Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-01-02   524  
0
V lete 2017 sme na týchto stránkach predstavili dokumentárny film o Borise Nemcove. Dnes prinášame rovnako významný dokumentárny film, ktorý bol ocnený na Filmovom festivale v Karlovych Varoch a prináša unikátny obrazový materiál o ruských prezidentských voľbách v r. 2000 a o okolnostiach, za akých prišiel k moci Vladimír Putin. Režisér V. Manskij bol v tých rokoch vedúcim TV štábu ktorý nakrúcal dokumenty o Putinovi pre potreby jeho prezidenstskej kampane, rovnako aj počas prvých rokov v prezidentskom úrade. Dnes je na opačnej strane barikád a vo filme použil nezverejnené zábery z tých čias. Film dobre ilustruje postupnú zmenu smerovania obrovskej krajiny.  Propagandista V. Manskij v službách V. Putina
 
Dej filmi začína 31. decembra 1999, keď Boris Jeľcin v novoročnom príhovore pol roka pred koncom svojho mandátu oznámi svoju abdikáciu a predstaví svojho kanddáta na budúceho prezidenta, ktorý ho bude zastupovať až do volieb. Popularita Vl. Putina sa v tom čase pohybuje okolo 2% a za pol roka sa mu podarí prekročiť 50% a s výsledkom 51% vyhrať prezidentské voľby.V Putin na mieste výbuchu obytného domu v Moskve

V predvolebnom období prebiehala 2. čečenská vojna a vybuchli dba obytné domy v Moskve. Medzi obyvateľstvom zavládla psychóza a volanie po pevnej ruke. "Nikdy som netvrdil že s výbuchmi domov má V. Putin niečo spoločné" vraví Manskij. "Ale fakt, že obyvatelia v Rjazani prichytili dvoch agentov tajnej služby FSB ako im nosia vrecia s hexogénom do pivnice, otvára seriózne otázky."Manskij natáča volebnú noc v dome Borisa Jeľcina. Vľavo od Jeľcina dcéra Tatiana a manželka Naina. Vpravo minister Michail Lesin.
 
Jeľcin sa lúči s televíznym štábom. "Ak Putin zvíťazil, potom je sloboda médií zaručená, o tom nepochybujem!" "- Budeme sa nádejať," odpovedá kameraman...
 

 
Na pozadí osláv vo volebnom štábe V. Putina je zapnutý zelevízor, v ktorom hodnotí výsledky volieb Boris Nnemcov, bývalý predseda vlády a líder strany "Zväz pravých síl". Jeho strana po určitom váhaní odporučila svojim voličom podporiť V Putina. Nemcov hovorí, že ľutujel že sa neuskutoční druhé kolo volieb a situácia pre voiča ktorý nespoznal volebné programy zostane nejednoznačnou keďže V. Putin nominálne neviedol žiadnu predvolebnú kampaň ani nezverejnil žiadny ekonomický program. Nemcovova posledná veta znie: "Volili sme srdcom ale sami netuśíme čo bude s nami zajtra". (Boris Nemcov sa 27. februára 2015 stal obeťou atentátu neďaleko Kremľa v centre Moskvy)
 
Potom sa režisér zastavuje pri jednotlivých členoch Putinovho volebného štábu.

Michail Lesin - minister tlače a súčasne majiteľ najväčšej reklamnej agentúry v krajine. V jeho priamom alebo nepriamom podčinení sa nachádzali vśetky televízne stanice v krajine. Bol hlavným mediálnym nástrojom moci. Na jeseň 2015 sa jeho mŕtve telo s poraneniami hlavy našlo v lacnom hoteli vo Washingtone.

Je to zvláštne, pokračuje Manskij, ale väčšina ľudí z tímu, ktorí pomáhali Putinovi k moci sú dnes v opozícii, alebo boli odvolaní z funkcií. Napr. Vološin, bývalý šéf prezidentskej exekutívy.  Dokonca aj žena Ľudmila musela požiadať o rozvod. Jediný kto ostáva pri prezidentovi je vtedajší šéf volebného śtábu Dmintrij Medvedev.Gleb Pavlovský, bývalý sovietsky disident. Hlavný politický konzultant Kremľa. V r. 2012 odišiel do opozície.
 

Xénia Ponomarjova, bývalá šéfka 1. kanála ruskej śtátnej televízie, zástupkyňa šéfa volebného štábu. Krátko po voľbách sa pridala k opozícii, v 2016-m roku zomrela ako 54-ročná.Michail Kasjanov, predseda vlády počas 1. volebného cyklu V. Putina. neskůr odiśiel do opozície. Bol naňjho vyvíjaný nátlak. Bol verejne potupený potajomky nasnímaným intímnym videom (písali sme tu...)

 

Vladimír Jumašev. Bývalý šéf administrácie Jeľcina. Práve s ním ako prvým sa po vyhratých voľbách Jeľcin telefonoval a vyjadroval mu svoju vďaku.  V 2002-m roku sa Jumašef oženil s dcérou B. Jeľcina Tatianou (na snímku vľavo).Vladislav Surkov, v období 2000-2013 na vysokých postoch, hlavný ideológ Kremľa. Po nástupe Putina na 3- volebné obdobie podstatne do nemilosti a klesol v hierarchii.
 
 
Anatolij Čubajs, autor ekonomickej reformy, stranícky kolega Borisa Nemcova. Po skončení Jeľcinovej éry sa pravica nikdy nedostala do parlamentu.
 

Básnik Sergej Michalkov, autor všetkých troch textov ruskej hymny. "Súrili ma, mali naponáhlo. A kedy to bolo keď sme naposledy menili text zo Stalina na Lenina? Nepamätám sa, niekedy v 60-tych rokoch to bolo... "
Jeho syn režisér Nikita Michalkov: "Hlavne aby tam bolo počuť tie zvony z Isakijevskej katedrály! Práve tým sa bude líšiť ruská hymna od tej sovietskej!"...Boris Jeľcin odpovedá na otázku, ako hodnotí rok Putina v prezidentskom úrade, najmä niektoré rozhodnutia - napr. vrátenie sovietskej hymny. "Postupne sčervenieva" hovorí Jeľcin.Záverečné sekvencie filmu. V Putin vo svojej obrnenej limuzíne hovorí o tom, že spoznal život mnarchov v mnohých krajinách a nie je im čo závidieť. A že po skončení kariéry by sa chcel vrátiť do normálneho žvota. Ale že si to treba dobre premyslieť, lebo čo urobí dnes, to má vplyv na to, ako bude žiť on aj jeho priatelia a ich rodiny po opustení úradu.

Film končí režisér slovami Vitalija Manského:  Mnohí zaplatili cenu za svoje činy. Platím ju i ja, za to, že som si myslel, že som len svedkom. Ale život dokázal, že mlčať znamená súhlasiť a že sa zo svedka stávate spoluvinníkom...
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x