Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  16-07-15   3,991  
0
Už to tak vyzerá, že fliačiky nového asfaltu na chodníkoch, ani vybetónované parkoviská nebudú stačiť a takto sa nepodarí uspokojiť občanov.  Lebo mesto sa nijako viditeľne nemení - až na 2 nové kruhové objazdy o ktoré sa však MsÚ nijak nezaslúžil - a predsa sa niečo mení, a to vzťah občanov ku svojmu mestu. Ozývajú sa stále nástojčivejšie a viditeľne IM TO NIE JE JEDNO. Je veľká nespokojnosť s tým, ako mesto utopilo 3 milióny Eur na rekonštrukciu Jazdiarne a nevie ukázať plány na jej využitie. Je veľká nespokojnosť kvôli chýbajúcej koncepcii rozvoja mesta a regiónu. Je veľká nespokojnosť s tým, koľko sa o cyklotrasách hovorí, ale doteraz mesto nezverejnilo jedinú mapu existujúcich a plánovaných cyklotrás (azda ich len neskrýva pred cyklistami?) Ľudia sú viditeľne rozčarovaní z pseudodiskusií, jedna z ktorých práve začala - o "revitalizácii Hlavného námestia".  Pritom pamäť ľudí nie je až taká krátka, ako by sa to vedeniu mesta ľúbilo. Ako na potvoru si celkom zreteľne spomínajú na predvolebné sľuby - na sľúbenú opravu tržnice (kde sa primátor naoko už druhý rok nevie dohodnúť s konateľom Brantnera nímže dosadeným), alebo na projekt „parku oddychu“ na Cisárskej bašte a ďalšie. Oprávnene sa ľudia pýtajú, či práve Hlavné námestie je najzanedbanejším kútom mesta? Nie je náhodou naopak práve miestom o ktoré je pomerne dobre postarané? A ak nie je, nuž čo bráni p. primátorovi aby nájomcov okolitých prevádzok inšpiroval a už zajtra sme mali na námestí kaviarenské terasy so slnečníkmi ako majú v Krakowe? Alebo nechal postaviť malé letné pódium v niektorom rohu námestia s hudobným programom za neveĺa Eur? Bráni tomu niečo? Azda iba jediné - že nato nie sú potrebné žiadne veľké peniaze - čo je paradoxne v prípade NZ obrovský problém - z rovnakého dôvodu napr. roky nie je osvetlená vitrína so smútočnými oznamami na Korze. Skrátka čo je lacné a ľahko riešiteľné, o to MsÚ z princípu nemá záujem.
Dovolím si zdieľať jednu úvahu Martina Vyžinkára, jedného z občanov, KTORÝM TO NIE JE JEDNO, a ktorý okrem toho, že má dobré nápady ešte aj z vlastnej iniciatívy vysadil v meste niekoľko desiatok a možno aj stoviek stromčekov o ktoré sa stará. Len tak...
Jeho príspevok bol pôvodne uverejnený vo FB skupine Verejná kontrola 12 júla 2016.
Pred krátkym časom sa objavila na FB informácia o „Prvom pracovnom stretnutí k príprave stratégie zmeny Hlavného námestia“ a výzva na akoby anketu o názoroch a predstavách občanov. Celkom ma prekvapuje že sa začína s touto témou pracovať. Myslím si, že trend vo vývoji mesta udáva primátor – do volieb vstupuje so svojimi predstavami o meste, prezentuje nám ich – a my si jedného z kandidátov zvolíme. Zvolíme ho z časti aj pre tú prezentáciu predstáv. Ja som volil aj na základe tejto emócie, áno bolo to povrchné. Páčil sa mi nápad na rekonštrukciu mestskej tržnice tak ako bol pred voľbami prezentovaný. Rovnako sa mi páčil nápad na úpravu priestoru Cisárskej bašty. Zostalo ale ticho. Pod Cisárskou baštou bol jeden malý objekt zrútený a zostalo tam rumovisko. Jediná zmena ktorú som si na mestskej tržnici všimol sú dva nové (staré) stojany na bicykle hodené pod pagaštan cez cestu oproti vstupnej bráne. Všimol som si ale nové auto hodné primátora mesta NZ a zvýšenie platu. Akosi mi to nesedí. To poradie. Predstavy či prezentovanie sa pred a realita po. Toto asi bude realita.
