Nezávislý týždenník. Vychádza od roku 1881Független hetilap. Alapítva 1881-ben
Ročník 8. (71.)24/05/20198. (71.) évfolyam
  Úvod / Nyitóoldal
   
 
Oto Psenak   19-05-22   993  
0
Dnes o 8:30 sa na Okresnom súde v Nových Zámkoch konalo pojednávanie proti bývalým funkcionárom mesta v trestnej veci neoprávnene vyplatených odmien v decembri 2014. Obžalovaní G. Pischinger a P. Ágh si od sudkyne JUDr. Diany Cvikovej vypočuli rozsudok ktorý mnohým vyrazil dych - 5 rokov nepodmienečne a zaplatenie 180 tisíc Eur, ktorými poškodili mesto, keď schválili zlaté padáky odchádzajúcim funkcionárom MsÚ. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obaja obžalovaní sa odvolali.  
Eva Polerecká   19-05-19   1,051  
0
Mesto  Nové Zámky prostredníctvom svojich podnikov prevádzkuje hneď dve reštaurácie, ale stravu pre členov okrskových komisií na voľby si objednáva v rodinnej firme viceprimátora Štefánika. Jednoducho ani Korzo ani Panoráma nedokážu zabezpečiť také šťavnaté kúsky... A trojtisícovou sobotnou tržbou predsa nikto nepohrdne, najmä ak vidíme aká mizéria sprevádza reštauračné podnikanie...  
Oto Psenak   19-05-18   203  
0
V dnešnom pokračovaní nášho seriálu si ukážeme niekoľko kľúčových korupčných vzorov v procesoch distribúcie pomoci členským krajinám. Procesom najvyššej úrovne je tzv. "zdieľané riadenie" (Shared management) ktorý delí právomoci medzi Európsku komisiu a členské krajiny a ktorý je de facto návodom na rozkradnutie jej fondov. Ide o hru, keď EK v úlohe slepej baby nechce vidieť, na čo sú jej peniaze použité, aby potom prostredníctvom Úradu pre odhaľovanie podvodov OLAF hľadala a v náhodnej miere odhaľovala ich zneužitie. V tomto zmysle sú fondy EÚ unikátnym prípadom pomoci, keď poskytovateľ odmieta niesť zodpovednosť za použitie svojich peňazí...  
Oto Psenak   19-05-16   145  
0
V sobotu sa zatvorili brány výstavy Študentské roky Ernesta Zmetáka, ktorú organizovala novozámocká Galéria umenia v roku stého výročia narodenia známenho rodáka. Prinášame text Heleny Markuskovej, riaditeľky Galérie umenia.  
Oto Psenak   19-05-13   425  
0
... od nedele už poznáme odpoveď: nemôže. Táto milá neškodná provokácia opäť ukázala, aký morálny hazard je otáľať s vrátením pôvodných mien obciam a mestám južného Slovenska.  Pamäť povojnových etnických čistiek spolu s biedou a frustráciou opomínanej periférie vytvára vhodnú živnú pôdu pre marginálov všetkých odtienkov - krojovaných i nekrojovaných.  
Oto Psenak   19-05-12   475  
0
Ukrajinský TV seriál "Služobník národa" (Sluga narodu) je mimoriadnym mediálnym fenoménom. Svojho hlavného hrdinu - Volodymira Zelenského v úlohe učiteľa dejepisu Vasilija Goloborodka - katapultoval do prezidenstského kresla nielen vo filmovom scenári, ale aj v reálnom živote. Prvých 23 častí vysielala súkromná TV stanica 1+1 od 16. novembra 2015, druhá séria bola vysielaná od 23. októbra 2017 a tetia začala 27. marca 2019 počas prezidentskej kampane, v ktorej kandidoval už aj samotný Zelenskij.  
