Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  18-09-21   595  
0
Časy, keď bola ruština povinný predmet na všetkých školách v celej východnej Európe, sú dávno preč. Úsmev by vzbudili aj témy článkov, ktorými sa z nás súdruhovia onehdy snažili vychovať úprimných priateľov Sovietskeho zväzu. Napr. o elektrickom traktore, ktorý orie tam a späť a striedavo namotáva a odmotáva elektrický kábel na bubon. (Konkrétne túto story si potom ruskí priatelia nechávali prerozprávať znova a znova a išli sa popukať od smiechu... "vraj elektrický traktor, no kto už kedy počul takúto blbosť?!")  Dnes je ale všetko inak a učebnice ruštiny v ničom nezaostávajú za zahraničnými vzormi.  


A možno ich aj v niečom prekonávajú - ostatne posúďte sami:

Rozhovor medzi Andrejom a Káťou:

- Kam ideš zajtra večer?
- Neviem, možno do kina. Dávajú nového Džejmsa Bonda, nechceš si ho pozrieť?
- Tento film pozerajú iba idioti...

Dialóg Nataši a Káti s mamou:

- Mamička, môžeme sa Ťa spýtať niečo dôverné?
- A čo také?
- Mamička, Ty si taká mladá  a krásna, povedz, prečo sa nevydáš?
- A prečo chcete aby som sa vydala, vari nám nie je spolu dobre?

Pokračovanie v ďalšej lekcii na rovnakú tému:

- Mamička, nám je s tebou veľmi dobre. A máme aj otca, ktorý nás ľúbi, ale nežije s nami. A nám sa zdá, že predsa len chlapa je v dome treba.
- No dievčatá, naozaj ste ma prekvapili, musím pouvažovať. Ale veď k vydaju je potrebný aj ženích. Nebodaj ste ho už aj našli?
- Nie nenašli, ale prečítajme si inzeráty v novinách - hľa koľko ľudí si hľadá partnerov!
- No v novinách ho teda hľadať určite nebudem! Dobrí ľudia o sebe v novinách nevypisujú...
 


Učebnica Russkij klass je určená pre 12-16 ročných žiakov v zahraničí, ktorí sa začínajú učiť ruštinu ako ďaľśí cudzí jazyk. Nadväzuje na ňu druhý diel, pre stredne pokročilých. K obom dielom boli vydané pracovné zošity a audio CD.

Projekt je jedným z asi štyroch podobných edícií učebníc. Jeho zaujímavosťou je, že aj jedna z autoriek pôsobí v zahraničí - Irina Osipova je docentkou katedry ruskej filológie na budapeštianskej univerzite. Učebnica vyšla pôvodne v Moskve v roku 2008, na Slovensku jej reprint vydala spoločnosť Global Plus v r. 2010 a od rovnakého roku je aj na zozname odporúčaných učebných pomôcok Ministerstva školstva.

 
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,750 MODIFIED: 2019.02.16 18:57:17.MD5: 098e109679aaf1306302605624ab70f1 STATUS: OK  This window is : x