Vrátim sa ale k „stratégii zmeny Hlavného námestia“. Hlavné námestie určite nie je dokonalé. Prebehla časť rekonštrukcie, boli upravené tri parkové plochy, osadená fontána a rekonštruovaný Morový stĺp svätej Trojice v strede námestia spolu s bývalou studňou. Zvyšok námestia zostal viac – menej ako bol, čosi mu chýba. Komunikácie prechádzajúce cez námestie sú rozbité. Celé je to možno nesúrodé. Hlavné námestie sa môže niekomu zdať byť príliš rozľahlé, príliš „betónové“. Niektorí tam chcú viac zelene. Asi to je možné, no námestie má svoju históriu a jeho stav plošne akceptuje dispozíciu pevnosti. To je vzácne. Je to história ktorú príliš nevidno, no ktorá patrí k nášmu mestu. Aby bolo námestie príjemným priestorom nemusí to byť park. Teším sa už na týždeň keď na Hlavnom námestí zaparkuje Bažant kinematograf a keď si tam večer ľahnem na deku s s pohárom piva značky sponzora tejto výnimočnej filmovej tradície a pozriem si dobrý film. Aj pre toto je rozľahlé a veľkorysé námestie fajn. Možno mať k stavu Hlavného námestia výhrady, ale v porovnaní so zvyškom mesta je Hlavné námestie exkluzívny a starostlivo udržiavaný priestor. Porovnajme s Hlavným námestím podobné časti nášho mesta:
1. Majzonovo námestie, čo je blízky sused Hlavného námestia a akoby jeho pokračovanie, napojenie na plaváreň, amfiteáter a obchodné ulice Ernestovu baštu a M.R.Štefánika: námestie s peknou parkovou úpravou a artézskou studňou – inak mŕtve, zanedbané, s rozbitou plochou, s rozpadávajúcimi sa opornými múrmi záhonov. Aj ono by čosi potrebovalo. Určite údržbu, určite rekonštrukciu povrchu, viac starostlivosti o zeleň. Niečo čo by tam prinieslo viac života.
2. Námestie republiky (predstaničné námestie). Tu sa pred niekoľkými rokmi spravil kus práce, no absencia údržby priestorov námestia viedla k jeho úplnému úpadku. Rozbité smetné koše. Zničené lavičky. Opustená zeleň ako lapač poletujúceho smetia. Dlažba prerastená trávou. Ani šach tam nikto na veľkej šachovnici nehráva. No lavičky sú plne obsadené, deň či noc.
3. Námestie G. Széchényiho (pred kinom Mier). Veľmi zvláštne miesto. V inom meste v inej krajine by to bol možno krásny, reprezentatívny a živý priestor mesta. Tu je to NIČ. Rozľahlý trávnik, skôr lúka v meste. Zopár viac-menej náhodne rozmiestnených stromov. Jeden z nich, nedávno zasadený a vysychajúci jaseň – už sa naň zabudlo, rok či dva od výsadby je dlhá doba. Chodník prechádzajúci stredom prázdneho trávnika. Náhodné a divné chodníky. Zvyšky nejakej dláždenej cesty kolmo na hlavný chodník. Rozpadávajúca sa a postupne miznúca dlažba okolo kina. Budova z ktorej postupne opadáva obklad. Pritom to je budova pekná. Námestie rozľahlé. Len by si zaslúžili viac. Možno je práve toto plocha pre park a ďalšie zelené pľúca mesta.
A tu čítam, že sa rozbiehajú plány na „stratégii Hlavného námestia“. Aká je ale stratégia celého mesta?
Robiť veľké veci je určite lákavé. Prebudovať Hlavné námestie by zanechalo stopu. Vnímali by to ľudia. Dá sa na tom získať popularita. Ale načo to je? Je mnoho (väčšina) častí mesta kde sa nedeje nič. Opustené ulice s popraskanými chodníkmi. Cez trávniky vyšlapané chodníky po ktorých chodíme desaťročia pretože majú logiku – no nikoho nenapadne sa na ne pozrieť a v ich líniách vybudovať spevnené civilizované chodníky. Opustené no rozpredané veľké plochy „ničoho“ v kontakte so sídliskami zabitými všade rozhádzanými autami.
Načo sa tu púšťať do veľkých vecí keď sa nezvláda údržba malých a základných vecí?