Oto Psenak   19-05-11   791  
0
Na Andovskej ulici nám pribudla skvelá čerešňová alej. Až 70 stromčekov zasadili dobrovoľníci na čele s poslancom mestského zastupiteľstva p. Uhrínom za asistencie zamestnancov Novovitalu. Od nového poslanca, ktorý svojho času postavil na nohy vytunelovaný Novofruct, sme si mnohé sľubovali aj s ohľadom na naše vytunelované mesto a tieto nádeje sa začínajú napĺňať...  
Telek Lajos   19-05-08   194  
0
Több díjat nyert a Veszprémi Televizió "Kelet-Afrika vándora voltam" c. viselö, Kittenberger Kálmánról szóló dokumentumf. Elöször a Kittenberger Kálmán-ról elnevezett sajtódijban részesült, majd 2011-ben a Helyi Televiziók Országos Egyesülete  Helyi Érték Dijpályazaton elő dijat nyert. Most a filmet a Szlovák erdészeti dokumentum-filmfesztivál jelölte bemutásra.  
Eva Polerecká   19-04-24   1,474  
0
Príhovor, ktorý primátor O. Klein prečítal na poslednom zastupiteľstve 18.04.2019, bol v mnohom podnetný. Vzhľadom na chýbajúce formy a tradície vedenia dialógu v našom meste, naň reagujem aspoň touto cestou... Pôvodný text je vysádzaný čiernou farbou, moje repliky sú modrou...  
Ladislav Rozsnyo   19-04-19   757  
0
Vážení občania, týmto by som chcel vyjadriť svoje poďakovanie všetkým, ktorí nás podporili v našej petičnej akcii, výsledkom ktorej bolo, že mesto v zastúpení primátora tejto v plnom rozsahu vyhovelo a žiadne centrum na zelenej lúke na Bratislavskej ceste sa stavať nebude. Moje poďakovanie patrí nielen tým čo nám dali svoj podpis, ale aj tým, ktorí nám pomáhali s distribúciou a zberom podpisových hárkov, radili nám a kontaktovali nás. Plus všetkým, ktorí naše posolstvo šírili prostredníctvom sociálnych sietí. Ja som tak učiniť nemohol, nakoľko nie som členom FB klubu.  
Oto Psenak   19-04-15   996  
0
Rozumný gazda by nenapínal strunku, ktorá i bez toho môže kedykoľvek prasknúť. Primátor zvoláva zastupiteľstvo na štvrtok 18. apríla na 9:00, to jest na termín, keď bude väčšina občanov, podpísaných pod petíciou odmietajúcou stacionár pre bezdomovcov na Bratislavskej ceste, v práci. Napriek tomu že na žiadosti o zvolanie schôdze bolo výslovne uvedené, že termín je potrebné konzultovať s členmi petičného výboru zastupujúcimi 2.600 občanov, nikto si nedal námahu ich kontaktovať ani informovať.  
Oto Psenak   19-04-12   1,427  
0
V pomerne obsiahlom príspevku odpovedá vedúca soc. odboru MsÚ p. Denisa Felixová na náš článok o petícii proti koncentrácii bezdomovcov v okolí železničnej stanice z 19. marca. Pôvodne nechcela na naše zavádzajúce tvrdenia vôbec reagovať, ale napokon sa rozhodla inak. Zvolila si pritom ale dosť nešťastnú formu, keď miesto vecného tónu používa emócie, ktoré sú azda prípustné v našom prípade - keďže my plesáme za vlastné - ale od úradníčky platenej z našich daní žiadne emócie nechceme. Úplne stačí, ak bude jasne a zrozumiteľne informovať.  
Oto Psenak   19-04-09   1,155  
0
Prešiel ďalší mesiac a poslanec Mészáros opäť rieši dilemu čo so svojim transparentným účtom, kam si sám sebe posiela časť odmien ktoré ako poslanec "zarába" popri svojej službe verejnosti. A služba je to úmorná, len si spomeňme na niektoré hlasovania primátorskej "13-ky" - na zmarenie vrátenia podvodne vyúčtovaných dotácií do mestskej kasy, alebo verejnú obchodnú súťaž na parcelu ku ktorej neexistuje žiadny prístup...  
