Úvod / Nyitóoldal
   
 
Telek Lajos  13-10-19   4,377  
0

Nikto - ani samotná štúrovská kapela nedúfala, že v susednom Maďarsku prerazí ešte skôr ako doma.  Zdá sa, že sa opäť potvrdilo staré známe "Nikto nie je doma prorokom". V sobotu 7. septembra 2013 o 20.00  začal štvrtý ročník serie súťaže X faktor v budapeštianskej televízii RTL Klub. Chlapci zažili obrovský úspech prepisom piesne Rebel Yell od Billyho Idola.  


Aranžmá vymysleli na tri gitary a basovú gitaru. Prvá gitara poskytuje podklad,  druhá hrá sólo a tretia dáva harmónie. Podarilo sa im vytvorit koncertový fíling v televíznom štúdiu a tento pocit obecentvo zdieľalo od prvého tónu. Predseda poroty sutaže Péter  Geszti v živom vysielaní vyhlásil, že za štyri roky pôsobenia v tejto súťaži ešte nezažil takýto ošiaľ v radoch obecenstva. Na záver dodal, že štúrovská skupina je hotová profesionálna kapela.
 
Nie je zvykom v takýchto súťažiach, aby sa obecenstvo zabávalo "mexickými vlnami" ako na futbalovom štadióne. Ale na protokol sa vykašľala i porotkyňa Gabriela Tóth  a aj ona si užívala celé vystúpenie v rytme tanca - MadDogX je jeho srudcová záležitosť, ako potom vyhlasila. Ďalší člen poroty, známy hudobník Róbert Szikora (ex-Hungária, R-GO) prorokoval, že až chlapci vystúpia s koncertom v Štúrove, rozochvejú štúrovský most. Verte či nie, ale táto formácia pochádza z okolia Štúrova. Sólový gitarista Zsolt Takács pochádza zo Svodína. V súčasnosti žije v Strekove. Bubeník Patrik Csókás a gitarista Arnold Szűcs sú taktiež zo Svodína. Basgitarista Kristián Simon je obyvateľom Gbeliec (nedávno o ňom natočil reportáž pre Markízu Karol Mindák – hudobníka napadol vlastný pes). Ďalší gitarista Roman Bognár býva v Štúrove a frontman kapely, spevák Tibor ”KetchUp” Berek je Želiezovčan, toho času bývajúci taktiež v Štúrove.
V samotnom Štúrove organizátori kultúry zatiaľ málo vedia o tejto skupine, na ktorú by mohli byť právom pyšní. Pritom takýchto talentovaných skupín sa v meste a na okolí vyskytuje viac. Ale vráťme sa ešte k MadDogX – chceli sme urobiť rozhovor s kapelou a tak sme dostali kontakt na ich manažéra.
Prečo sme nepočuli o tejto kape? Nepatria medzi žiadnych nováčikov, už viac ako 10 rokov hrajú na rôznych moto- a rock festivaloch. No za celý ten čas sa im nepodarilo urobiť ani jednu oficiálnu nahrávku. Na jednom z týchto koncertov ich však zhliadol Štúrovčan Ján Špaňo, hudobník a hudobný fanúšik, ktorý si najprv myslel, že má pred sebou kapelu s niekoľkými CD na konte: „Bol som presvedčený, že týchto chlapcov vedie skúsený producent. Zneli odlišne ako všetci ostatní, až mi vyrazilo dych, keď som sa dozvedel, že zjavne talentovaná skupina nemá žiadne zázemie.“

Stal sa ich manažérom a zavolal svojmu kamarátovi, najúspešnejšiemu slovenskému gitaristovi Henrymu Tóthovi, že má pre neho niečo výnimočné. „Okamžite som vedel, že majú potenciál. Ani na chvíľu som nepochyboval, že táto skupina má pred sebou veľkú budúcnosť“, povedal Henry po prvom vypočutí ich demo nahrávky. „Fascinuje ma na nich, že sú to skromní chlapci zo Štúrova, tichí a slušní, ale keď vezmú nástroje, vybalia taký kvalitný rock, aký som už dávno nepočul. Vôbec sa nečudujem Českým rádiám, ktoré milujú bigbeat, ako hladne na ich CD čakali.“

