Úvod / Nyitóoldal
   
 
Kaťa  18-02-12   1,184  
0
V maturitnom ročníku novozámockého gymnázia sme sa v čase podávania prihlášok na vysoké školy mohli rozhodnúť či budeme študovať v Bratislave za a) právnika, b) informatika, c) pedagóga, prípadne d) za pedagóga v Nitre. Ak som mala výborné študijné výsledky, mohla som ešte e) na medicínu do Bratislavy. Ako 17-ročnej maturantke sa mi nepozdávala žiadna z možností a) – e), otvorila som si Google a začala som hľadať, čo by som chcela vo svojom živote robiť, čo a hlavne kam by som chcela ísť študovať.  

Rodičia ma pri rozhodovaní podporovali a statočne Googlili so mnou. Napriek tomu, že každý úspešný študent gymnázia je pripravený na ďalšie vysokoškolské vzdelanie, na novozámockom gymnáziu sme tomu nadchádzajúcemu štúdiu venovali presne nula vyučovacích hodín. Raz na začiatku hodiny slovenčiny k nám zavítala naša výchovná referentka, aby nám ukázala, ako sa podávajú prihlášky na vysoké školy. O tom, že existujú možnosti štúdia aj v zahraničí sa nezmienila. Azda by sa len nechcel niekto z novozámockého gymnázia hlásiť na Harvard?! Zrejme preto sme sa o podobných možnostiach nedozvedeli. Rovnako ani o rôznych prípravných kurzoch, štipendiách, súťažiach... a celkove o potrebe "sieťovať sa"... Zabudli nám prezradiť, že v rebríčku najlepších univerzít tá bratislavská nefiguruje... Alebo, že stojí za to skúsiť zahraničné univerzity. Pamätám si, že raz sme sa s triednou profesorkou dostali k téme elitných svetových univerzít. To keď sme rozoberali, kde sa zoznámila Kate s princom Williamom.
 

Dnes, po ôsmich rokoch, znova otváram Google. Tentokrát pre sestru. Práve končí novozámocké gymnázium. Mala už osemnásť a takmer dva roky sa pýši vodičským preukazom, ale s rébusom a) – e) si ani ona nevie rady a ani pre ňu nemá riešenie. Zo všetkých síl sa snažím vyrobiť Wordovský dokument, kde by som pre ňu zhrnula možnosti štúdia v zahraničí. Pretože to za to stojí. A hovorím si, že keď ja raz budem mať dieťa, zvolím pre neho gymnázium, na ktorom mu od prvého ročníka budú tlačiť do hlavy veci, na ktorých záleží. A výber školy nenechajú na náhodu. Je veľa možností a veľa spôsobov, ako sa na ďalšie štúdium pripraviť a naozaj je si z čoho vyberať. Pretože ak si aj za ďalších pár rokov budem musieť vystačiť s Google, trafí ma šľak. 

 

 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x