Úvod / Nyitóoldal
   
 
Telek Lajos  15-10-31   1,833  
0
- Ako vznikol Štúrovčan. Aké ciele chce dosiahnut?
- Štúrovčan je regionálny spravodajsko-spoločenský portál pre Štúrovo a okolie. Sme súčasťou siete regionálnych portálov. Štúrovčan.sk existuje už rok a snaží sa prinášať čo najviac informácií o všetkom čo sa v Štúrove a aj okolitých obciach deje. Patria k tomu informácie o kultúrnych a športových podujatiach, rozhovory so známymi osobnosťami , fotoreportáže a v podstate všetko čo by mohlo čitateľov zaujímať.  


- V posledných mesiacoch sa dosť hovorí o mestských novinách Štúrovo a okolie. Šéfredaktora, ktorý odišiel nahradila redaktorka Pifkó Szera z Ostrihomu, ktorá neovláda slovenčinu. Myslíš, že je správne aby dvojjazyčné noviny riadil človek, ktorý neovláda jeden z jazykov?
- Rozhodne je to nevýhoda.

- Novinár musí informovať verejnosť o tom čo sa deje v meste a aj keď je to mestské periodikum , do jeho právomoci by sa nemalo miešať mesto ani primátor ani mestské zastupiteľstvo, mal by mať voľné ruky lebo len tak môže robiť svoju prácu ?
- Na túto tému by sa dalo dlho diskutovať. Aj novinár je len človek. Rovnako ako primátor a mestské zastupiteľstvo sú iba ľudia. Za predpokladu, že sú všetci vysoko morálni a etickí, nemáme problém.

- Szabó Bernadetta, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, pod ktoré patria aj mestské noviny Štúrovo a okolie, vybrala novú šéfredaktorku sama ale podľa môjho názoru mal byť vypísaný konkurz na post šéfredaktora, ty to ako vidíš ?
- Nie som si istá či som tá pravá kto by mal do týchto vecí hovoriť, najmä preto lebo nepoznám všetky fakty. Ale pokiaľ viem tí čo sú do toho oprávnení hovoriť túto záležitosť už riešia. Možno by bolo dobre spýtať sa rovno „hlavných hrdinov“ ako to vidia oni.

- Štúrovo má veľa osobností , ale štúrovčania sa o nich dozvedajú z iných médií, uznanie si musia vybojovať inde, lebo mesto sa o nich nezaujíma, hovorí sa, že mládež sa nemá kde zabávať, lebo mesto len málo robí preto aby sa tu niečo dialo. Čo si o tom myslíš?
- Ono je to zložitejšie. Stále hovoríme mesto, mesto, mesto... ale mesto nie je nejaká bytosť, mesto sme my všetci. Ak nebudeme okolo seba kopať a kričať čo chceme alebo nechceme, tak sa k tomu nikdy nedopracujeme. To, že sa v Štúrove nič nedeje nie je zase tak celkom pravda. Tiež som si to kedysi myslela ale teraz zisťujem, že sa tu toho deje veľa, len nie vždy sa informácie o tom dostali ďalej ako bol úzky okruh organizátorov a ich známych. Portál Štúrovčan začína túto medzeru v informovanosti úspešne vypĺňať. Postupne rozširujeme spoluprácu s organizátormi kultúrnych a športových podujatí, začínajú si na nás zvykať a posielajú nám avíza o podujatiach a aj reakcie zo strany tých čitateľov, ktorí už o nás vedia, sú veľmi pozitívne.

- V Štúrove je Mestské kultúrne stredisko, Mestské múzeum, Mestská galéria, Mestská knižnica, Mestské kino, každá z týchto organizácii má človeka, ktorý je zodpovedný za organizovanie rôznych akcií (výstavy, prednášky), ale len so súhlasom mestského zastupiteľstva, ktoré schvaľuje akciu aj rozpočet. V iných mestách ten kto je zodpovedný za organizovanie tak organizuje. Aký je tvoj názor?
- Zhodou okolností som dlhé roky pracovala v controllingu čo je, okrem iného, aj o rozpočtoch a plánoch. Preto viem, že hoci sa to nezdá, tak rozpočet je posvätný aj v súkromnom sektore. Ak na niečo peniaze nie sú tak sa potom ťažko organizuje. Druhá vec je ale aby sa zdroje, ktoré sú k dispozícii účelne použili. Takže sme sa zase vrátili k dialógu.
Mimochodom dialóg. V septembri som sa zúčastnila Verejného prerokovania Strategickej časti Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Štúrovo. Zo 4 800 dotazníkov, v ktorých mali občania vyjadriť svoje názory, návrhy a pripomienky sa vrátilo 269. Možno je chyba aj v tom, že nie vždy majú ľudia energiu zaujímať sa o to čo sa okolo deje. Tí čo majú prácu ráno odídu do roboty, večer sa vyšťavení vrátia, tí čo ju nemajú, majú zase čo robiť aby ako tak prežili a na ostatné im už čas neostane. Takto sa všetci moceme v začarovanom kruhu.

- V Štúrove je pár šikovných ľudí, ktorí pochopili, že keď po turistickej sezóne chcú niečo zarobiť musia organizovať vlastné akcie (Broadway, Welya, Underground). Prečo títo ľudia vedia a chcú aby sa niečo dialo v meste a hlavne u nich ?

- Myslím, že z rovnakého dôvodu ako vznikol portál Štúrovčan.sk. Tak ako sa objavil spravodajský portál, ktorý prináša informácie, máme aj reštaurácie a penzióny čo organizujú výstavy, módne prehliadky, koncerty... Lebo stále hovoriť čo by sa malo, je jednoduché. To čo všetci potrebujeme je, aby sa niekto zdvihol a ukázal ako na to a hlavne, že to môže fungovať. Ostatní sa potom pridajú. Dúfam.

Za rozhovor ďakuje: Telek Lajos
2015-11-01 13:41:11 M. Kupecký
Na Slovensku môže vykonávať povolanie redaktora aj človek, ktorý neovláda nielen jazyk majoritnej spoločnosti, ale ho aj štylisticky, gramaticky a inak przní. Prečo Štúrovo, nechoďme ďaleko....je to tak aj pod nosom - v Nových Zámkoch.
milan kupecký
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x