať o prevádzkovanie, obnovu a rekonštrukciu budov. A pri uchádzaní sa o granty Ministerstva školstva alebo Európskej Únie, boli vysporiadané vlastnícke pomery prvou z podmienok.  
Eva Polerecká   20-01-29   1,452  
0
Príchod O. Kleina na novozámockú radnicu v r. 2015 žiaľ nepriniesol zmenu v komunikácii s občanmi mesta. Akokoľvek to ešte budúci primátor sľuboval, žiadne konzultácie s občanmi neorganizoval a uprednostnil jednosmerné kanály na masírovanie verejnej mienky. Nevytvoril žiadne fórum, cez ktoré by verejnosť mohla spolurozhodovať  o smerovaní mesta. Tej zostali iba petície, ktorými v najkrikľavejśích prípadoch dokázala primäť radnicu ku zmene jej zámerov. Horké pilulky však O. Klein kompenzuje tým, že sa organizátorov petícií snaží vykresliť ako univerzálnych vinníkov rôznych  neuskutočnených investícií, či nevyužitých príležitostí. Pomaly všetky nevydarené projekty radnice sú odrazu spôsobené zlovoľnými petíciami...  
Oto Psenak   20-01-26   699  
0
23. januára sa v Jazdiarni uskutočnilo slávnostné otvorenie cyklu podujatí Vzdušné Zámky. Naše mesto v rámci programu Rok kultúry 2020 získalo dotáciu 300 tis Eur, z ktorých bude organizovať viac ako 100 podujatí rôznych žánrov pre malých aj veľkých.  
Zilizi Kristóf   20-01-20   203  
0
November 22-24. között egy felejthetetlen, egész életre szóló, élménydús hétvégét tölthettem a délvidéki vendégszerető keresztény magyarok közösségében. Az ismeretség 2018. december 8-ához vezethető vissza, amikor is Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatásának főünnepén egy fél napot eltölthettem a Pozsony melletti ősi magyar pálos kegyhelyen, Máriavölgyben a bácskai és bánáti egyházmegyék különböző egyházközségeiből érkezett zarándokcsoporttal egy adventi lelki nap keretében. Németh Rezső főtisztelendő egy emlékezetes, tartalmas adventi lelki programmal szolgált nekik, előtte szentmisét mutatott be a zarándokokkal érkező Zélity Mihály bezdáni plébánossal egyetemben. Már akkor meghívtak engem erre, a legutóbbi hétvégén, Kúlán megrendezett alkalmukra.  
Oto Psenak   20-01-18   1,477  
0
Najzaujímavejšou epizódou uplynulého týždňa bola nepochybne reportáž Slovenskej televízie o osudoch  vytunelovaného majetku a.s. Elektrosvit. Redaktor Ivan Brada odviedol skvelú prácu a podarilo sa mu dostať pred kameru aj aktérov obyvkle skrytých v pozadí. Sudcov, právnikov, funkcionárov samosprávy - súčasných i bývalých a odzneli aj informácie o väzbách na býv. činovníkov Fondu národného majetku. Čo z reportáže celkom jasné nebolo, že v skutočnosti ide o spor rozhádaných privatizérov, ktorých cesty sa v nejakom bode roziśli a odvtedy vedú voči sebe zákopovú vojnu. Práve vďaka nej sa verejnosť má šancu dozvedieť detaily, ktoré by inak ostali za siedmymi zámkami...  
Oto Psenak   20-01-15   1,079  
0
Veď nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo. Lebo čo ste povedali vo tme, bude počuť na svetle, a čo ste pošepli v izbách do ucha, bude sa rozhlasovať zo striech... Slová Lukášovho evanjelia by mohli byť mottom našej snahy odokrývať všetko to, čo funkcionári platení z našich peňazí starostlivo poskrývali, akiste z prílišnej skromnosti. V novembri sme (v článku tu...) informovali o husárskom kúsku primátora Kleina, ktorý popri práci v nespočetných funkciách a účasti v premnohých kauzách stihol za posledný rok obhájiť vysokoškolský diplom a rovno aj dve rigorózne práce. Všetky tieto práce boli pôvodne skryté pred zrakom verejnosti, teraz na základe našej žiadosti o jednej z nich vysvitlo, že bola blokovaná kvôli technickej chybe, ktorú sa medzičasom podarilo odstrániť. Môžete si ju prečítať v Centrálnom registri záverečných prác (tu ...)  a rovnako i na našej stránke.  
