Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  19-05-26   458  
0
Vo štvrtý deň svojho regnovania vystúpil nový ukrajinsky prezident na konferencii iForum venovanej inováciám v digitálnom svete. Podujatie je poriadané každoročne a je zamerané na internetové technológie. Vystúpenie prezidenta malo názov Budem presadzovať inovácie - vytvárajme budúcnosť spoločne! a jeho ústredným motívom bolo hľadanie riešenia, ako urobiť "štát v smartfóne".  

 
 Dobrý večer, či skôr dobrý deň!

Som prekvapený, ako veľa sa Vás tu zišlo. A aké dobré telefóny máte (mnohí z radov obecenstva rečníka nahrávali na mobilné telefóny.)

Predo mnou už vystúpil Míša Fjodorov, nuž ďakujem Ti pekne Míška, vyjedol si celú misu, o všetkom si už porozprával... 

Sme na iForume a všetci máte kvalitné smartfóny. To sú tie najdrahšie foťáky, ako zvyknem hovoriť. Je tu príjemnejšie ako na Bankovej (adresa prezidentského paláca - pozn. watson.sk). Sedím tam už tri dni ale tu vidím živých ľudí. Ospravedlňujem sa za čakanie pri detekčných rámoch (kvôli prítomnosti prezidenta museli účastníci prejsť bezpečnostnými kontrolami - pozn. watson.sk). Určite sa medzi Vami nájde niekto, kto vymyslí nejaké lepšie alternatívne riešenie.  Dávam Vám slovo, že ako prezident Ukrajiny budem prvým zákazníkom tohoto startupu.
 
Celkovo hovoriac o inováciách a politike - Fjodorov Vám už všetko porozprával - musím povedať, že inovácie a úradníci sú dva rozdielne svety. Úradníci majú spravidla naučené 4 pojmy, ktoré používajú: 1. Inováccie 2. Digitalizácia, pravda ak to dokážu vysloviť (v ruštine sa anglické výrazy prepisujú foneticky, t.j. didžitalizacija - pozn. watson.sk), 3. Hyperloop a 4. Elon Musk.

Po týchto štyroch slovách obyčajne nasleduje "Nuž tým bolo všetko povedané a teraz poďme niečo zmeniť."
Tu vám musím povedať, že ja ako bežný človek, ale ani ako prezident, nemôžem v IT nič zmeniť. Ani čo sa týka inovácií, ani digitalizacie - ale môžeme to urobiť spolu.

Nie náhodou to bolo mottom našej kampane - Urobíme to spolu! - keďže vy všetci ste oveľa chytrejší než ja. Hoci ani ja nie som celkom hlúpy samozrejme (smiech).

Určite Vám nechcem sľubovať hory-doly, napr. že za 5 rokov postavíme 1000 závodov Tesla, a vybudujeme medzi nimi Hyperloop, ktorý ich bude spájať. Ani to, že Elon Musk príde strihať pásky pri odovzdávaní týchto závodov a bude ministrom pre inovácie. Určite nie... hoci čo sa týka toho posledného, možno sa dohodneme... 

Čo však viem určite a kvôli tomu som tu...
Pozrite sa na 1. slajd - tento pán sa volá Gutenberg - nazval by som ho bratatým Steve Jobsom - svojho času postavil svet na hlavu svojim objavom - tlačiarenským strojom.  Tým zmenil tvár epochy.

A my dnes žijeme v čase, keď sa také objavy prihodia i niekoľkokrát za rok.
Pozrite si ešte jeden príklad - MIT. MIT znamená Massachusets Institute of technology. To sú borci, ktorí pracujú na metódach, ako predpovedať rakovinu pŕs mnoho rokov predtým, než sa prejaví. To je skutočný prevrat. Len si všimnime, čo sa deje vo svete. Investuje do preventívnej medicíny. A čo robíme my? Múdymi frázami hovoríme o tom, že potrebujeme digitalizáciu v medicíne, že potrebujeme výrazne lepšie podmienky pre svojich medikov, normálne podmienky v poliklinikách - to všetko je treba. Ale to je málo. Kým my sa snažíme liečiť choroby, vo  svete sa už snažia im predchádzať. A to je skutočný zlom. Zlom epochy,  skutočný zápas. Novátorstvo v danej oblasti.

