Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  18-12-29   1,118  
0
Reportáž TV Markíza odvysielaná vo včerajších TV Novinách (Domov našiel aj vďaka Vám) je svedectvom o obetavosti niektorých ľudí na pozadí zlyhávajúceho systému. Cez príbeh Ferka vidíme osudy ľudí bez domova v kulisách hororového domu na Hradnej ulici. Koľko takých Ferkov žije medzi nami a prečo sa funkcionári mesta venujú prioritne estráde a pomoc ľuďom v núdzi prenechávajú na náhodných okoloidúcich? To je otázka, na ktorú tento príbeh so šťastným koncom nedáva odpoveď...  Ferko už nebude ďalej mrznúť na ulici. Muž o ktorom ani ľudia z Nových Zámkov netušili že nemá kde bývať, dostal trvalý domov. Zlom v jeho živote nastal po odvisielaní reportáže TV Markíza.

Veľká vďaka patrí nakmä vám, divákom, ktorých osud 65-ročného pána nenechal chladnými.
Smutný príbeh Františka začína 13. augusta 2013. Zomrela mu matka. O byt v ktorom žili ho následne pripravili. Na ulici bol 5 rokov málokto vedel že je bezdomovec.
 


- Aby ma ľudia nevideli, ľutovali ma, alebo robili si zo mňa posmech - viete akí sú ľudia...

Nepatril k tým, čo v meste žobrú, alebo robia problémy. Mal vlastné. Počas tuhej zimy prišiel o vśetky prsty na nohách.

- Poviem otvorene, som zbieral železo, mosadz, meď a chodil odovzdať.

Mal šťastie, všimli si ho ženy, ktoré hľadali v jeho príbytku zatúlaného psa. Dali sa do reči a vybavili mu dôchodok.
 


Dokonca dostal spätne aj 8200 Eur. Skôr než ich ale stihol minúť, pripravil ho o všetko podvodník, ktorý už sedí vo väzbe.
 


- Ja som nevedel že tam mám peniaze a on vedel.

Napriek všetkému mu ženy vybavili dočasné ubytovanie. František ale dlho v dočasnej ubytovni nezostal. Presťahoval sa do domova sociálnych služieb v Nových Zámkoch.

- Tu mám záchod, tu mám kuchynku...
 


- Podarila sa nám veľká vec, spoznali sme perfektných ľudí, za čo patrí vďaka určite aj Vám. Určite ste k tomu pomohli aj vy - televízia Markíza, samozrejme aj pán riaditeľ. Naśli sme mu domov, kde môže dožiť svoj život.

V 1-izbovom byte má Ferko vśetko čo potrebuje, dokonca aj svoje obľúbené knihy.
 


- To nemá obdobu, však vtedy som vypadal jak partizán Cheguevara v bolívijských Andách. A teraz už cítim, že som človek a patrím medzi ľudí.
- V čom to je, že to tak cítite zrazu?
- To môžem poďakovať im. Že ma našli a podporili.


Proces ubytovania bol komplikovaný a rozhodujúci bol aj zdravotný stav Františka. Všetko ale splnil.
 


- Keďže bol tento príbeh zverejnený na Facebooku tak si myslím, že Ferkov príbeh nemohol nechať chladného nikoho.Takže som sa okamžite nakontaktoval na dievćatá a hľadali sme spôsob, ako Ferkovi pomôcť. Som veľmi spokojný aj s personálom, veľmi si ich vážim, a nezneužijem to nikdy v živote. Určite to bola aj Vaša reportáž ktorú ste priniesli divákom a keď sme mali možnosť vidieť Ferka v akých podmienkach žil, tak bolo potrebné mu z ľudského hľadiska pomôcť.
- Podľa mňa každý, hocijakú má minulosť si zaslúži druhú šancu. Je dôležité, aby ľudia videli, že nezachraňujeme len zvieratá, ale snažime sa v miere svojich síl pomôcť aj ľuďoom v núdzi.

Tento príbeh má aj milé pokračovanie, Ferko v byte nebude sám. Pod vianočný stromček dostal mačku Luciu, o ktorú sa na ulici staral.

- Priviezli sme mu Lucku, o ktorej rozprával, odkedy ju našiel. Bol to jeho miláčik, takže dneska ju tu má. A to bola preňho asi tá najväčśia radosť.
- Čo vám chýba momentálne ku šťastiu?
- Nič. Už som śťastný. Musím to prekonať. Bude to trvať možno týždeň, možno dva, ale ďakujem už mám vśetko.
- Dúfam, že tú druhú šancu využije a ukáže nám vśetkým, že oplatí sa takúto rukavicu zhodenú zdvihnúť a uspieť.


Cudzí ľudia posielali Ferkovi aj peniaze. Za každý cent je vďačný. My sme sa zaujímali, ako je to s jeho starými dlžobami dnes.

- Bavíme sa cca do nejakých 300 Euro.
- Čiže 300 Euro ak on zaplatí, tak už žiadny exekútor?
- V podstate áno.


Z Nových Zámkov Marek Šilhavík, televízia Markíza. Vysielané 28. 12. 2018 o 19:30
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x