Oto Psenak   20-01-12   536  
0
Konečne sa môžeme s našimi čitateľmi podeliť s dobrou správou. Z pera miestneho historika Sándora Strbu uzrel svetlo sveta turistický sprievodca po Nových Zámkoch. Vyšiel v dvoch jazykových mutáciách a na 80 stranách si môže turista prehliadnuť celkovo 104 pamätihodností a zaujímavostí mesta. Publikácia je v predaji v kníhkupectvách Artfórum, Kultúra (na Michalskej bašte) a v súkromnej knižnici Kaláka.  
Oto Psenak   20-01-11   1,001  
0
Nablýskané služobné limuzíny sú chronickou korupčnou praktikou chudobných miest s nefungujúcou samosprávou. V Nových Zámkoch si primátor kúpil 13 poslancov a tí mu následne odhlasovali limuzíny pre seba a svojich nominantov. K základnému problému sa u nás pridružil ešte jeden malý efemérny podvod - činovníci svoje autá zásadne odmietajú označiť logom inštitúcie, ktorej patria. Z nejakého dôvodu je pre pánov Kleina, Leba, Štefánika nesmierne dôležité skryť, že si svoje nablýskané autá nechali zaplatiť z daní živoriacich obyvateľov mesta. Ide síce o celkom malú kauzu v porovnaní s inými podvodmi (spomeňme si len na zmluvu s Brantnerom), i tak si myslíme, že by sme ju mali vyriešiť. A pomôcť by nám mohli paradoxne predsedovia politických strán, ktorí uvedených pánov zobrali na svoje kandidátky. Už ktorá strana by sa chcela pochváliť niečim takým?  
Oto Psenak   20-01-09   1,287  
0
Najzaujímavejšie príbehy sa udejú občas priamo pred našim nosom. V pondelok 13. januára o 22.00 Jednotka v programe Reportéri odvysiela dokument o rozkradnutom a opustenom Elektrosvite.  
Oto Pšenák   20-01-06   2,270  
0
Tomuto exkluzívnemu bytíku s terasou na streche bytového domu v križovatke Moyzesova - Cintorínska sme sa venovali opakovane. Na základe informácií od susedov sme sa domnievali, že patrí p. viceprimátorovi, ktorý ale tvrdil opak - dokonca so svojim šéfom natočil aj rozhorčené video na túto tému. Potom sa stal zázrak a 400-tisícový byt si kúpil viceprimátorov otec podnikajúci so ziskom 20 tisíc Eur ročne. Ten na konci októbra minulého roku byt náhle predal viceprimátorovej manželke...  
Oto Pšenák   19-12-19   281  
0
Kniha rredaktorov denníka Süddeutsche Zeitung Bastiana Obermayera a Frederika Obermaiera, ktorí v roku 2014 dostali ponuku od anonyma spracovať dáta o firmách v daňových rajoch registrovaných panamskou právnickou kanceláriou Mossack Fonseca. Anonymný zdroj im postupne poslal 2.4 terrabyte údajov - takmer 11.5 miliónov dokumentov o 215 tisíc offshorových firmách, ktoré Mossac Fonseca za niekoľko desaťročí zaregistroval v rôznych destináciách. Žurnalisti nadviazali spoluprácu s americkou organizáciou investigatívnych novinárov ICIJ a v spolupráci s kolegami z rôznych krajín preskúmali dáta. Zverejnenie toho, čo zistili sa uskutočnilo synchrónne v mnohých krajinách sveta 3. apríla 2016 a padlo mu za obeť množstvo politikov i funkcionárov medzinárodných organizácií vlastniacich firmy v daňových rajoch. John Doe, ako novinári svoj anonymný zdroj pomenovali, zverejnil 6. mája 2016 memorandum "Najbližšia revolúcia bude digitálna", v ktorom vysvetlil svoje pohnútky.  
