Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  18-10-27   1,040  
0
Nové Zámky prežívajú pestrý a  vzrušený predvolebný čas. Tí čo by mali bilancovať radšej oslavujú a myslia hlavne na budúcnosť. Predovšetkým na tú svoju. Denne zažívame veľkolepé mestské akcie, športové podujatia, gratulácie jubilantom, strihanie pások, plnenie klobások, rozdávanie vianočných balíčkov (hoci nie sú vianoce), množstvo milých stretnutí s usmievavými ľuďmi. Je tu čas veľkých emócií po štyroch rokoch práce 24 hodín denne 7 dní v týždni. Prehnaná a trošku nervózna sebaprezentácia dáva tušiť že aktérom nie je všetko jedno. Skúmavo hľadia do tvárí obecenstva a zvažujú či sú to stále tie staré dobré Nové Zámky ktoré možno opiť rožkom, alebo sa už aj tu nebodaj usadil bacil demokracie a je čas sa baliť...  

V cieľovej rovinke si je treba dávať obzvlášť veľký pozor. Vyhráva ten, kto určuje témy. Ak sa tu začne diskutovať o platoch konateľov v mestských sro-čkach, o primátorovej sesternici, bratrancovi, tetke, je dávno zle... Tak nech si odrobia svoje dotácie protežanti - Hokejisti, Jednota dôchodcov, Višňovskí. A pohnúť rozumom a zorganizovať nejakú milú akciu by  mohol aj správca cintorína, vari už zabudol, kto ho vymenoval?!
 
Nálada v meste sa mení, nervozita stúpa. Nech sa už Nové Zámky posúvajú akokoľvek pomaly, nech akokoľvek chýbajú schopní ľudia, ktorí z mesta utiekli, tlak na slušnosť v lokálnej politike rastie. Ešte pred takými 8-mi, ale ani 4-mi rokmi by sa nediskutovalo o nekresťanských príjmoch poslancov na konateľských stoličkách sro-čiek. Nikto by nepísal o  šafárení s dotáciami na šport a neodhalil by, kam tie v skutočnosti tečú. O mestských parcelách pre príbuzných, o  nezmyselných výletoch do Japonska či Kanady pre vyvolených za peniaze daňových poplatníkov ani nehovoriac.

Nikto by sa nepitval v tom, ako a kto v najväčšej tichosti odsúhlasil zmenu územného plánu - aby umožnil devastáciu Zúgova, ako mohol niekto nakupovať stavebné pozemky "za facku".

Funkcionári si s bacilom demokracie nevedia veľmi čo počať - zaryté mlčanie, obštrukcie, hlúposti v odpovediach na infožiadosti či dokonca podávanie trestných oznámení na príslišných horlivcov... Lebo tých horlivcov, negativistov a čitateľov ohováračských webov je akosi stále viac. Hrabú sa vo faktúrach, katastri, diskutujú na sociálnych sietiach - odkiaľ sa vlastne vzali?! Aké odpočty to žiadajú, veď my sme žiadne odpočty nikdy nedávali?

A ako sa ten svet a s ním aj Nové Zámky menia, aj okukané tváre  zo zastupiteľstva cítia, že musia nejako reagovať - zatiaľ neprišli na nič múdrejšie, než sa vylepiť na každú voľnú plochu, roztočiť ruletu podujatí, úsmevov, kvetiniek a klobás.

Aby sa zorganizoval okrúhly stôl kandidátov, to ich zatiaľ nenapadlo. Nebudú diskutovať ani kandidáti na primátora, lebo mestské médiá, na ktoré sa skladáme ročne sumou okolo 150 tisíc Eur, majú iné úlohy. Ani do mestských novín sa nevošli všetci kandidáti čo je krok späť ešte aj v porovnaní s érou G. Pischingera - ak si dobre pamätáme, vtedy dostal v mestských novinách priestor aj O. Klein. On už nič také svojim vyzývateľom neposkytol... Tak sa nespráva niekto, kto si je istý svojim víťazstvom. Skôr niekto, kto kombinuje do poslednej chvíle - koho z klientov ešte mobilizovať, ako citlivo zahrať s národnostnou kartou a robiť všetko pre "OK pokračujeme".

Nech už voľby dopadnú akokoľvek, mesto už nebude ako predtým. Nech sa podarí prelom na ktorejkoľvek z troch šachovníc - či už dôjde ku zmene na stoličke primátora, zablokovaniu nadpolovičnej primátorskej väčšiny či len zablokovaniu 2/3 primátorskej väčšiny, už sa nebude dať šafáriť ako doposiaľ. Už budú zastupiteľstvá viac než len hlasujúcou mašinériou s 2-3 kritikmi.

A ani my nikam neodchádzame. Mnohí z nás si trúfli kandidovať s ambíciou začať ovplyvňovať veci zvnútra. A mnohí čo si netrúfli, tak možno urobia nabudúce... Veríme, že lepšia budúcnosť mesta sa rodí v demokratickej diskusii, že občania majú právo VEDIEŤ a majú právo sa INFORMOVANE ROZHODNÚŤ. Že v budúcnosti viac nedovolia rôzne pochybné predaje, účelové zmeny územného plánu, šafárenie  so spoločnými peniazmi. A že budú mať dosť síl DISKVALIFIKOVAŤ funkcionárov, ktorí zlyhali, podľahli, alebo neustáli pokušeniu. Nech už tí rečnia akokoľvek sladko a spievajú akokoľvek vábivo...

Aspoň takto to vidím ja!
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 26,710 MODIFIED: 2019.01.09 23:30:08.MD5: c4503a129be13fa5e595fa996dd7d9bd STATUS: FALSE  This window is : x