Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-05-12   912  
0
Ukrajinský TV seriál "Služobník národa" (Sluga narodu) je mimoriadnym mediálnym fenoménom. Svojho hlavného hrdinu - Volodymira Zelenského v úlohe učiteľa dejepisu Vasilija Goloborodka - katapultoval do prezidenstského kresla nielen vo filmovom scenári, ale aj v reálnom živote. Prvých 23 častí vysielala súkromná TV stanica 1+1 od 16. novembra 2015, druhá séria bola vysielaná od 23. októbra 2017 a tetia začala 27. marca 2019 počas prezidentskej kampane, v ktorej kandidoval už aj samotný Zelenskij.  


V prvej sérii sa kijevský učiteľ dejepisu Goloborodko v jednej nestráženej chvíli v diskusii s kolegom nechá uniesť spravodlivým hnevom a veľmi vulgárne popisuje pomery v krajine. Nevšimne si, ako ho jeden zo žiakov potajomky nahrá na svoj mobilný telefón. Nahrávka sa stane hitom internetu a učiteľ vyhrá prezidenstké voľby. 23 dielov prvej série je vlastne reťazením komických situácií, ktoré vznikajú konfrontáciou neskúseného učiteľa a jeho živoriacich rodičov so svetom veľkej politiky, intríg a bohatstva.


V druhej sérii sme svedkami prvých sto dní vlády nového prezidenta. Krajina sa zmieta v ekonomickej kríze, preziddent je nútený zvýšiť dôchodkový vek a komunálne poplatky, čím si znepriatelí aj vlastných rodičov u ktorých stále býva.

Prezidenta mučia zlé sny - zradia ho jeho najbližší spolupracovníci. Vzápätí sa stane obeťou narodeninového žartíku, keď ho členovia vlastného tímu fingovane unesú a mučením chcú primäť k abdikácii. Prepadá aj halucináciám, v ktorých sa mu zjavujú veľké postavy ruských a ukrajinských dejín a hovoria mu nepekné veci. Jeden z jeho snov je o bezvízovom režime, ktorý sa mu podarilo s EÚ vybaviť. Blúdi po vyľudnenej krajine z ktorej všetci utiekli, žije ako pustovník na opustenom ostrove...

Poslednou šancou prezidenta pre udržanie sa v úrade je úver od medzinárodného menového fondu, ktorý je ale podmienený prijatím protikorupčných zákonov. Keď sa ich pomocou zložitej hry horko-ťažko podarí presadiť v parlamente ovládanom tromi oligarchami, vysvitne, že MMF má aj ďalšie neoficiálne podmienky - vybudovanie skladu jadrového odpadu, začatie ťažby bridlicového plynu a obmedzenie produkcie pšenice. Prezident úver s takýmito podmienkami odmietne a partneri z MMF tvrdia, že si "neoficiálne podmienky" vymyslel. Oligarchovia, ktorí sa už tešili na peniaze od MMF sú sklamaní a dajú pokyn poslancom na odvolanie prezidenta (impíčment). Prezident však odstúpi sám. V nasledujúcich voľbách kandiduje znova a prieskumy hovoria v jeho prospech. Výsledky volieb však vláda sfaľšuje a voľby vyhráva úradujúci premiér.

Tretia séria nachádza hlavného hrdinu vo väzení, kam  sa dostal po prehratých voľbách. Spočiatku bojuje o holý život, neskôr sa stane populárnym, keď prostredníctvom prihlúplych emisárov EÚ získa pre väzňov úľavy a lepšiu stravu. Medzitým sa na Ukrajine striedajú vlády a postupne vypukne 6 povstaní na Majdane, ktoré privedú k moci vždy rovnako skorupmpovaných ľudí. Krajina na rozpadáva na 28 samostatných štátov  (jedna z nich je Židovská republika, iná sa volá "Slovansko-Uhorská Rumunská Fúzia") a drobí sa ďalej.

V tejto situácii sa EÚ obáva utečeneckej vlny a presadí, aby sa v aspoň v malej centrálnej Kyjevskej republike vrátil k moci legitímny prezident, keďže sa medzitým podarilo správne spočítať volebné lístky z posledných volieb. Prezident so svojim tímom začínajú dávať krajinu do poriadku a ich úspechy k nim postupne prilákajú späť odštiepenecké provincie až sa obnoví Ukrajiina v pôvodných hraniciach.

