Úvod / Nyitóoldal
   
 
Telek Lajos  18-09-25   725  
0
Existuje príslovie „In Vino Veritas“ a Strekovčania to môžu potvrdiť dvojnásobne, ve´d ako je známe, čo Strekovčan to vinár. Ale museli sme počkať 11. festival vína v poradí aby vystúpila hviezda voľakedajšej BoneyM Sheyla Bonnick. Jej lietadlo z Nemecka meškalo síce niekoľko hodín kvůli počasiu, okolo druhej hodiny však napokon dorazila a obecenstvo si mohlo vypočuť najväčšie hity BoneyM. Nechcel som vynechať príležitosť urobiť rozhovor s niekým z kapely. V zákulisí som hľadal manažéra skupiny a obidvaja  sme boli prekrapení, že my sa už vlastne poznáme - oproti mne stál Norbert Marshall, ktorý už zorganizoval východoeurópsk turné takých hviezd 80-90-tych rokov ako Bonie Tyler, Amanda Lear, Smokie, Ace of Bace, Roxette, Guano Apes a mnoho ďalších.  


Keďže nikto poriadne nevie, čo vlastne znamenal názov skupiny BoneyM, bola to moja prvá otázka Brad Vee Johnsonovi.
- Nebol som ešte členom kapely keď vznikli a nemám tušenie prečo dostali meno BoneyM. Najvyšší čas aby som si to zistil...
- Slovo boney znamená zapustený do kosti, ale to slovo neznie nejako dobre tak sa pridalo písmeno M a keďže písmeno sa píše štyrmi úsečkami, symbolizuje štvorčlennú skupinu - znamená to, že ste štvorica zapustená do kostí?
- Smiech, táto verzia je veľmi dobrá. Budem úprimný - nikdy som ju nepočul, napriek tomu, že už pôsobím v kapele dlhšiu dobu.
- O tom ste veďeli, že skladba Rasputin bola zakázaná v rádiách komunistisckých štátov?
- Vo viacerých komunistických štátoch bola síce zakázaná, ale dosť často sme ju počuli v kaviarniach a v reštauráciách. Síce sme pesničku nepísali, ale niekto iný, ktorý si povedal, že sa nám hodí. My sme si to tiež mysleli a naspievali sme ju…
- To bolo v  tom čase, keď Leonid Iľjič Brežnev pozval kapelu do Sovietskeho Zväzu?
- Nebol som ešte členom  kapely - mimochodom boli pozvaní aj Europa - a ako rozprávala Sheyla na koncerte spievalo s BoneyM viac ako 10.000 divákov. Takéto vystúpenie zanechá nezabudnuťelné stopy v umelcoch. Ďalšie ruské vystúpenie skončilo tragicky - po koncerte zomrel Bobby Farrell. Toto v konečnom důsleku i viedlo k rozpadu kapely...
- Počas ďalších rokov sa vymenilo veľa členov v BoneyM?
- Bývalí členovia si začali pod vlastnými menami zakladať vlastné formácie BoneyM. Ja sám působím vo formácii Sheyly. Skladby BoneyM sú stále také známe, že uživia niekoľko formácií pod názvom BoneyM. Nie je to už síce ako v 70-ich rokoch, ale každý bývalý člen sa snaží zachovať tento klenot a radosť z našej hudby, aby sa preniesla na každého.
- Sheylina formácia často chodí vystupovať na festivali a koncerty do Maďarska, nerozmýšlali ste o tom aby ste sa sem prisťahovali?
- Skupina rada chodila vystupovať do Maďarska, čo prinieslo aj svoje plody - dnes tu okrem Sheyly býva prakticky celá kapela. Napríklad ja tu už žijem 5 rokov. Mám rád Budapešť, je to prekrásne mesto, má nádherné umelecké hodnoty. Okrem koncertovania som si nemohol nevšimnúť ani vínne oblasti. Po maďarsky viem iba:  kérek egy puszit, jó estét, köszönöm, jó napot. A s hudobníkmi som sa tiež spriatelil, mám veľa známych v Maďarsku.
- Na čo sa má počas dnešného večera pripraviť strekovské publikum, zaznejú najvätšie hity ako Rivers of Babylon, Rasputin, Hooray! Hooray! It’s Holy Holiday, Daddy Cool?
- Naše piesne ľudia poznajú, spomínajú na nás a z veľkou láskou nás  prijímajú. Samozrejme aj tento večer zaznie 10 najväčších hitov skupiny a určite zaznejú aj tie ktroré si spomenul. Verím, že dnes večer budeme mať fantastické publikum, ktoré pozná piesne BoneyM a budú snami spoločne spievať, dúfam že tanečníci nenechajú doma dobrú náladu a roztočia to s partnerkami.
- Dnes večer vystupujeťe na vínnom festivale, chcel by som sa spýtať či ste ochutnali tunajšie víno a nerozmýšlali ste o tom, aby ste v tomto krásnom vinohrade nakúpil pivnicu?
- Mám rád vína ale ešte som  nemal možnosť ochutnať strekovské vína. Od pivnice Tomašek sme dostali fľašu bieleho a červeného vína, určite ich ochutnáme. Vinohrad by som si síce kúpiť nechcel, ale k dobrému vínu by som dal svoje meno ako promotér. Brad Johnson Frankovka ? Veľký smiech.
Tu som sa obrátil na Norbert Marshalla:

- Marshall, kamarát môj, ty si jeden veľký kúzelník, viacerým svetoznámym skupinám si dodal maďarské speváčky - La Bouche Zsófiu Farkas, Mr. Presidentovi speváčku Keri, a v BoneyM/Sheyla formácií vidím maďarskú tvár zo 4.-tej série Megasztár Soniu Nkuya. Strekovské publikum ani netuší, že namiesto dvoch superhviezd dostane vlastne tri - za dva si zaplatí a jeden je bonus...
- Vidím LajosKirály ty si všímaš aj také veci, ktoré si ostatní ani nevšimli. Pravda je, že obecenstvo dostane 3 hviezdy za cenu dvoch. Včera Magdi Rúzsa, dnes dvoch finalistov Megastár, naozaj sa so svojou produkčnou agentúrou snažíme aby obecenstvo zažilo čo najviac živých vystúpení s veľkými menami a profesionálnymi hudobníkmi a publikum zažilo fantastické zážitky.
- Na záver by som chcel dodať, že tento festival bol s každej stránky dobre zorganizovaný a dostal aj dobrý  mediálny ohlas. Strekov si vyvzdoroval veľký projekt - kto by si pred pár rokmi myslel, že na festivalovej torte zapália jedenásť sviečok a čerešnička na torte bude práve BoneyM... Som veľmi zvedavý či po takej legende by organizátori vedeli obstarať ešťe väčšiu....

Počas večera sa mi nepodarilo urobiť rozhovor so samotnou Sheylou, ale verím, že v budúcnosti sa mi to ešte podarí. Zoznámil som sa však s farebnou osobnosťou akou je Brad Vee Johnson.
Pred niekoľkými rokmi som sa v Leviciach stretol s BoneyM/Maizie Williams formáciou, takźe si do albumu lepím ďalśie BoneyM.

Brad Vee Johnson
Sheyla Bonnick, Brad Vee Johnson Sonia Nkuya

 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x