Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  13-08-31   3,772  
0
V piatok večer v jednom z novozámockých supermarketov: skupinky mládeže, ešte celkom triezvej, s čerstvo nakúpenými fľašami vodky a neurčitými očakávaniami kráčajú v ústrety noci... Dlho nepotrvá a nájde sa prázdny byt ak má mama nočnú, alebo aspoň lavička na detskom ihrisku a trip môže začať. Možno budú aj nejaké reči, trochu hulákania, ale hlavne sa tieto decká chcú rýchlo  opiť do nemoty - dostať sa rýchlo preč odtiaľto, i keď len nakrátko...  


Podobné scénky nie sú ničím zvláštnym ani v šťastnejších kútoch Európy, málokde sa však odohrávajú za takého nezáujmu a ignorantstva verejnosti. Ako keby to ani neboli naše deti, ako keby nám na nich vôbec nezaležalo... Zdá sa že zlyháva pud sebazáchovy širšieho spoločenstva, komunity, obce.
Demonštratívny nezáujem o mladých, o ich voľný čas, je len kamienkom v mozaike celkového nezáujmu samosprávy o občanov mesta. Nevolili sme Maďarov ani Slovákov, volili sme ...  drobných podnikateľov. Tak sa nemôžeme čudovať, že sa okamžite zamestnali v mestských akciovkách a začali podnikať s našim majetkom.  Striehnu veľmi pozorne, kde  sa uvoľní nejaká parcela, či budova, nie však pre komunitu, nedajbože pre prvý  klub mládeže v Nových Zámkoch. Ich trápi skôr, ako a komu predať.

Mestské médiá by samozrejme mohli biť na poplach, ... len keby neboli súčasťou "biznis plánu". (Rustikálna riaditeľka NZTV zrejme doteraz nemôže uveriť, ako sa mohla ocitnúť tam kde sa ocitla).
Kapitolou samou o sebe je fungovanie Domov kultúry (Csemadoku, Matice). Odkedy boli  sprivatizované za korunu, zaslúžilé súdružky v nich oveľa radšej vidia čínskych trhovníkov, než vlastných mládežníkov. V prípade Csemadoku doslova bránia obliehanú pevnosť: minimálne tri mládežnícke iniciatívy sa dobýjajú do prázdnej nevyužívanej budovy, ktorú jej málopočetné, ale veľa skúsené osadenstvo zarputilo a statočne bráni...

Času nie je nazvyš,  situácia je alarmujúca.


V normálne fungujúcej spoločnosti sa alkoholizmus mládeže stáva predmetom spoločenskej diskusie a hľadania východísk


Mládež býva síce po večeroch na mol, zato v Dome Matice slovenskej nakúpite náhrobné sviečky i konskú masť mimoriadne výhodne. Veď nie nadarmo sa volá "Centrum kultúry"

2013-09-05 10:17:21 Kati
Výstižný článok..
Najsmutnejšie na tom je, že sa mládež " zabáva " tak, že počas noci sa presúva z jednej reštaurácie do druhej a domov sa vracajú až ráno, v totálne dezolátnom stave.
Kde sú však ich rodičia ???
Vedia vôbec , kde sa ich deti zdržujú ? A vedia vôbec, že majú deti ???!!
2013-09-05 09:56:18 vladimira kotruszova
smutna, avsak pravdiva konstatacia
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x