Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  18-09-26   6,228  
0
Na tému dotácií sa toho v poslednom čase popísalo a poplakalo neúrekom. Bolo im dokonca venované mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré vrcholilo vyznaniami najexponovanejších poslancov z mestských firiem, ako veľmi im leží na srdci osud novozámockého športu. Tomu primerane rozdali ešte mimoriadnych 204.500 Eur, z toho najviac novozámockému hokeju, lebo ten si pýtal najhlasnejšie - písali sme tu... Ozvena týchto radostných udalostí ešte poriadne nedoznela a tu sa zčista-jasna objavila taká jedna správička, ktorá stavia dotácie na hokej do veľmi zvláštneho svetla...  


Čo sú to za mraky, sťahujúce sa nad hokejom?

Nuž stalo sa, že v marci 2018 Mesto prvýkrát sprístupnilo v odpovedi na infožiadosť vyúčtovanie dotácií na šport a kultúru. Tieto boli obratom na portáli Watson.sk zverejnené tu. Nespomíname si, že by sa o zverejnenie týchto vyúčtovaní bol zasadzoval aj niekto iný a už vôbec nie poslanci, ktorí športu veľmi fandia a prirodzene by im malo najviac záležať aby sa dotácie dostali tam, kam boli určené a nie do jedného bratislavského panelákového bytu. Ale nepredbiehajme udalosti. Zatiaľ si iba všimnime, že pp. Valent ani Štefánik, pp. Malperová ani Bohátová, pp. Schwarz ani Rošková nikdy nezatúžili vidieť vyúčtovanie minuloročných dotácií, keď mali rozhodovať o tých ďalších...

Nie tak jeden náhodný internetový diskutér, ktorý si z dlhej chvíle otvoril vyššiespomínané výkazy a všimol si tam takú zvláštnu vec, že hokejový klub nakupuje výstroj v značnom rozsahu pravidelne od tých istých dvoch firiem. A potom už potreboval iba dva kliky aby zistil, že tieto firmy sídlia v bratislavských panelákových bytoch a majú spoločnú konateľku - maďarskú štátnu príslušníčku z neďalekého Komáromu. Len v roku 2017 zúčtoval Hokejový klub smerom k Mestu dotácie vo výške 153.500 Eur poslané práve na tieto adresy. Pritom obe spoločnosti tieto tržby a ani žiadne iné tržby od roku 2015 nevykázali, zato vykazujú všetky znaky podvodných firiem prepísaných na tzv.biele kone.
 
 

A tak sa vynára niekoľko otázok:

1. Prúdia mestské dotácie do podvodných firiem, ktoré krátia dane? Pácha príjemca dotácií subvenčný podvod a predkladá poskytovateľovi dotácií fiktívne doklady?

2. Aká je pozícia poslancov, ktorí za tieto dotácie hlasujú? Sú to len nevedomí idioti, ktorí ľahkoverne rozdávajú cudzie peniaze? Alebo ide o protislužbu za hlasovanie "športovcov" v iných kauzách? A nefunguje to náhodou nejako tak, že p. Štefánik odhlasuje dotácie na hokej a p. Tóth odhlasuje vymenovanie p. Štefánika za konateľa Bytkomfortu? Nie je väčšina poslancov v zastupiteľstve vlastne bratstvom, ktorá si pod taktovkou p. primátora vzájomne odhlasuje svoje kšefty?

Nuž na tomto mieste by sme chceli povolať na pomoc hlavného kontrolóra mesta, ktorý má právo ale i povinnosť  vyplývajúcu priamo z ustanovení zmlúv o poskytnutí dotácií vykonať fyzickú a účtovnú kontrolu použitia dotácie.

Radi by sme dostali odpovede na vyššiepoložené otázky, lebo my dobre vieme koľko to je peňazí 204.500 Eur. Nás neplatí Nathan Rotshild ani Walter Brantner a právom žiadame aby každý kto kedy zdvihol ruku za použitie čo i len centu z naśich spoločných peňazí ručil za ne krkom. A sme presvedčení, že takých nás je väčšina, v našom chudobnom meste.

Dokumentáciu môžete nájsť na stránke FB skupiny "Občianska kontrola NZ".

Článok o nedávnej podobnej afére futbalového klubu, v ktorej hrala takisto veľkú úlohu trestuhodná benevolentnosť poslancov a funkcionárov mesta sediacich v jeho správnej rade a rozdávajúcich dotácie kade-tade bol uverejnený tu:

2018-07-23   Futbalové A-mužstvo sa rozutekalo, funkcionári sa okydávajú špinou. Na toto šli státisíce z našich daní?

 
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x