Nahrávka vznikla v štúdiu Rolanda Grapowa, bývalého gitaristu skupiny Helloween, ktorý žije na Slovensku. Jeho gitarová linka sa objavila aj na niekoľkých trackoch albumu. Skupina MadDogX už stihla pokrstiť aj svoj maxisingel. Krstnou mamou bola Patrícia Vitteková, ktorú si ako rockerku ľudia len ťažko vedia predstaviť. Spevák skupiny Tibor „Ket Chup“ Berek však vraví: „Radi vyrážame dych. Nielen hudbou, ale aj spôsobom života. Sme možno posledná kapela u nás, ktorá skutočne žije štýlom ´láska, sex, rock´n´roll´. Doma sme slušní chlapci, ale show je show so všetkým, čo k tomu patrí.“

Prvý singel skupiny
I Would Like To Stay už hrajú české aj maďarské rádiá, skupina je zvedavá aj na prijatie u slovenských fanúšikov. Objavili  sa  v programe Piknik klub na STV, kde nielen hrali, ale aj varili. Mali koncertné turné s maďarskou skupinou EDDA, začiatkom februára hrala skupina v Budapešti (Gitár Pont Café) s kapelou Stress. Vo februári boli členovia kapely MadDogX v rádiu Best Of Rock FM (Budapešť) na živom hodinovom rozhovore a rovnako na živom jeden a pol hodinovom rozhovore v rádiu Motoroshang Rock Rádio (Budapešť). V ten večer odohrali chlapci koncert v Coffee-TÉRia klube v meste Százhalombatta.  Koncom marca zahrala kapela ako hosť známej skupiny The Rock Band v klube Crazy Mama v Budapešti a 4. apríla 2013 v Esztergom (HU) HellGate rock club-e so skupinou Mobilmánia. Pokračovaním bol koncert vo veľmi známom budapeštianskom klube Pecsa Music Café dňa 19. apríla. Aj v lete sa im bohato zaplnil kalendár festivalových vystúpení doma i v zahraničí. Vystúpili na Topfeste,  na Podhájska fest-e, zúčastnili sa Tumultus fest-u, Jambo fest-u v Maďarsku a samozrejme neobíšli ani ďalšie festivaly.
Debutový album skupiny Maddogx s názvom Voices In My Head práve vychádza v spolupráci s Henry Tóth Production vo vydavateľstve Forza Music.

Septembrové vystúpenie v X-Factore znamenalo pre chlapcov niekoľko minút slávy, ktoré pozeralo viac ako milion ľudí. Štúrovčania ukázali svetu ako treba hrat rock n roll. Ako mi raz vravel spevák Laci Komár každá hudba je rock and roll len o niektorých sa to nedozvieš. Samozrejme nie vśetky skladby sú písané v štýle hardroku v štýle AC-DC,  ale možno že v niečom mal tento dnes už nežijuci spevák pravdu. Lebo rock and roll  má rytmus, rýchlosť tempo a odovzdáva životné pocity. Skupina MadDogX nie je jediný interpret zo Slovenska, ktorému sa v maďarskom X-Factore darilo.
Pred niekoľkými rokmi sa v ňom zúčastnil aj Nikolas Takács z Veľkej Mače. Vďaka svojmu jedinečnému hlasu a výnimočnému talentu skončil na druhom mieste,  od vtedy už má na konte viac albumov a veľa vystupení. Keď sme sa sním spojili telefonicky, práve niekde cestoval autom, tak sme položili iba dve otázky:
Čo ti dal X-Factor?
,,Zmenil mi celý život splnil sa mi môj sen. Spievam pre ľudí, netreba byť prvý, stačí keď si medzi prvými tromi a od toho dňa sa zmení Tvoj život. Budú za Tebou stáť ľuia, ktorí v Tebe uvidia niečo, za čo si celý zivot bojoval. Možno sa Ti začnú plniť sny. Začne Ťa  manažovať profesionálny tím, budeš mať koncerty a od teba sa nechce iné, len aby si spieval.

A čo mysliš o MadDogX-e ?
Verím v to, že ako skvelo začali, tak aj dokončia súťaž. Držím im palce a teším sa na ich vystúpenie v Štúrove. Je tam skvelé publikum, mal som tam aj ja vystúpiť po účinkovaní v X-Faktore a stále verím, že tam eśte vystúpim", dodal Nikolas Takács.

