Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  17-06-25   2,275  
0
Veľkou správou z posledného zastupiteľstva 22.06.2017 je, že Mesto Nové Zámky odstúpilo od zmluvy a investor z primátorovej širšej rodiny nepostaví polyfunkčný objekt na ulici P.Blahu za Ajaxom. Informácia bola spomenutá na záver len akokeby mimochodom a tak sme sa nedozvedeli dôvod odstúpenia, ani kto a prečo ho inicioval a ani to, kto zaplatí náklady či bude znášať právne následky odstúpenia. O škandalóznom predaji sme písali tu.  


Uskutočnil sa napriek tomu, že občania spísali petíciu a jasne deklarovali, že si neprajú, aby sa zabetónovalo aj posledné steblo trávy a očakávajú, že samospráva ponúkne iné alternatívy - napr. mestský park, športovisko či priestor na outdoorové aktivity... Zastupiteľstvu sa tentokrát nepodarilo podľa vzoru Zúgova zahrať hru "O žiadnej petícii sme my ani tušenia nemali".   O petícii sme písali tu.

Ďaľśou priaznivou okolnosťou bolo, že tlak občanov neustal a najmä na Facebooku dotknutí obyvatelia prejavovali nespokojnosť a rozhorčenie. Radnica bola vystavená tlaku a nemohla urobiť nič iné, len predať pozemok formou Zmluvy o budúcej zmluve a tak si vynútiť aspoň aké-také záruky, že investor zrealizuje to čo pôvodne deklaroval a vykoná aj potrebnú úpravu okolia. Po dlhom zvažovaní investor zmluvu podpísal a hneď sa snažil svoj kvázikauf aj zobchodovať. To sme si však tiež všimli a písali sme tu

Keď "investorovi" nevyšiel zámer predať za 219 tisíc niečo, čo ešte ani nevlastnil a k čomu mal prísť za 75 tisíc, neostalo mu, než z celého projektu vycúvať a vyhnúť sa osudu Zúgova, Vajanského, Kasární či iných spackaných projektov, v ktorých sa samospráva podobne "zviditeľnila".

Genéza tohto prípadu však čosi naznačuje:

1.Netreba ľahkovážne predávať mestské pozemky, pretože deklarovaný zámer a skutočnosť sa nikdy nestretnú a potom sa už zbytočne tvárime, že sme prekvapení.

2.Väčšina investorov (ako aj tento) zrejme nechce seriózne naplniť všetko do bodky a vyvolané investície ako sú infraštruktúra,križovatka, chodníky, zeleň, ihrisko, lavičky atd. urobí len ak bude účinný nástroj, ktorý ho k tomu donúti. V tomto prípade to bol prevod vlastníctva podmienený splnením záväzkov zo zmluvy.

3.Občania nikdy nesmú ostať ľahostajní. Pomôže, ak sú všímaví a ostražití, neustávajú v tlaku a jasne odkazujú, čo a ako si predstavujú vytvoriť vo svojom bezprostrednom okolí.
 
4. Akékoľvek spoliahanie sa na volených poslancov je márne. Potom ako sa tí dostanú na primátorovu výplatnú alebo dotačnú listinu už hlasujú so zatvorenými očami a celkom bez zábran.

Čo dodať na záver? Blahoželáme všetkým signatárom pôvodnej protestnej petície. Zlá vec, proti ktorej bojovali, padla!
Ale ich práca ešte neskončila. Budú musieť zabrať v najbližších komunálnych voľbách tak, aby nikto z tých 19+1 ľudí, ktorí tento kšeft upiekli, už v našom meste nikdy viac žiadny mandát nezískal. Ostatne práve tadiaľ vedie najkratšia cesta, aby sa z ich zanedbanej lúky stala vzorová oddychová zóna.

Aspoň takto to vidím ja...
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x