Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak  21-07-16   550  
0
Ja ťažké preceniť význam toho čo sa podarilo posl. Podbehlému a niekoľkým občanom počas utorňajšieho kolaudačného konania na Zúgove. Zvrátili legalizáciu pomocnej stavby - v komplexe MVE totiž stále nie sú skolaudované niektoré objekty, ktoré sa doteraz používajú s dočasnými povoleniami, alebo aj bez nich ak medzičasom expirovali. Primátor Klein prišiel v utorok skolaudovať stavbu, ale znenazdajky sa ocitol zoči-voči nejakým občanom, ktorých tam on veru nepozýval. Nuž zaimprovizoval a postavil sa do čela protestujúcich. Už ako najväčší enviromentalista napísal do kolaudačného rozhodnutia svoj rozhorčený nesúhlas v znení: "Mesto NZ bude naďalej viesť rokovania s investorom, predmetom bude rekonštrukcia prístupových komunikácií". Vzápätí zmizol ako gáfor aby už o hodinu napísal o sebe pochvalný status na Facebooku.  

Za hodinu sa jeho postoje ďalej zradikalizovali a v statuse už priamo pochválil občanov ktorý sa proti nemu na Zúgove zhromaždili. Takto napísal  zapálený aktivista: "Dnes som sa zúčastnil kolaudácie časti stavby MVE na Zúgove. Teší ma záujem širokej verejnosti o túto lokalitu. Do zápisnice som za mesto Nové Zámky uviedol, že trváme na rekonštrukcii celej prístupovej cesty zo Šurianskej cesty až po MVE. Zároveň som si dohodol stretnutie so zástupcom stavebníka k tejto rekonštrukcii"

Pravda čo so stavebníkom dohodne, sa nikdy nedozvieme, keďže p. primátor zásadne rokuje mimo záznam  ("
nakoľko povinná osoba nemá zákonnú povinnosť vyhotovovať zápisnice zobdobných stretnutí"). I tak však vítame túto jeho piruetu. Pritom rozumieme, že postoje O. Kleina sú veľmi krehké a náš primátor je asi takým ochrancom Zúgova ako bojovníkom proti hazardu...

Hlavným aktorom utorňajšieho diania bol nepochybne poslanec Peter Podbehlý. Potom, ako si na úradnej tabuli prečítal oznámenie o procese kolaudácie, začal podnikať horúčkovitú aktivitu. Vstúpil do konania, mobilizoval verejnosť a dosiahol utorňajšie víťazstvo. Navyše vzhľadom na ďalšie nesplnené podmienky z pôvodného projektu - výhliadková terasa, reštaurácia, nulová hlučnosť mimo strojovne, atď. - načrtol Novozámčanom víziu zastavenia činnosti MVE, demontáže stavby a vrátenia Zúgova občanom.

A toto je kľúčová mesidž a potenciálne veľká téma p. poslanca, ktorému sa už aj v minulosti podarili husárske kúsky - napr. prinútil primátora zverejniť majetkové priznania poslancov, alebo vytiahol na svetlo božie porušenie podmienok zmluvy na priemyselný park na Dvorskej ceste. Tá druhá vec sa týka zhodou okolnosti rovnakého investora, ktorý svojho času postavil Zúgov a ktorý notoricky porušuje zmluvné podmienky spoliehajúc sa na "stretnutia s primátorom".


Na druhej strane by pre p. poslanca malo byť poučením, ako málo ľudí dokázal zmobilizovať v téme, ktorá má v Zámkoch obrovskú podporu. Je kľúčové aby správne odhadol svoje možnosti a neohrozil plody svojej doterajšej práce nepomernými ambíciami. Domnievame sa, že úspešnosť individuálnej stratégie v našom meste je sporná a ľudia chcú vidieť tímovú hru. Jednoducho nie je uveriteľné, že zvrat v 20-ročnom smerovaní mesta dosiahne sólový hráč - solitér.

Zúgov je nepochybne výbušná téma, ale bude si vyžadovať ešte veľa práce a osvety kým  sa občania mesta zmobilizujú aby uplatnili svoj záujem voči záujmom miestnych oligarchov.


Chronológia Kauzy Zúgov na Watson.sk:

 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,706 MODIFIED: 2021.01.22 22:13:44.MD5: f5341ba7412a090aa762cfdb4916ed98 STATUS: OK  This window is : x