Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  18-03-17   1,277  
0
Kto sa zúčastnil na piatkovej demonštrácii v Bratislave a pocítil elektrizujúcu silu davu, nemôže byť na pochybách, že  toto vzopätie prinesie zmenu a zmetie všetko, čo sa mu postaví do cesty. Najťažšie bolo povaliť prvé dve kocky domina - Fica s Kaliňákom - ale paradoxne človek, ktorý k tomu veľkou mierou prispel, sa stal spolu s nimi predmetom všeobecného opovrhnutia. Meno Bélu Bugára je dnes synonymom zradcu a - slovami Martina Mojžiša - "odporného človeka".  


Vysoká hra, na ktorú sa B. Bugár po posledných voľbách vr. 2016 odhodlal sa nemohla dobre skončiť aj keď najskúsenejší politik na Slovensku veril že ju uhrá.

A naozaj, niekoľko tisíc ľudí z Južného Slovenska zíkalo sinekúry alebo projektové peniaze, začali prvé kroky k budovaniu infraštruktúry v dovtedy zanedbanom južnom regióne, po 100 rokoch sa znova objavili maďarskojazyčné názvy na železničných staniciach. Nebolo to však zadarmo. Demoralizácia a strata kreditu v očiach verejnosti postupovali pri každej ďalšej zlodejine koaličných partnerov a verejnosť sa vždy znova pýtala "ako k tomu môžete preboha asistovať?".

Tragické udalosti spred troch týždňov, keď zavraždili novinára J. Kuciaka spolu so snúbenicou, vytvorili novú situáciu a vedenie Mostu sa odhodlalo dostať z funkcií R. Kaliňáka a R. Fica stoj čo stoj. A súčasne nedopustiť rozpad koalície v čase, keď sa Most-Híd potáca na hrane zvoliteľnosti do parlamentu.

Táto delikátna úloha znamenala vydierať koaličného partnera predčasnými voľbami keď ten nemienil ustúpiť ani o krok a veľmi dobre vedel, že práve Most-Híd si predčasné voľby nemôže dovoliť. V takejto situácii sa hráč musí začať správať ako šialenec a predstierať, že sa neriadi racionálnym kalkulom.

B. Bugár sformuloval požiadavku na odstúpenie Kaliňáka o odletel na Maldivy vyčkávať. Medzitým nálada v spoločnosti rýchlo gradovala, schyľovalo sa k masovým protestom a vedenie Smeru s ťažkým srdcom poslalo Bugárovi mesidž prostredníctvom dôveryhodného messindžera, že Kaliňák podá demisiu.

B. Bugár sa vrátil a pustil sa riešiť druhú časť úlohy, ktorú by na Slovensku okrem neho asi nezvládol nikto iný. Ako líder najmenšej koaličnej strany s malými preferenciami rozohral vysokú hru na predstieranie iracionálnej snahy o predčasné voľby. Bluf koordinovaný aj so SNS musel byť dostatočne presvedčivý, aby mu partneri zo Smeru uverili. Dosť ťažko sa rokovalo na republikovej rade strany, kde väčšina delegátov nechcela o predčasných voľbách ani počuť a chvíľu trvalo, kým sa dovtípili, že aj vedenie strany ich presadzuje iba naoko. Bélovi sa podarilo Fica vystrašiť a ten odstúpil. Žiaľ bluf účinkoval aj na opozíciu a na pospolitý ľud včítane mnohých vlastných ľudí a B. Bugár sa stal nakrátko a z nedorozumenia hrdinom zradikalizovanej verejnosti, ktorá to na rozdiel od neho s predčasnými voľbami myslela vážne. Bugárovu záverečnú piruetu po odstúpení Fica si potom verejnosť vysvetlila ako zradu ideálov protificovskej revolúcie a  teraz všetok hnev smeruje na človeka, ktorý sa o odchod Fica najviac zaslúžil.
 