Pre mňa je, v meradle kvality a stavu celého mesta, Hlavné námestie v podstate v poriadku. V meradle blízkej budúcnosti a toho čo je možné by mi úplne stačilo, ak by z budovy Domu kultúry bola okamžite odstránená nechutná LED reklamná plocha ktorá svojim agresívnym svetlom ruší veľkú časť mesta.
Ak je v meste niečo potrebné robiť sú to postupné a komplexné úpravy jednotlivých ulíc. Nie skákanie medzi akútnymi problémami ale postupné budovanie. Ak sa s ulicou začne, nech je komplexne dokončená (ako kompletná ulica). Nech sa to robí postupne od ulíc dôležitejších k uliciam menej frekventovaným. Nech sa to robí pri zapojení obyvateľov mestských častí a ulíc – tak aby získali vzťah aspoň k svojej ulici.

Samozrejme aj reakcie svedčia o tom,že aj iný si pamätajú,nuž hold treba s tým počítať:


S úvahami Martina Výžinkára nemožno nesúhlasiť ba mohli by poslúžiť ako inšpirácia pre vedenie mesta - ak im to pravda ješitnosť dovolí - takto to vidím ja...
2016-07-20 16:38:51 Kupecký Milan
Pani Ďuricová, nemožno s vami súhlasiť. Človek v takej funkcii sa nemôže tak správať ako to vy píšete, pretože tak či onak vás budú podozrievať a nálepkovať "zlodejom" a nevyhnete sa podozreniu tak či onak. Je tomu tak vždy a všade, pretože príležitosť robí zlodeja a do malej či veľkej politiky sa ide spravidla preto, že sú tam peniaze, ku ktorým sa možno tzv. bezpracne zdvihnutím ruky, alebo zapredaným vlastného svedomia získať. Aby som sa nestal takýmto "zlodejom" nikdy som nešiel ani nepôjdem do aktívnej politiky, i keď ťažko prežívam a moja tvorivá činnosť nie je zaplatená, relatívne aspoň spkojne spím. Je tovec povahy i výchovy. Keby nebolo na svete nenažrancov nebolo by ani toľko chudoby. Ústami Matky Terezy, - niej je problém nasýtiť hladných, ale tých nenažratých. Milan Kupecký
2016-07-20 06:43:31 tokmagos
Pan Kupecky...nie, urcite mu nezavidim. Nemam mu totizto co :lol: Rodinu si dokazem zabezpecit aj cestne a slusne. Nevravim, ze otko to nedokaze, no slusny a cestny clovek sa chova inak. Narozdiel od otika sa mozem hrdo pozriet do zrkadla ci do oci obyvatelov mesta, svojich deti, ci manzelky ;-)
Ci by som bol iny? Neviem. Snad. Ota som poznal ako uspesneho mladeho a schopneho cloveka. Nechapal som len jeho motivaciu. Neveril som, ze sa potrebuje "nabalit" na obcanoch mesta - volil som ho. Sklamal som sa. Aj v nom, aj v sebe, ze som mu veril, aj ked vysedaval za jednym stolom s nasim birmovanym komunistom. Uz vtedy som mal vediet, ze "vrana k vrane sada". A naozaj. Maju spolocnu vlastnost - obaja dokazu obrat svojich "poddanych" o peniaze, ktore nutne potrebujeme na dolezitejsie veci...
Realito, suhlasim, ze primatorovi prinalezi plat, auto,... A doteraz nemal?Takto trapne a detinsky si "vydupat" aj jedno aj druhe je podla mna vysmech do tvare obcanov.
2016-07-19 15:41:17 realito
Primátorovi prináleží aj auto aj plat podľa zákona, ale aj zodpovednosť za dosiahnuté výsledky.
Kardinálnou otázkou je, že aké sú a budú výsledky?????????????
2016-07-17 16:57:49 Adriana Duricova
Pan Kupecky a preco si myslite, ze sme vsetci rovnaki? Viete, hovori sa, podla seba sudim teba, tak asi vy by ste to robili tak isto, ale je tu x ludi, ktori nie. Ani ja napr. uz len preto nie, lebo clovek vo vysokom postaveni je v dnesnom svete az prilis na.ociach, rozoberaju ho.media, soc.siete a co ja viem co vsetko. Tak prave preto by som sa ja snazila robit tak, aby som vyhovela co najvacsej casti obyvatelstva. Ano, neda sa vyhoviet kazdemu, ale da sa.pocuvat lud, citat jeho komentare a zamysliet sa nad nimi.Jedine, co by ma asi od takejto funkcie odradilo, by bola.ta lobby, ktora sa v pozadi deje. Proti tej je tazke bojovat, kedze cikat proti vetru sa neda, resp. da, ale budete viete aki......
