Úvod / Nyitóoldal
   
 
Peter Cvik  19-10-06   610  
0
Je to veľmi jednoduché. Pas nepotrebujete, stačí občiansky preukaz s biometrickými údajmi. Vo Viedni, alebo v Budapešti nasadnete do lietadla nízkonákladovky WIZZAIR a ak si kúpite letenku včas dopredu, spiatočná cesta vás vyjde na cca 100 €. 3 hodiny letu a vystúpite v Kutaisi. Je to druhé najväčšie mesto Gruzínska, hneď po Tbilisi.  


Cesta z letiska do mesta trvá asi 20 minút taxíkom, ktorý si dokážete bez problémov zjednať za 10 €. Ak ste 4 máte to za 2,50 na osobu. Nás bolo podstatne viac, "výprava JZD Slušovice", ako ju hneď na letisku vo Viedni nazval jeden z našich účastníkov, počítala 14 ľudí, tak sme si dopredu objednali väčší mikrobus. Platili sme tuším 20€. Ubytovanie sa dá zohnať najľahšie cez Booking a ceny sa pohybujú od 15€ s raňajkami na osobu. Sú aj lacnejšie možnosti, ale pokiaľ chcete mať súkromie a osobný komfort, doporučujem túto drahšiu variantu. V samotnom Kutaisi nie je veľmi čo vidieť, z historických pamiatok sa "vďaka" komunizmu zachovalo minimum, ale v okolí sa dajú nájsť krásne kláštory. Doprava taxíkom po meste vás vyjde asi na 1,5€, pokiaľ sa chcete vybrať napríklad do Tbilisi, ktoré je asi 4 hodiny cesty aj s prestávkami, mikrobus vás bude stáť na celý deň 120-140€. Takže čím viac ľudí, tým lacnejšia doprava.

My sme sa vybrali na 2 dni aj k moru do Batumi, ktoré zažíva neuveriteľný turistický rozvoj a hotely a apartmány rastú pri mori úžasným tempom. Ubytovanie sa opäť dá zaistiť od 15€ s raňajkami. Domáci doporučujú, aby sta človek v rámci svojich možností vybral na dovolenku koncom mája, začiatkom júna, alebo začiatkom septembra.  Gruzínsko predchádza povesť turistickej perly a ja tvrdím, že nie je pravdivá. Gruzínsko je podľa mňa turistickým rajom. Počínajúc morom a končiac veľhorami, pri ktorých nedovidíte na ich končiare. Neuveriteľne milí ľudia, ktorí sa však tvária, že vám nerozumejú, pokiaľ na nich hovoríte po rusky. Akonáhle však dodáte, že ste zo Slovenska, alebo z Čiech, okamžite sa otvárajú. Mladí ľudia takmer bez výnimky zase hovoria výbornou angličtinou. Šok sme zažili cestou nazad z Batumi, keď sme sa cestou zastavili na obed.
 


Inak samotná gruzínska kuchyňa je úžasná, na jedno však nezabudnite. Lákadlá s fotografiami jedál pred reštauráciami vôbec nezodpovedajú skutočnosti. Realita je ešte famóznejšia. Šašliky z teľaciny, baraniny, bravčoviny, úžasné polievky, ktorú ak zjete, s druhým jedlom si to už musíte rozmyslieť. Trebárs slepačia, alebo charčo. Najmä tá druhá je ako z rozprávky o Tisíc a jednej polievke. A teraz k tomu šoku. Obed pre 4 nás vyšiel na 2.50€ za osobu. Opakujem obed! To znamená, v ten deň sme už nemuseli vlastne nič jesť, lebo ak ste zjedli tú dobrotu, stačili nám už raňajky na budúci deň. Gruzínska obedová porcia totiž začína pri 200 gramoch mäsa a končí pri kilograme... 

Syry sú samostatnou kapitolou a musím povedať, že aj ten, kto nie je veľkým ich milovníkom(môj prípad),nevyhnutne im podľahne. Kravské, ovčie, kozie. Každý z nich je lahôdka, ktorá sa vám rozpúšťa na jazyku skôr, ako si vložíte do úst. Trhy v Kutaisi sú dva. Jeden naturálny v meste, kde nakúpite najmä potraviny, zeleninu, mäso, syry, koreniny a druhý na opačnej strane mesta, asi 10 minút taxíkom, kde zase máte pocit, že ponúkajú všetko od klinca, cez topánky, ručne vyrábané nože, až po motory do vojnových ponoriek. Proste prechádzka asi tak na 4 hodiny. Návšteva holiča je obrad, ktorý patrí k môjmu cestovaniu na celom svete a v Gruzínsku som sa dostal do rúk k majstrovi - klasikovi, ktorý britvu brúsil na remeni! Potom ju vydezinfikoval v čistom liehu a napokon nad plameňom. Toto už zažijete málokde na svete.

Ale netreba veľa písať! Radšej si zbaľte ruksak a smer Gruzínsko! To bude výlet, ktorý určite neoľutujete!
 
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,591 MODIFIED: 2020.06.02 00:09:45.MD5: c6ad8206bdc603ae024c3c247da15b9c STATUS: FALSE  This window is : x