Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  18-09-06   1,770  
0
https://watson.sk/NZONLINE/upload/20180503.01.jpg5. septembra zasadalo novozámocké zastupiteľstvo naposledy v tomto volebnom období a v zložení, ako ho poznáme posledné štyri roky. Očakávali sme, že poslanci s primátorom budú bilancovať, poďakujú sa za česť vykonávať svoje funkcie a dôstojne sa s nami rozlúčia. Miesto toho sme boli svedkami, ako narýchlo látali a šili všetko, čo - ktovie prečo - nestihli za 4 roky...  


Na mieste, kde sme očakávali vyhodnotenie fungovania participatívneho rozpočtu sa objavil návrh na jeho zavedenie v ďalekej budúcnosti.

Na mieste, kde sme očakávali odpočet toho, ako sa nám postarali o zelené zóny a zlepšili životné prostredie, sa dozvedáme, že pripravujú odovzdať developerom  aj jeden z posledných parkov čo nám tu zostal (písali sme tu...)
 
A nakoniec na mieste kde sme čakali správu o fungovaní transparentného a čestného spôsobu prideľovania dotácií na šport a kultúru sme opäť videli iba chaos a bláboly. Ani nás veľmi neprekvapilo, že žiadny systém neexistuje... je to už nejaká doba čo sledujeme ako sa každoročne vylievajú státisíce z mestskej kasy nevedno na čo... Čo nás však prekvapilo, že znenazdajky začali hľadať tabuľky, podľa ktorých sa už vraj aj v súčasnosti dotácie na šport rozdeľujú úplne spravodlivo. 10 minútová prestávka nestačila aby sa našli neexistujúce tabuľky a tak bolo treba stopnúť emotívnu diskusiu, občas prechádzajúcu do osobných invektív. A nikto nie je väčším majstrom v uhraní vecí do stratena ako náš pán primátor a tak sa mu nakoniec podarilo aj emócie skrotiť.

Dokonca predložil aj víziu, ako by tieto veci mali do budúcna, niekedy v roku 2020 fungovať... Aká škoda, že tak neurobil pred tromi rokmi - možno nemusel padnúť na hubu novozámocký futbal (písali sme sme tu...), nemusel skončiť futsalový klub, vykrvácať hádzanársky klub a nemuseli by teraz chrliť oheň a síru hokejoví fanúšikova na sociálnych sieťach.

Pán primátor sa trochu prerátal, keď si nespočítal, že 3/5 všetkých poslancov je 15 a práve toľko treba na odsúhlasenie mimoriadnych dotácií. Tak sa stalo, že tieto dotácie vo výške 204.500  EUR sa ani do tretice nepodarilo schváliť.

Niektorí poslanci asi precitli a uvedomili si, že stav je jednoducho neudržateľný. Títo poslanci sa zrejme nebudú uchádzať o členstvo v exkluzívnom  klube Kleinovej Nezávislej Slovenskej Koalície Pritakávačov (KNSKP). Veríme, že KNSKP do budúcna nebude rozhodujúcou silou v zastupiteľstve...

Video z hlasovania o dotáciách nájdete tu... 

Smutným príbehom je aj investícia na termické zhodnotenie odpadu ľudovo nenazývaná inak ako “spaľovňa“, ktorú sa poslanec Starzyk pokúša napriek odporu občanov inštalovať v areáli nemocnice. Úplne prvoplánovo sa na kameru vyjadril k zámeru, s ktorým vlastne akože nemá nič spoločné - akurát je zodpovedným zástupcom investora, ktorý projekt realizuje na jeho pozemku v budove spoločnosti patriacej jeho otcovi. Namiesto trpezlivého vysvetľovania prechádzal do osobných útokov, vyhrážok a nezriedka až nedôstojných prejavov, ktoré sa mu pri opätovnej kandidatúre nemusia zrovna vyplatiť. Nakoniec dosiahol len to, že poslanci 22 hlasmi odsúhlasili  vloženie do budúceho územného plánu návrh poslanca Bónu, ktorým by sa zamedzilo rozšíreniu kapacity zberu a spracovania nemocničného odpadu. Veď nakoniec ak občania  niečo niekde nechcú, tak to tam nebudú mať!

V závere si trochu zamudroval aj náš neslávny hlavný kontrolór, ktorý nebol príliš úspešný pri kontrolných zisteniach, zato vyslovil svoj právne fundovaný názor, že aj krátko predtým neodsúhlasené dotácie je možné vyplatiť, lebo príslušné Všeobecne záväzné nariadenia mesta Nové Zámky je v niektorých bodoch v rozpore so zákonom. Aspoň jemu sa to tak javí...

Konštatoval tiež, že vo veciach v ktorých podal trestné oznámenia na bývalé vedenie mesta výrazný pokrok nenastal. Domnievame sa, že žiadne ďalšie trestné oznámenia podávať nebude, lebo on podáva trestné oznámenia zásadne iba na minulé vedenia. Ani slovom sa nezmienil o stave veci v prípade sprenevery  na ZŠ G.Bethlena , ktorá onoho času unikla jeho pozornosti.

Reč prišla aj na problém okolo parkovania desiatok kamiónov na krajnici Komárňanskej cesty, na ktorú aktivista Martin Vyžinkár upozorňuje už viac ako 2 roky. Zúfalo písal články, postoval odkazy starostovi, chodil upratovať krajnicu a jarok vedľa cesty až napísal otvorený list do médií. Na zastupiteľstve potom p. primátor zreferoval, že práve bol v televízii a že urobí čo sa dá, hoci urobiť sa toho veľa nedá. Zaujímavé, že na tento problém roky (okrem M. Výžinkára) nikto nereflektoval - funkcionári mali zrejme plnú hlavu s obehávaním kultúrnych a iných spoločenských podujatí, kladením vencov a iných dôležitých vecí.

V ostatných prerokovaných bodoch sa poslanci viac-menej zhodli a po vypnutí kamier si zaželali úspešnú kampaň a opätovné stretnutie na 1.zasadnutí nového zastupiteľstva. Nám zostáva dúfať, že sa tak nestane a väčšinu lobistov a chronických pritakávačov už v zastupiteľstve neuvidíme.

Zaradia sa do šíku tých, ktorí nič dobré pre toto mesto počas výkonu svojho poslaneckého mandátu neurobili a vlastne ani nikdy predtým a ani potom.  A smutno nám za nimi teda nebude vôbec...
Aspoň takto to vidím ja...
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 26,710 MODIFIED: 2019.01.09 23:30:08.MD5: c4503a129be13fa5e595fa996dd7d9bd STATUS: FALSE  This window is : x