2016-07-17 04:30:52 Kupecký Milan
Pán tokmatos (jáderkáš) snáď iba toľko. Čo píšete, je to len obyčajná príslovečná, alebo ak chcete slovenská závisť. Platí to - komu česť, tomu česť- pastierovi trúba. Vžite sa do postavenia primátora, ruku na srdce, ak by ste vy boli na jeho mieste, nevyužili by ste tieto možnosti a boli by ste iný?! Také hrable čo hrabú od seba ešte nik nevymyslel. Zamyslite sa...Peknú nedeľu! milan kupecký
2016-07-16 06:31:59 tokmagos
...obcan vselico vidi a vselico si pamata... zial velka vacsina ludi z mojho okolia, ktori volili nasho otika, nevedela o novom aute, o brutalnom zvyseni platu... tieto kroky nasho pana primatora by si zasluzili davy ludi pod oknami s pokrikom "odstupit"... :-*
 
 

Posledné čítané / Legutóbb olvasott / Last seen:
07:36:51 Občan všeličo vidí a všeličo si pamätá - alebo ako to vidím ja... [2016-07-15; 3,991 x]
07:36:11 Po stopách kauzy Stacho vs. Klub Strážov [2024-02-19; 341 x]
07:36:00 Mesto skúša na obyvateľov Gogoľovej ulice ďalší fígeľ [2022-06-02; 2,031 x]
07:35:08 Výzva poslancom mestského zastupiteľstva, alebo ako to vidím ja... [2015-06-23; 4,344 x]
07:34:03 Ako bratranec primátorovej manželky k lukratívnej parcele prišiel ... alebo: ako to vidím ja [2016-12-29; 6,428 x]
07:33:22 Kam sa nepozriem - všade samá fušerina... alebo takto to vidím ja [2018-05-17; 2,989 x]
07:32:40 Obyvatelia panelákov dostali vyúčtovanie od Bytkomfortu za dodávku tepla v roku 2022. Nárast činil 4... [2023-05-27; 2,288 x]
07:31:56 Prepis zvukového záznamu z rokovania Pracovnej skupiny na smerovanie komunálnych služieb zo dňa 29.0... [2023-02-26; 1,246 x]
07:30:31 Kriminalita v kraji podľa hlásení Krajského veliteľstva Policajného zboru za obdobie apríl 2008 - ap... [2018-03-31; 15,570 x]
07:28:20 Návšteva u Vladimíra Pavlíka v Považskej Bystrici [2024-02-18; 190 x]
07:26:28 Helytörténeti kiadványok az érsekújvári járás településeiről / Miestopisné publikácie o obciach novo... [2013-04-26; 6,958 x]
07:25:51 A teljes Holbay László életmű a Watson.sk-n [2013-01-13; 126,235 x]
07:25:15 Fenomén Marcel Slávik [2023-08-09; 1,158 x]
07:22:16 Žaloba na Watson.sk za článok Anatómia jedného podvodu 1 [2023-01-10; 1,729 x]
07:21:49 Novým lídrom ruskej opozície je Júlia Navaľná [2024-02-27; 110 x]
07:20:31 Zatrpknutí bojovníci - Vladimír Pavlík [2024-02-13; 411 x]
07:20:10 Konečne sa podarilo zvýšiť plat primátora - alebo ako to vidím ja... [2016-06-15; 5,704 x]
07:19:43 Návrh parkovacej politiky - riešenie, ktoré veľa nerieši... [2020-02-10; 1,882 x]
07:19:15 Výstavba na P.Blahu za Ajaxom sa nekoná. Po škandále s nitrianskou realitkou Mesto odstúpilo od zmlu... [2017-06-25; 3,348 x]
07:18:47 Správy zo zastupiteľstva 26.02.2020 [2020-02-28; 2,503 x]
07:18:20 Ruské protivojnové pesničky posledného roka [2023-03-04; 1,048 x]
07:17:53 Kto tu nemá kamaráta ten nemá šancu... Zastupiteľstvo opäť rokovalo o dotáciách, tentokrát s prekvap... [2018-06-28; 3,543 x]
07:15:19 Kauza mestskej skládky: Na predbežnom prejednaní sporu k uzavretiu zmieru medzi stranami nedošlo [2023-04-11; 975 x]
