Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  18-12-14   930  
0
Transparency Interational rozbieha kampaň na pomoc seniorom odolávať manipulácii a korupcii v digitálnom svete. Americká filmárka Jen Senko pred časom predstavila dokument  Ako môjmu otcovi vymyli mozog príbehom premeny jej otca, ktorý sa pri sledovaní agresívnych talk shows premenil z vlažného demokrata na krajne pravicového voliča plného nenávistných rečí. Internet to ešte urýchlil. Podstatou je tu obnaženie jedného z fenoménov súčasnosti - zraniteľnosti voči manipuláciám a podvodom, ktorým sa vo svete moderných technológií mimoriadne darí.  

Pre kvalitu demokracie je prínosné, ak sa rozmanité názory verejne konfrontujú. Problém sa začína, ak ich podstatná časť ľudí nekriticky preberá aj z preukázateľne pochybných zdrojov s neovereným alebo vyslovene klamlivým obsahom.

Priveľká dôverčivosť alebo naopak nedôvera voči komukoľvek, dezorientovanosť v zložitom svete informácií, zákonov a pravidiel a absencia výchovy ku kritickému mysleniu, vyrába z časti spoločnosti ľahké terče aj pre podvodníkov, korupčníkov a politických populistov.

Medzi najohrozenejších patria aj seniori. Podľa prieskumu Focusu (2018) dávajú úplatky až o 2/3 častejšie ako pracujúci, 4x častejšie sa medzi nimi darí spamom, až 60 % z nich pociťuje nostalgiu za komunizmom a nadpriemerne u nich bodujú aj populistické strany.

Preto sa v Transparency chceme viac rozprávať so seniormi. Aj vďaka projektu
Dlhujeme im to dokážu seniori lepšie zvládať situácie, v ktorých ich požiadajú o úplatok. Nové zručnosti a informácie posilnia ich mediálnu gramotnosť, kritické myslenie a občiansku angažovanosť. Šíriť ich nebudú iba odborníci, ale aj seniorskí lídri a regionálne organizácie, s ktorými chceme spolupracovať po celom Slovensku.  Čítajte viac v blogu a pridajte sa na DlhujemeImTo.sk


Poznáte seniora, ktorý podľahol manipulácii či korupcii?

Transparency International chce zbierať príbehy seniorov, ktorí boli vystavení korupcii či manipulácii šmejdov. Dajte vedieť, ak Vaša mama musela zaplatiť lekárovi pri objednaní na operáciu či na úrade, aby sa dostala do domova dôchodcov. Ak Váš otec uveril falošným politickým sľubom či populistickým riešeniam politikov. Ak Vaša teta zdieľa falošné hoaxy a preposiela poplašné emaily. Ak Vaši starí známi na internete podliehajú zjavným nezmyslom. Dajte vedieť príbehy svojich seniorov a my ich radi sprostredkujeme našim podporovateľom.

Hľadajú krátke príbehy (do 200 slov) alebo krátke videá (do 1 minúty), v ktorých opíšete, v čom bol problém, aký to malo dopad na vašich seniorov a čo si myslíte, že by im v tejto situácii pomohlo.

Svoje príbehy posielajte priebežne na adresu podporte@transparency.sk aby mohli byť komunikované ďalej.
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x