Záverečný diel sa končí apelom prezidenta na obyvateľov splatiť dlhy voči EÚ, ktorá krajinu vydiera a nedovolí jej začať kozmický program. Prostí Ukrajinci sa následne zložia a dlhy splatia.
 
 


Toto je v kocke príbeh odohrávajúci sa v 52-ch 25-minútových dieloch "Služobníka národa", ktoré doteraz vznikli a ktoré postavili krajinu na hlavu.

Popularitu si seriál získal predovšetkým realistickou sondou do oligarchami ovládanej východoeuropskej spoločnosti a zápasom malého človeka so skorumpovaným systémom. Miestami divák nevie, či to, čo vidí, je fikcia, lebo tak veľmi sa to podobá na skutočnosť...

Druhým zaujímavým momentom je, že seriál je z 90% ruskojazyčný a čelil aj mnohým obvineniam z dehonestácie ukrajinského jazyka. Jazyková otázka je vo filme prezentovaná ako korupčná praktika na odpútanie pozornosti a strašenie obyvateľstva (rovnocenná napr. so strašením meteoritom, ktorý má zrovnať Kijev so zemou). Každý kto v príbehu reklamuje "ukrajinskú muvu" je v podstate podvodník.

Tretím zaujímavým momentom je dešpekt, s akým seriál vykresľuje medzinárodné inštitúcie. Všetci ich predstavitelia hovoria lámanou ukrajinčinou/ruštinou a pracujú proti prezidentovi-reformátorovi. Švédske predstaviteľky EBRD sú vykreslené ako prostitútky, predstavitelia EÚ ako idioti, vyjednávači MMF ako podliaci.
 
Vedľajším javiskom príbehu sú rokovania oligarchov a ukázanie zložitých pozičných hier, ktoré hrajú spolu a súčasne i proti sebe. (TV Stanica, ktorá seriál vysielala tiež patrí jednému z ukrajinských opligarchov - Igorovi Kolomojskému, s ktorým sa nový prezident Uktrajiny za posledné roky pravidelne stretával)

O Slovensku padnú dve zmienky: prvýkrát keď prezident kladie ďiaľnicu Bratislava-Košice za príklad, ako sa dajú budovať cesty lacnejšie než na Ukrajine (omyl alebo nedorozumenie tvorcov). Iná zmienka je o tom, že Slovenko je cieľová krajina, kam utekajú ľudia z krajiny po zrušení víz s EU.

Česko sa vo filme spomenie ako krajina, kde korupciu úspešne potláčajú tým, že organizujú turistické exkuruie do domov zbohatlíkov, ktoré tí musia strpieť (opäť omyl alebo nedorozumenie tvorcov).

Zaujímavým momentom filmu je kaukazský motív. Keď prezident hľadá neskorumpovaného človeka na čelo bezpečnostných zložiek, ponúkajú mu výlučne gruzínske mená. Nakoniec si vyberie bývalého spolužiaka - Arména.
 
Ústredmný motív celého seriálu je zápas s inštitucionalizovanou korupciou v spoločnosti východoeurópskeho typu. Mnohé obrazy sú nám dôverne známe: poslanci dosadení oligarchami, mafiánska nevesta po boku lídra, brnkanie po nacionalistickej strune a jazykový zákon, skorumpovaný súdny systém, ukričaný bulvár ktorý triafa vedľa, sadenie stromčekov počas kampane.

Seriál doposiaľ videlo 20 miliónov televíznych divákov a ďalších 90 miliónov na Yotube. Ťažko odhadnúť aký ohlas by vyvolal na Slovensku. V súčasnosti je na Yotube k dispozícii iba v rusko/ukrajinskom originále s anglickými titulkami a rovnako aj na Netflixe (len 24 dielov prvej série).
Kľúčová úvodná scéna, ktorá vygenerovala divácku a neskôr voličskú emóciu.1. séria2. séria3. séria
 
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,589 MODIFIED: 2020.04.01 23:35:43.MD5: e11ca0decc8128949810a978f47debcd STATUS: FALSE  This window is : x