Je zložité hovoriť o budúcnosti ak nemáme zabezpečenú súčasnosť...

Iný príklad - Veľká Británia, starenka Veľká Británia. Nedávno v rámci experimentu žili týždeň bez uhlia. Úplne bez využívania uhlia. Unikátny prípad - prvýkrát od 1882 roku. Pred dvomi rokmi to skúšali na 24 hodín. teraz to už dokázali týždeň.
Čo nám ukazuje príklad veľkej Británie? Že opúśťajú uhlie. A čo robíme my?  Ak oni uskutočňujú projekt Rotterdam plus, u nás je Rotrerdam mínus. Sú to dva rôzne svetonázory...

Nemôžeme zmeniť všetko a nemôžeme to urobiť naraz. Ale meniť sa musíme, lebo inak naša krajina neprežije...

Ukážme si, čo sa deje vo svete... (na plátne je video o testovaní robota) 
 
A tu sa pozrite na týchto úradníkov:
 


 
 
Zamyslite sa, kam nás môžu priviesť - a tam my nechceme, rozumieme sa, však? (záber z ruského parlamentu, ktorý rokuje o návrate k juliánskemu kalendáru opustenom v roku 1918 - pozn. watson.sk)

Stojíme pred dôležitými novými výzvami v situácii, keď sme nevyriešili ani tie staré...

Ale prečo súčasne s tým nemôžeme  hovoriť o budúcnosti? Sú dobre známe príklady - napr. príklad Afriky, ktorá preskočila telefoniu na pevných linkách a hneď zaviedla mobilnú. Dokázali sa vyhnúť problémom, problémom včerajśieho dňa.
Absenciu niečoho menia na reálnu výhodu.
Aj u nás je veľa nedostatkov. Napríklad nemáme elektrické siete - to je šanca pre budovanie obnoviteľných zdrojov. Chýba nám finančná infraštruktúra - možno prechádzať k digitálnemu bankingu. Chýbajú nám cesty a transportná logistika - začnime využívať drony.

Čo nám v tom bráni?

Mohlo by sa zdať že sme imúnni voči budúcnosti. Ale v skutočnosti to nie je pravda, vieme že sme v pohybe. Verím že Vy tu v tejto miestnosti tvoríte každý deň veľa nových vecí, ale vláda a úradníci to nechcú používať...

Tak sa spýtajme čo sú inovácie v tejto úzkoprofilovej fucking politickej oblasti. Aby vás už nejaký úradník nemohol vydierať pýtajúc si nejaké dokumenty, lebo budú digitálne. Aby sa nejaký podvodník nepokúšal prepísať v katastri na seba vlastníctvo, lebo kataster bude postavený na blokchaine.

Mne sa páči, ako to robí Apple. V nejakej miestnosti pozbierajú najlepších svojich ľudí, takých čo sú imúnni a vedia zabrániť, aby sa geniálna idea nezničila už v momente zrodu. Sú schopní zachytiť a rozvinúť idey, pretože ich nič iné ani nezaujíma. Majú len jedinú úlohu - nájsť oblasti, kde môže Apple svojimi inováciami spôsobiť revolúciu. A toto by som chcel s vami spoločne vytvoriť.

Výziev je veľmi veľa. Vymenujem niektoré v skratke.
 
Chceme nižšie tarify, treba menej rečí a viac skutkov v tejto oblasti.
Treba inovovať v oblasti energetiky a budovať obnoviteľné zdroje.
Chceme mať ekologicky čistý transport. Predovšetkým musíme rozširovať infraštruktúru pre elektromobily a drony.
Chceme dobré vzdelanie pre svoje deti, musíme priniesť inovácie vo vzdelavaní.

Viete dobre, že bez inovácií nie je konkurencieschopnosť, bez nej nie sú pracovné miesta, nie je priemysel, nie sú dane a všetko ostatné, na čom stojí štát. Taký štát v ktorom by sa vám chcelo žiť a nikam neodchádzať.

A to je hlavný dôvod prečo som tu dnes. Takže si zatlieskajte sebe, ste chytrí ľudia...