07:14:18 Egy csésze kávé: Dr. Komáromi István zeneszerző-, szövegíró-, és előadóművésszel [2014-01-11; 7,219 x]
07:13:01 Egy csésze kávé... Telek Lajos rovata a Watson.sk-n [2013-11-18; 14,576 x]
07:12:26 Komu sa máli plat primátora?! - alebo ako to vidím ja... [2016-01-22; 4,198 x]
07:12:00 Novozámocký týždenník Slobodný občan (1990) / Szabad Polgár c. érsekújvári hetilap (1990)... [2013-09-26; 6,786 x]
07:11:54 Uctenie si pamiatky Jána a Martiny 21. februára 2024 o 18.00 hod. na Hlavnom námestí v NZ [2024-02-14; 463 x]
07:11:51 Podpísal primátor zmluvu na 800 tis. Eur bez verejného obstarávania a bez súhlasu zastupiteľstva?... [2019-09-24; 3,986 x]
07:11:48 Egy nádszegi tanító, aki nem értett a szóból. Az Agócs Béla dosszié (61 cikk) [2013-08-27; 15,343 x]
07:11:29 Zoznam občanov pochovaných na náklady mesta od roku 2015 [2024-02-11; 757 x]
07:11:15 Krátka správa zo zasadnutia zastupiteľstva... [2020-12-17; 1,907 x]
07:10:46 Vnútroblok sídliska Bašty sa revitalizovať nebude. Prednostkino vysvetlenie: vzhľadom k tomu že konč... [2024-01-22; 983 x]
07:10:39 Traja z aktérov kauzy Zúgov stále zasadajú v mestskom zastupiteľstve... [2024-01-27; 922 x]
07:10:38 Nálada hustne, asi budú voľby... [2018-03-01; 3,250 x]
07:09:59 Korene kauzy ilegálneho znovuotvorenia zrekultivovanej mestskej skládky siahajú až do roku 2019 [2023-01-19; 1,199 x]
07:09:22 Za slušné Slovensko môžeme urobiť najviac, ak budeme pracovať za slušné Nové Zámky. Nedozrel čas, ab... [2018-03-15; 5,741 x]
07:08:45 Kým občania nevedeli čo podpisujú, tak aktéri obchodu zjavne áno... ako to vidím ja [2017-03-01; 3,973 x]
07:05:48 4. protestný míting v NZ v znamení triezveho civilného dialógu... [2024-02-09; 458 x]
07:02:07 Správa zo zastupiteľstva poznačeného Corona krízou... [2020-05-20; 3,073 x]
07:01:30 Obyvateľom panelákov s vďakou za odovzdané hlasy a neúčasť na voľbách: dodávka tepla zdražie o 140%... [2022-12-14; 2,307 x]
07:00:37 Niekedy sa aj realitní mágovia utnú. Cestu k Jazdiarni predalo Novocentrum omylom hneď dvakrát - A... [2017-09-13; 4,485 x]
06:59:19 Kniha týždňa: Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee, Druhý věk strojů. Práce, pokrok a prosperita v éře ... [2023-01-14; 654 x]
06:59:11 Na zastupiteľstve sa našiel kľúč. Má číslo 13... [2018-12-12; 3,707 x]
06:54:47 Po ovocí ich spoznáte... Predalo mesto pozemky za štvrtinovú cenu? [2020-10-27; 1,843 x]
06:54:03 Primátor si nespomína, kto mu staval bazén v čase keď podpisoval zmluvu na rekonštrukciu jazdiarne.... [2023-01-19; 1,445 x]
06:53:23 Ak ma zabili, je to dôkaz toho že sme silní. Nevzdávajte sa! [2024-02-18; 257 x]
06:53:17 Migračná kríza v Nových Zámkoch kulminuje... [2023-08-27; 1,809 x]
06:52:33 Krátke úvahy nad rozpočtom 2021... [2020-12-03; 1,587 x]
06:51:49 Zneužíval primátor právomoc verejného činiteľa? [2021-10-12; 2,449 x]

The index.php: SIZE[b]: 29,969 MODIFIED: 2024.01.09 22:06:48.MD5: a96b9c14c093fe1384de07847e3e01bc STATUS: FALSE  This window is : x