Hinzellér László   19-04-06   429  
0
Lassan közeleg az átadási idő(2019.május 25) Szőgyén-és Kürt-Cigléd,közép-európai Mária-út és Pálosok útját képező tanösvény felújjításának. A két község projekttámogatást felhasználva; a Volkswagen Alapítványt által meghirdetett pályázatból,- válalta, hogy újra élesztik és felújjítják az egykor szép hagyománnyal élő egyházi zárándoklatok útját. A tanösvény-projektnek a Via Mariae érsekújvári Polgári Társulás a fő koordinátora és irányítója.  
Eva Polerecká   19-04-01   1,633  
0
Ako sme infomovali (viď článok tu) vo februári došlo k masívnemu výrubu stromov v lesoparku Sihoť, keď sa majiteľ starej nemocnice rozhodol „urobiť poriadok“ aj za svojim plotom na mestských pozemkoch. Radnica po celý čas zatĺkala, resp. komunikovala zmätočné informácie. Napriek trestným oznámeniam, medializácii a aktívnemu odporu občanov sa v marci uskutočnilo ešte jedno kolo „upratovania“ (viď na konci článku tu...)  
Peternai Zsuzsa   19-05-21   95  
0
Az eTwinning iskola címről még március 13-án írtunk. Egy többlépcsős elbírálási folyamat kicsúcsosodásaként ítélik oda a szigorú kritériumokat teljesítő intézményeknek. Május közepén tartottak az írországi Dublinban konferenciát azon iskolák képviselőinek, akik rendelkeznek ezzel a megtisztelő eTwinning iskola címmel. Ebben a tanítási évben Szlovákiában mindössze 11 iskola mondhatja ezt magáénak, köztük a Pázmány Péter Gimnázium is. Hát ennek köszönhetően vehettem részt jómagam is a konferencián nemcsak mint résztvevő, de rögtön mint az egyik workshop vezetője is.  
Oto Psenak   19-05-19   621  
0
Každý rok sme o tomto čase rutinne žiadali mestský úrad o doklady z vyúčtovania mestských dotácií za predchádzajúci rok. Našim cieľom bolo doklady zverejniť a podrobiť verejnej kontrole. Rovnako to chápal i mestský úrad a preto nám ich nikdy neposkytol. Až minulý rok sa niečo stalo a v našom mailboxe pristáli oskenované faktúry a účtenky. Z toho potom aj vznikli veľké patálie a korupčná schéma, ktorej sú dotácie súčasťou, poriadne zaškrípala. V neposlednom rade sa 13 poslancov primátorovho krúžku "nasvietilo" pri zmarení vrátenia podvodne vyúčtovaných 100 tisíc Eur do mestskej kasy. Preto azda nikoho neprekvapí, že tento rok sme už vyúčtovanie OZ Hokej dostali na jedinom riadku - takmer 200 tis. Eur minuli na "Iné"...  
Oto Psenak   19-05-17   459  
0
V auguste minulého roka sme písali o tom, ako sa Kotlebova strana chytá problému bytovky na Nám. republiky č.1, kde asociáli strpčujú život nájomníkom 12 podlažného  vežiaka. Vtedy sa 5 minút po 12-tej vzchopil aj primátor mesta, ktorý navštívil dotkntých obyvateľov, rozdal nejaké sľuby a úsmevy, pochválil sám seba na Facebooku a vec považoval za vybavenú. Na rozdiel od neho okresná predsedníčka Kotlebovej strany A. Hudecová na záležitosť nezabudla a naďalej sa zaujímala o osudy obyvateľov, ktorých situácia sa nijako nezlepšila. Na dnes ráno zorganizovala stretnutie u primátora, na ktoré pozvala i poslancov mestského zastupiteľstva... Iniciatíva prešla do jej rúk a s ňou i sympatie verejnosti.  