Čo sa týka digitalizácie, tohoto zložitého slova...

Vieme že v realite je digitálna telefónia 20x lacnejšia, ako klasická. Vieme že digitálna agenda je 50 krát lacnejšia, ako keď sa jej chytá úradník. To sú štatistiky britskej vlády...

Existuje aj iná zaujímavá štatistika - správa OSN o digitálnom vládnutí za rok 2018. Sme na tom horšie ako Kazachstan, Bielorusko, Gruzínsko, Uzbekistán, Moldova, pribaltské štáty a štát-agresor.

Podľa indexu ľudského kapitálu sme ale pozadu len za Ruskou federáciou, Bieloruskom a Estósnkom, to jest problém nie je v ľuďoch, ale v systéme.

Môžete ma považovať za snílka, ale skutočne chem urobiť štát v smartfóne. Vládu v smartfóne. Bez Vás to neurobíme. Potrebujeme realizovať 4 úrovne digitalizácie:
1. údaje o štáte.
2. komunikáciu so štátom
3. fin. transakcie so štátom
4. účasť na riadení štátu

Ako by bolo fajn, keby si po ceste do práce mohli pozrieť nielen správy a počasie, ale reálne by ste kontrolovali aké novely zákonov sa pripravujú, mohli by ste do toho rovno vstúpiť. Mohli by ste vidieť, kto sa o akú funkciu uchádza a ako ho možno odvolať. Aké petície sa pripravujú, ako môžete zasiahnuť do tej alebo inej veci, ktorá sa vás týka.

Preto snívam o štáte v smartfóne, aby sme boli prvými na svete a vyhli sa etapám, o ktorých som hovoril, lebo tie etapy nedokážeme dohnať.

Ak máte akékoľvek idey a zlepšováky - tu vystupoval Míša Fjodorov -  Míša, môžem tu oznámiť tvoje telefónne číslo, aby si mal viac zábavy? - povedz ako sa s tebou môžu podeliť o svoje nápady a inovácie...
Fjodorov: od 27. apríla (čas prezdienstských volieb na Ukrajine - pozn. watson.sk) sa mnoho ľudí začalo na nás kontaktovať s rôznymi návrhmi. Neraz sme už hovorili o tom, že chceme vytvoriť otvorený sociály lift, keď sa človek bez známostí a podpory vlády, alebo poslancov, alebo známych a pod., môže stať členom tímu a vytvoriť systémový projekt.
Vymysleli sme toto riešenie: už tento pondelok štartujeme projekt LIFT, kde sa každý môže prihlásiť a podeliť so svojimi nápadmi. Môže nahrať svoje CV, uchádzať sa o voľné miesta v našom tíme, popísať ideu alebo poslať hotový výrobok.

Za touto online platformou bude štruktúra a ľudia, ktorí budú všetko toto analyzovať, komunikovať, poskytovať spätnú väzbu a robiť zmeny v rôznych rezortoch bez veľkej byrokracie vyhnúc sa všetkému čo tam dnes existuje.

Zelenskij: A celkom bez byrokracie by to nešlo?
Fjodorov: No prakticky žiadna tam nebude...

Od pondelka teda všetky vaše idey vo vzťahu k IT môžete postovať, my ich oficiálne uverejnmíme na našich stránkach - k tomu ešte Vladimír čosi povie  -  a každý môže odprezentovať svoju ideu a bude to zrozumiteľný a komplexný prístup uskutočňovania stratégie...

(Pokračuje prezident.) Tu by som chcel citovať jedného veľkého človeka, aj keď nie som si istý, či to naozaj povedal - toto dodávam len pre prípad, že by ste ma náhodou usvedčili z omylu - no možno to nepovedal, ale určite to tak myslel...
(Na slajde je citát Ronalda Reagana: veľký je nie líder, ktorý vykoná veľké veci, ale ten, kto umoží iným, aby ich vykonali - pozn. watson.sk)

Ďakujem vám, bolo mi tu s vami dobre! Ponáhľal som sa sem a po ceste som sa nestihol prezliecť - chcel som prísť ležérnejšie oblečený... (smiech)


 
Na záverečnom slajde: Vytvorme spoločne budúcnosť Ukrajiny!
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x