 

60-tisícová demonštrácia 16. marca 2018 v Bratislave . Dav skandujúci heslá proti B. Bugárovi

Pritom ostalo skryté, že za rozhodnutím odstrániť špičky Smeru stáli morálne pohnútky a aj Bugárove motivácie sú iné než eurofondy - ostatne práve na doprave sa eurofondy dajú rozkrádať ešte relatívne najťažšie, keďže stavbu diaľnic nemožno zadať susedovi z ulice,  a aj jednotkové ceny kilometra cesty, vlakovej súpravy a električky sú známe. Význam zotrvania v moci pre Most-Híd je skôr práve v tisíckach pracovných a iných príležitostí, ktoré sú do chudobného južného regiónu distribuované cez politiku. O tejto strane platí vo zvýšenej miere, že funguje ako agentúra na sprostredkovanie zamestnania.

Možno raz Bugárova šachová partia vojde do učebníc politológie, na Slovensku však spôsobila ďalšie rozkolísanie pomerov. Neistotu a strach dobre odzrkadľovalo i podivné správanie sa premiéra Fica pri podávaní demisie. Džin bol vypustený z fľaše a situácia bude rýchlo gradovať k deštrukcii parlamentnej väčšiny a k predčasným voľbám v ktorých sa pravdepodobne posilní populistické krídlo. Slovensko dobehne svojich susedov, v ktorých pravicoví populisti už nejaký čas vládnu a rovnako ako oni sa začne vzďalovať od Európy. Vďaka eurofondom sa v únii udrží, skončí sa však s ich chaotickým rozkrádaním a zavedie sa prísny systém centráne riadenej korupčnej schémy.

Ale to sa už udeje bez účasti B. Bugára, ktorý práve dopisuje poslednú stranu svojej politickej biografie.

Chyba sa asi stala hneď na začiatku v r. 1990, keď si sympatického učenlivého a celkom neskúseného mladíka vyhliadol za svojho koňa vtedajší neoficiálny šéf MKDM, významný historik, ktorý si k profesúre istý čas privyrábal ako  provokatér a agent Štb. Počas dlhých ciest na východné Slovensko školil svojho vodiča o fungovaní politiky a B. Bugár sa rýchlo učil. Vtedy si osvojil imperatív spolupráce a naučil tajomstvám kompromisu. Začala raketová kariéra navonok málo konfliktného a usmievavého Bélu, ktorý všetky problémy riešil v zákulisí a mal obzvlášť veľký cit pre prácu s kádrami. Podchytil živoriacu maďarskú inteligenciu a postupne ju napojil na stranícke finančné infúzie. Tá z vďačnosti pomáhala budovať kult vodcu vo všetkých troch svojich médiách. Menšinové inštitúcie i médiá sa stali straníckymi filiálkami, susedia z ulice finančnými magnátmi a menšinová politika opustila všetky svoje pôvodné ciele od zrušenia Benešových dekrétov až po autonómiu. V prostredí maďarskej menšiny ustala akákoľvek diskusia a kritika. Po roztržke v strane na komárňanskom zjazde strany v r. 2007 sa Bugár pokúšal o iný politický projekt a v júni r. 2009 vznikol Most-Híd. Strana, ktorá pripomína skôr akciovú spoločnosť s jediným akcionárom - predsedom strany, si počínala mediálne zdatne a už vo voľbách v r. 2010 a potom znova v r. 2012 zasadla do parlamentných lavíc. V r. 2016 sa do parlamentu dostala so svojim historicky najhorším výsledkom (6,5%) a pre mnohých prekvapujúco vstúpila do koalície so Smerom a SNS. To ostatné je už známy príbeh...
 

Téme sme sa venovali v článkoch:

2017-08-05   Bugár Béla üzenetei a parlamenti küszöb alól
2016-11-12   Snem strany Most-Híd v Nových Zámkoch
2016-10-23   Amikor nincs tovább... Bugár Béla levelei
2016-09-01   Veľa šťastia, Béla! / Sok szerencsét Béla!
2016-02-21   Most adjunk esélyt!... De minek is?
2015-07-13   Béla Bugár 57-ročný / Bugár Béla 57. születésnapja
2014-12-31   Az év embere - Bugár Béla. Samo Marec blog-bejegyzése egy zseniális semmittevőről / Osobnosť roka - Béla Bugár. Génius ničnerobenia.
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,772 MODIFIED: 2019.03.18 22:36:08.MD5: 9143bc7787c4aadb915f47aa819d5381 STATUS: FALSE  This window is : x