Oto Psenak   19-05-14   298  
0
Na pozadí kampane k voľbám do Európskeho parlamentu sa odohráva ešte jeden absurdný príbeh - o neschopnosti zistiť koľko vlastne do EÚ platíme a koľko z EÚ dostávame. Niežeby sme načisto zabudli počítať, ale z nejakého dôvodu čísla v kampani takmer úplne absentujú. Jediné čo odzneli boli od ĽSNS o 800 (inokedy 900) miliónovom ročnom príspevku SR a o tom, že 80% európskych dotácií platíme z vlastných peňazí. Oponenti sa zhodujú na tom, že Kotlebovci klamú, ale čísla neuvádzajú. Nepoužíva sa už ani kedysi nepriestreľný argument o tom, že až 80% verejných investícií platíme z európskych peňazí. Zrejme vysvitlo, že ide práve o tých 80%, ktoré by bez európskych peňazí nikdy nevznikli, lebo sú buď zbytočné, alebo predražené...  
Oto Psenak   19-05-13   487  
0
František Pinke už pred takmer 20 rokmi cez daňové podvody pripravil štát o stovky miliónov korún. V roku 2013 na dani dlhoval viac ako 17 miliónov eur. Z týchto peňazí financoval jednu z najbizarnejších rezidencií Slovenska, ktorú však nikdy nedostaval... začína svoj článok na spravodajskom portáli Aktuality.sk investigatívny novinár Martin Turček. Osvetľuje ďalšie súvislosti výstavby a financovania jednej z najbizarneších stavieb regiónu - nedostavaného Hotela Gbelce, o ktorom písali pred rokom. Čítajte tu...  
Oto Psenak   19-05-12   351  
0
Zajtra 13. mája sa o 10:00 hodine pred budovou Ministerstva životného prostredia v Bratislave uskutoční protestné zhromaždenie proti výstavbe megavýkrmne ošípaných pri Palárikove. Kauza, ktorá traumatizuje obyvateľov širokého okolia od roku 2017, dospela do finálneho štádia keď Inšpektorát životného prostredia rozhodol o povolení výstavby v objekte bývalého majera "Šándor" pri Palárikove. Obyvatelia Palárikova i okolitých obcí sa mobilizujú v snahe zvrátiť uvedené rozhodnutie. V rovnakej veci iniciovali i petíciu ktorú môžete podpísať na adrese „Farma ošípaných Palárikovo - Šándor“  
Oto Psenak   19-05-09   1,083  
0
... sťahovať sa nikam nemusí a môže aj naďalej bývať na novozámockej stanici. Kde si už jednak zvykla a kde je vraj oveľa lepšie ako v blázninci. Aspoň tak jej to povedala jedna dobrá duša, ktorá ju vystríhala pred terénnymi pracovníkmi ponúkajúcimi miesto v útulku. Škrekľavá Zitka, ako ju tiež volajú, je trvalým inventárom staničnej budovy a najlepšou vizitkou starostlivosti mesta o ľudí bez strechy nad hlavou. Občas vystraší neznalých cestujúcich svojimi výbuchmi zlosti, krikom a nadávkami, avšak v čase keď berie lieky je v pohode. Ak odhliadneme od faktu, že nemá kde bývať. Keď zostane bez liekov, je to zlé, ale najhoršie to býva, ak ich skombinuje s pivom, vtedy prepadá amoku.  
Oto Psenak   19-04-24   395  
0
Az idén is megrendezik Udvardon a helytörténészek országos találkozóját. Immár 23-szor találkoznak a szakma elkötelezett művelői, hogy számot adjanak az elvégzett munkáról és ismertessék az elért eredményeket. Az ez-évi rendezvény a Rákóczi-szabadságharc, a Csemadok-évforduló és a fiatal helytörténész generáció bemutatására fog összpontosítani. A szervezők szeretettel várnak minden érdeklődőt!  
Oto Psenak   19-04-21   1,147  
0
Ak chceme byť úplne presní, na transparentnom účte O. Kleina, cez ktorý mala verejnosť dohliadať na financovanie primátorskej kampane, je transparentný iba názov. Zdá sa, že zákon bol na nás opäť prikrátky. Zo zverejnených transakcií sa verejnosť nedozvie viac, než že na začiatku kampane O. Klein poukázal sám sebe 10 tisíc Eur a tri mesiace po skončení kampane (!) začal tieto peniaze na niečo míňať, resp. vyberať cez bankomat.  