V X-Factore vlani sedela v porote speváčka Ildiko Keresztesová, ktorá mala nedávno vystúpenie v Štúrove. Po vystupení sme sa rozprávali s ňou, čo si myslí o MadDogXe ona?
"Kvôli zahraničnému vystupeniu som nemala možnost sledovať X-Factor ale teraz si všetky dieli prechádzam zo záznamu. Kapela sa mi hneď zapáčila a ich tvrdým "špinavým" rock-and-rollom si podľa mňa získali srdcia mnohých rockerov.
Kapelu som si mala možnosť pozrieť eśte pred tým než sa prihlásili do súťaže, lebo hrali pred Eddou, kde hrá môj priateľ a ten ma na nich upozornil. Prajem im aby sa čo najďalej dostali…."

Ale tejto kapele držia palce aj ďalšie známé tváre maďarskej rockovej scény. Napríklad Imre Sándor, veduci Gitár Pont Café v Budapešti.

S kapelou som sa zoznámil, keď nám ich ponúkol ich manažér Ján Špaňo, v ktorom som spoznal nelen skevelého manažéra, ale aj vynikajúceho človeka. Viac krát sa mi zdôveril, keď kapela prechádzala tvorivými krízami a ja som sa snažil pomôcť. Keď prišli k nám do klubu,  každý bol prekvapený, ako profesionálne hrali. Prišli známi muzikanti a gratulovali neznámým chlapcom zo Štúrova... Som rád, že sa im podarilo ukázať svoj talent aj pred miliónom divákov v X-Faktore.  Som si istý, že kým majú manažéra, ako je
Ján Špaňo, ich kariéra bude strmo stúpať. Jánovi som navrhol spoluprácu nelen v klubovom živote ale aj v rádiu. Verím že vďaka tejto spolupráci fanúšikovia spoznajú nové tváre rock music.
Ján Špaňo je pre MadDogX svelý manager. Má kontakty a už aj do Štúrova priniesol viac osobností. Spolupracoval so štúrovskou TV kde robil naozaj skvelé reportáže so známymi muzinkantmi napr. s Lászlóm Benkőm, členom skupiny Omega.  Alebo keď priniesol Mikiho Kóbora speváka Omegy vlani do Garamkövesdu (Kamenice nad Hronom). Ján má skvelé kontakty na slovenských muzikantov ale aj v Maďarsku - nedávno dostal príležitosť v maďarskom rádiu predstavovať nové talenty zo Slovenska. Účinkuje ako redaktor, tlmočník i organizátor skvelých koncertov v jednej osobe. Je otvorený a ak sa mu niečo zapáči a verí tomu, kapela má vyhraté.  Kedysi sa kapeli predierali svetom "svojpomocne", dnes sa o nich starajú tímy ľudí. "Verím tomu,  že aj na Slovensku máme veľa dobrých kapiel. Chcel by som chcel ich prestavit madarskému klubovému návštevníkovi i poslucháčom rádia."
A čo dodať n azáver? Ľudia, ktorí pracujú v médiách by mali kooperovať - pomáhať si navzájom a podávať si talenty.
Nedávno som sa rozhodol, že skúsim cez svoje kontakty otestovať reakcie na MadDogX v zahraničí. Poslal som niektoré nahrávky organizátorom Hannover Concerts a Hello Concerts do Rakúska čo povedia oni. A členom kapely Šialení psi držme palce. Lebo ako Peter Gabriel povedal,  ľudia potrebujú chleba cirkus a dobru muziku. A to by mali pochopiť aj redaktori domácich rádií. Že okrem techno existuje a starý dobrý rock. A organizátori by mali ľuďom dávať reálnu muziku a nie playback vystúpenia - eśte som nevidel rockera, ktorý by vystúpil na playback, ale disco speváka už áno. Kým tu budú také talenty ktorý živou hudbou budú svoj talent reprezentovať, můžem povedať to, čo predo mnou hovoril Jimmmy Hendrix, keď povedal, že rock je naveky a nedá sa  zničit. Vždy budú ľudia, ktorým je táto hudba blízka a muzikanti, ktorí chcú pre ňu žiť. Důkazom toho je i skupina MadDogX ktorý zahrali trdidsaťročnú skladbu od Billy Idola.
Telek Lajos


2013-11-01 15:43:56 BEATA KUKLISOVA
ROCKSZOMBAT - MadDogX zenekar Szlovákiából - YouTube
www.youtube.com/watch?v=YU4X8863igo
 
 

The index.php: SIZE[b]: 26,710 MODIFIED: 2019.01.09 23:30:08.MD5: c4503a129be13fa5e595fa996dd7d9bd STATUS: FALSE  This window is : x