Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  18-03-31   2,641  
0
29.marca 2018, teda 2 dni pred pôvodne plánovaným otvorením zrekonštruovanej tržnice sa nás firma Brantner s.r.o. rozhodla pravidelne informovať o „novinke“, ktorá nás zaiste poteší. To je výborná správa, i keď nevieme, do akej miery bude podobné spravodajstvo užitočné. Ani doteraz nebola núdza o vyhlásenia kompetentných, jediný problém bol, že každé nasledujúce popieralo to predchádzajúce...  


Budú nás pravidelne informovať...

Ako sa na správnu telenovelu patrí, zhrnieme obsah predchádzajúch častí. Na začiatku bol predvolebný sľub zastrešiť mestskú tržnicu a na konci - vzhľadom na chronický nedostatok peňazí - rozhodnutie prikryť tržnicu textilným šapitó. Chaos a improvizácia, ktoré nasledovali, tvoria obsah jednotlivých častí:

1. Rekonštrukciu ohlásila fy Brantner oznamom, podľa ktorého bude tržnica uzatvrená od 01.01.2018 do 01.04.2018. Nemyslela to však celkom vážne: ešte 09.01. tržnica fungovala, akurát nebolo komu predávať, lebo verejnosť uverila oznamu na bráne.
 
2. Po tom čo náš portál 04. 01. reklamoval uzatvorenie tržnice bez náhrady,  prevádzkovateľ tržnice od 17. 01. zriadil provizórne priestory pre trhovníkov v areáli Amfiteátra.

3. 19.01. (teda dva týždne po začatí prác) sa verejnosť mohla oboznámiť s vizuálom zastrešenia a práce sa pomaly rozbehli. Najprv odstránili starý asfalt a 07.02. začali hĺbiť jamy pre budúce základy - piloty na ktorých má byť prestrešenie (ľudovo nazývané ŠAPITÓ) osadené.

4. 08.02. aktivistku, ktorá v dobrej viere začala dokumentovať priebeh prác, verbálne napadol človek ktorý organizoval práce na stavenisku.
 
5. Dôvodom nervozity bola zrejme komunikácia na Faceboku zo 07.02., kde prvýkrát zaznela otázka, či má vôbec spoločnosť právoplatné stavebné povolenie.
 
6. V týždni od 12.02. do 19.02. stavbári zabetónovali základy budúcej stavby, avšak od 26.02. boli práce zastavené.
 
7. 28.2. konateľ spoločnosti, mestský poslanec JUDr. Valent vysvetľoval ako to vlastne s tou rekonštrukciou je - video tu...  Dozvedeli sme sa, že stavebné konanie prebieha a povolenie ešte vydané nie je. A obyvateľom, ktorým sa nepáčil jeho najnovší nápad vybudovať ďalšie parkovisko zabetónovaním trávnatej plochy pod ich oknami sa povyhrážal zablokovaním existujúceho parkoviska. 8. marca vysvetľoval situáciu pre krajský týždenník znova a prekvapil vetou "Stavba nemešká, lebo ešte vôbec nezačala".

8. Nakoľko aktivistka neúnavne fotila, dňa 15. 03. zachytila oznam na bráne tržnice o tom, že práce zastavili kvôli krajskej stavebnej inšpekcii. Písali sme tu... 

9. V odpovedi na infožiadosť SSI uviedla, že inšpekcia nič nezastavila, lebo podnetom občana ktorý dostala, sa ešte len bude zaoberať. Oznam z brány tržnice po zverejnení stanoviska SSI zmizol. Aktéri naďalej tvrdili, že vôbec nič neporušili a stavebné povolenie majú, resp. ho nepotrebujú, resp. ho čoskoro dostanú. A to všetko súčasne. Za prieťahy môže zrejme občan, ktorý upozorniť stavebnú inšpekciu.
 
10. Dňa 26.03. boli práce obnovené, asi bolo vydané stavebné povolenie, ktoré na webe mesta ale ešte nie je zavesené. V skutočnosti až teraz - 4 dni pred plánovaným ukončením prác - mohli byť práce začaté. Boli tu samozrejme aj iné možnosti, napr. riešiť stavebné povolenie v predstihu niekedy na jar roka 2017.Tak ako to robia všetci slušní občania tohto mesta.
 
Toľko teda v krátkosti o obsahu prvých desiatich dielov. Tešíme sa na ďalšie pokračovania, v ktorých sa veľký šéf bude znovu snažiť uskutočniť mnoho dobrých nápadov, ktoré ho práve napadnú. Malý šéf bude tradične zahmlievať a ktosi naňho vytiahne zo skrine kostlivca - ako ho predchádzajúci veľký šéf zažaloval za to, že bez jeho vedomia predal mestské kasárne. Trhovníci, ktorým pôjde o holú existenciu, sa budú búriť a s približujúcimi voľbami bude nervozita len narastať. Možno niekto ukáže aj zápisnice z valných hromád fy Brantner, ktoré jeden zo spoločníkov aktuálne nevie nikde nájsť...

Pre všetkých, čo by mali pochybnosti či je potrebné sledovať mestské telenovely, len toľko, že ÁNO. A to zďaleka nielen preto, že ide formálne o mestskú firmu (i keď verejnosť nevie nič o jej zmluvách a faktúrach), ale hlavne preto, lebo ide o naše mesto o našu budúcnosť.

Spoločnosť sa prebúdza z ťažkého sna a veríme, že prestane akceptovať chytrákov v samospráve, ktorí spolu s primátorom podnikajú v mestských firmách, akoby im patrili.

Teraz sa tváriť, že problémy má Brantner a nie Mesto, je scestné a neúprimné. Ako k tomu prídu desiatky trhovníkov a ich zákazníkov, ktorí budú/nebudú minimálne do 15.mája predávať a kupovať tovar na parkovisku? V ich mene by som vyzvala zainteresovaných: Vážení páni z radnice a z orgánov fy Brantner, prestaňte svojim amatérizmom poškodzovať nás všetkých, nehrajte sa s verejnosťou na mačku a myš. Sme za „Slušné Slovensko“ a žiadame vyvodenie osobnej zodpovednosti. A tiež očakávame pravdivé informovanie verejnosti, azda si len nemyslíte že výsledky správneho konania schováte pod koberec?!

Ďalšie informácie vo Facebook skupine Občianska kontrola-NZ.
 

Aj články krajských novín ako keby stratili ostych  a začali písat k veci. Žeby to súviselo s tým, kto je pod nimi podpísaný?
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,772 MODIFIED: 2019.03.18 22:36:08.MD5: 9143bc7787c4aadb915f47aa819d5381 STATUS: FALSE  This window is : x