Eva Polerecká   19-04-18   1,512  
0
Na to, že trpezlivosť občanov pomaly končí, som upozornila už na zastupiteľstve 19.3.2019 - písali sme tu... Dnes sme toho boli priamymi svedkami, keď sa  na zastupiteľstvo dostavila dobrá stovka ľudí spomedzi signatárov petície proti výstavbe sociálneho zariadenia pod ich oknami ( - podrobnosti tu...) A prišli priamo do rokovacej sály, ako sa na sebavedomých občanov patrí. Nechceli čučať v kinosále, lebo neprišli do kina. Mali mandát od 2.600 obyvateľov, mnohí si zobrali dovolenky a vedeli, že ide o veľa... Ich prítomnosť v rokovacej sále razom zmenila jej akustiku, dokonca aj hlasovacie zariadenie sa zaseklo a ľudia len prichádzali a prichádzali, mnohí rovno aj so stoličkami...  
Ladislav Rozsnyo   19-04-14   1,369  
0
Vážená pani vedúca Odboru sociálnych vecí na MsÚ NZ! Chcem reagovať na isté Vaše vyjadrenia, ktoré ste použila  na webe watson.sk. Celý Váš puding komentovať nechcem - nemám na jeho ochutenie dostatok kompótovaného ovocia. Chuti sa už tiež akosi nedostáva. V texte píšete "Verím, že sa nám na pripravovaných diskusných stretnutiach s občanmi podarí rozptýliť väčšinu obáv obyvateľov dotknutých ulíc a nájsť spoločné riešenia, aby tieto obavy neboli naplnené."  
Oto Psenak   19-04-10   510  
0
Lang Tamás május 9-én ünnepli 77-ik születésnapját. Az Új Szó napilap terjedelmes beszélgetést közölt városunk jeles személyiségével, melyben múltról és jelenről egyaránt szó esik.  
Oto Psenak   19-04-07   2,545  
0
Koncom novembra 2018 sme publikovali na našich stránkach článok "Ďalšia parcela pre kamoša?" v ktorej sme sa pýtali, či by súdny človek predal pozemok tak, aby si znemožnil prístup k susednému, ktorý vlastní. Nikto si však vtedy nevšimol to podstatné - okrem odčlenenej parcely došlo k pričleneniu priľahlej zelene a to tak, že na grafických podkladoch zmena nebola zakreslená. Na fígeľ sa prišlo až na poslednom zastupiteľstve, keď vysvitlo, že skutočný apetít developera je oveľa väčší a vôbec mu nejde o mestský pozemok "v obkľúčení", ale predovšetkým o zmenu územného plánu ohľadom zeleného priestranstva za panelákmi na Gogoľovej ulici... O tejto zmene sa bude hlasovať na júnovom zastupiteľstve, a preto je najvyšší čas, aby obyvatelia začali biť na poplach. V každom prípade developer to považuje za hotovú vec a na internete už ponúka byty na pozemku, ktorý je podľa platného územného plánu stále ešte zeleňou...  
Eva Polerecká   19-04-05   1,060  
0
Petičný výbor dnes odovzdal petíciu žiadajúcu upustiť od výstavby denného stacionáru pre bezdomovcov medzi panelákmi na Bratislavskej ceste. Za púhy týždeň sa pod ňu vyzbieralo 2597 podpisov, to jest štvrtina hlasov, ktorými by už bolo možné hoci aj odvolať primátora v referende. Dôvera a trpezlivosť našich ľudí končí a sú celkom autenticky nahnevaní na to, ako sa voči nim radnica na čele s primátorom správa. Nežiadajú veľa -  chcú korektné informácie a možnosť rozhodovať o svojom osude. Nedávno tu bol protest obyvateľov sídliska na Lastovičej ul., petícia strieda petíciu a ak O. Klein chce vyprovokovať výbuch hnevu proti svojej osobe, je na najlepšej ceste.  