Oto Pšenák   19-12-15   1,036  
0
Veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2020 vám na niekoľkých billboardoch a v platenej reklame na sociálnej sieti želá Ing. Peter Mészáros, poslanec mestského zastupiteľstva. Na billboardoch je šťastná mladá rodinka s vianočným stromčekom i darčekmi, ktoré musel Ježisko tentokrát priniesť trochu skôr, aby stihol fototermín.  
 
Infoservis 
 
1710.02.20 február 20. I. József felszólítja a magyar nemességet, hogy az állandó hadsereg felállításához és fenntartásához járuljon hozzá rendszeres adó fizetésével.
1790.02.20 Bécsben meghal II. József császár.
1790.02.20 Vo Viedni zomrel osvietenecký panovník Jozef II. (*13. 3. 1741, Viedeň), prvý príslušník habsbursko-lotrinskej dynastie, rímsko-nemecký cisár, nekorunovaný uhorský a český kráľ.
1790.02.20 február 20. Meghal II. József császár-király Bécsben. Trónra lép öccse, II. Lipót, eddig Toszkána nagyhercege.
1810.02.20 Cisár František I. vyhlásil štátny bankrot v celej rakúskej ríši. Hodnota papierových peňazí sa znížila na pätinu.
1860.02.20 Энгельс — Фердинанду Лассалю в Берлин. Манчестер, 20 февраля 1860 г. — 30, 370—371.
1860.02.20 Engels to Ferdinand Lassalle. 20 February
1860.02.20 Энгельс — Францу Дункеру в Берлин. Манчестер, 20 февраля 1860 г. — 30, 369—370.
1860.02.20 Engels to Franz Duncker. 20 February
1890.02.20 List 354. J. Hroboň S. H. Vajanskému
1920.02.20 Февраль, 20. Ленин председательствует на заседании Совета Обороны, на котором обсуждаются вопросы о продовольствии для 1-й трудовой армии, о положении дел в Подмосковном угольном бассейне, о деятельности Главного политического управления НКПС, об организации при Московском Совете комиссии по улучшению условий труда в главных и участковых мастерских и депо Московского узла по ремонту подвижного состава и др.
1940.02.20 1940, február 20. Žilina. - Vyhlásenie bývalých vedúcich činiteľov Sociálnodemokratickej strany na Slovensku o nevyhnutnosti jednoty revolučného hnutia pod vedením komunistických strán
1940.02.20 Предложения УПВ НКВД СССР о разгрузке Старобельского и Козельского лагерей, направленные Л.П. Берии
1950.02.20 Az ortodox-neológ kényszeregycsítés. Ennek következtében létrejön a Ma­gyar Izraeliták Országos Irodája (később: Magyar Izraeliták Országos Képviselete -MIOK).
1990.02.20 Szencen megalakul a Szlovákiai Magyar Katolikus Papok Társulata, a Glória Társulat. Elnöke Harsányi Gyula szenci prelátus, titkára Koller Gyula boldogfai esperes-plébános.
1990.02.20 "Közös ügyért" címmel felhívást jelentettek meg érsekújvári orsvosok, amelyben szlovák-magyar kultúregyletek létrehozását javasolták. Az aláíró között volt: MUDr. Balázs Ferenc, MUDr. Drančík František, MUDr. Jantošík György, MUDr. Karvaj Marián, Ing. Marek Alojz, MUDr. Švehláková Jarmlla
1990.02.20 V Košiciach sa uskutočnila demonštrácia proti výstavbe atómovej elektrárne v Kecerovciach.
1990.02.20 Письмо в Секретариат А.Н. Яковлева заместителя главного редактора издательства «Советский писатель» И.С. Скачкова о выпуске книги «Русские монастыри»The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x