Oto Psenak   19-03-31   1,127  
0
Vedúca sociálneho odboru MsÚ Denisa Felixová je uvedená ako kontaktná osoba pod nepodpísaný článok o pripravovanom útulku pre bezdomovcov na Bratislavskej ceste  uverejnený na CN Online 26. marca 2019. Už úvodná veta, podľa ktorej je "odpor verejnosti v podobných situáciách bežný" je veľmi nezvyčajná a rovnako aj celý zbytok článku, ktorý vsugerúva verejnosti pocit bezmocnosti. Reku, vy sa radšej nepleťte do vecí, ktorým nerozumiete - i keby malo ísť o váš vlastný priestor v ktorom žijete a vychovávate svoje deti. My na mestskom úrade sme už dávno o všetkom rozhodli a celé to dohodli s Európskou úniou...
Člen petičného výboru obyvateľov dotknutého sídliska nás požiadal o priestor pre verejnú reakciu na uvedený škandalózny článok.  
 
Infoservis 
 
1659.05.24 május 24. Erdélyi országgyűlés Szászsebesen. (Rákóczi párthívei ellen hoz rendszabályokat.)
1849.05.24 május 24. Dembinski altábornagy lemond a IX. hadtest parancsnokságáról.
1859.05.24 május 24. Megnyitják a Debrecen—Miskolc közötti vasútvonalat.
1859.05.24 К. Маркс — Ф. Энгельсу. В Манчестер. [Лондон], 24 мая 1859 г. — 29,356—357.
1859.05.24 Marx to Engels. 24 May
1879.05.24 Panovník sankcionoval zák. čL XXXIX/1881 o udržovaní a ochrane umeleckých pamiatok. Na jeho základe vznikla Krajinská pamiatková komisia, ktorá organizovala a usmerňovala pamiatkovú starostlivosť v celom Uhorsku.
1889.05.24 Энгельс — Полю Лафаргу в Ле-Перрё. Лондон, 24 мая 1889 г. — 37, 182—184.
1889.05.24 Engels to Paul Lafargue. 24 May
1919.05.24 Telegram italskému králi k prvnímu výročí odevzdání praporu československým legiím v Itálii
1919.05.24 Май, 24. Ленин направляет телеграмму СНК Украины с поздравлениями по поводу подавления контрреволюционного мятежа атамана Григорьева и предписанием о переброске освобождающихся войск на Донбасс.
1919.05.24 Май, 24. Ленин телеграфирует Воронежскому и Тамбовскому губво-енкомам предписание об ускорении отправки на Южный фронт мобилизованных коммунистов.
1919.05.24 Май, 24. Ленин председательствует на заседании Совета Народных Комиссаров, выступает с докладами о ставках специалистам и о проекте декрета об уравнении в правах казачьего населения со всем трудовым населением РСФСР; подписывает проекты декретов о сметных правилах и о переходе Цен-тропленбежа в ведение и подчинение НКВД. Обсуждаются также вопросы о помощи жертвам еврейских погромов; проект декрета об отпуске трудовому населению леса и другие.
1929.05.24 Prezident republiky ve východních Čechách
1939.05.24 Kostarika uznala Slovenský štát.
1959.05.24 május 24. Berettyóújfaluban (Hajdú-Bihar m.) felavatják az ország legnagyobb gyermekvárosát (Arany János Gyermekváros).
1989.05.24 A Szlovák Írók Szövetsége Magyar Szekciójának pozsonyi ülése olyan új statútumot fogad el, amely a szekciót a szövetség autonóm szervezetévé nyilvánítja
1989.05.24 május 24. Németh Miklós miniszterelnök Csehszlovákiában tárgyal a bős-nagymarosi beruházásról.
1989.05.24 - Az Ellenzéki Kerekasztal elfogadja Pozsgay Imre államminisztert, a Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bizottságának tagját tárgyalópartnernek.The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x