Úvod / Nyitóoldal
   
 
Eva Polerecká  19-04-01   1,803  
0
Ako sme infomovali (viď článok tu) vo februári došlo k masívnemu výrubu stromov v lesoparku Sihoť, keď sa majiteľ starej nemocnice rozhodol „urobiť poriadok“ aj za svojim plotom na mestských pozemkoch. Radnica po celý čas zatĺkala, resp. komunikovala zmätočné informácie. Napriek trestným oznámeniam, medializácii a aktívnemu odporu občanov sa v marci uskutočnilo ešte jedno kolo „upratovania“ (viď na konci článku tu...)  


Každý súdny človek, ktorý Sihoť navštívi vidí, že mesto stratilo kontrolu nad touto časťou  lesoparku a výrub, či skôr ťažba dreva, prebehol bezohľadne až amatérsky za pomoci ťažkých mechanizmov... Na celom tomto smutnom príbehu o tom, ako sa nemá pristupovať k životnému prostrediu je len jediná pozitívna vec - občania sa začali intenzívne zaujímať o to, čo sa na Sihoti deje. Napriek nevôli "drevorubačov" zdokumentovali spúšť, zavolali políciu, štátnu ochranu prírody. Žiaľ nepodarilo sa im to najdôležitejšie - zastaviť výrub a zvrátiť skazu. Za obeť bezohľadnej pýchy padli desiatky stromov, ktoré mohli ešte i dnes stáť... Informácia, ktorá odznela na zastupiteľstve o tom, ako majiteľ nemocnice na vlastné náklady vysadí 30 líp a mesto prispeje výsadbou cibuľovín, bola vskutku slabou náplasťou. Akoby mladé stromčeky mohli nahradiť veľké stromy?!

Príbeh však týmto neskončil. Dnes doobeda sa na facebookovom  profile primátora Kleina objavila burcujúca správa, že počas víkendu niekto väčšinu novovysadených stromčekov spílil. Svoju správu doplnil primátor obrázkami, otáznikmi, výkričníkmi a mnohými emotikonmi smútku.  K sólistovi sa v zápätí pridal celý orchester ktorý unisono opakoval: Hľa, AKTIVISTI! Kam ste naše mesto dostali! Toľko ste burcovali ľudí proti tým čo zdevastovali Zúgov a Sihoť, až sa stalo toto!

Nuž všetkým nám je ľúto spílených stromčekov. A cítime sa nesvoji aj z mediálnej vlny z mestského úradu, ktorá sa tak krikľavo líšila od predchádzajúcich dvoch prípadov, kde boli spoločenské škody predsa len neporovanteľne väčśie. Vtedy neboli výkričníky ani emotikony a sólista mlčal aj s celým orchestrom. A to aj potom, ako majiteľ spoločnosti AMW na kameru priznal dohodu s primátorom...

Je nám určite ľúto, že sa medzi nami vyskytuje človek, ktorý - z akejkoľvek motivácie - zničil stromčeky. Ale kto to len mohol byť?  Mohol to byť naozaj ktokoľvek, dokonca aj bezdomovci, na ktorých sa pri druhom výrube odvolával majiteľ starej nemocnice? Naozaj sa len tak niekto nepozorovane a suverénne pohybuje s pílkou v ruke na pustej pláni pri plote starej nemocnice? A dobrú hodinu píli a píli a nikto si nič nevšimne?

Matne si spomíname, ako k podobnému incidentu došlo svojho času pri MVE Zúgov. Aj tam šlo o investíciu podnikateľskej skupiny AMW, aj tam bolo obrovské rozčúlenie verejnosti a aj tam nám ukazovali spílené stromčeky - hľa čo sú to za ľudia, ktorí sem chodia protestovať!

Časy sa však menia a vôbec nie je vylúčené, že polícia tentokrát uspeje, nájde a aj obviní všetkých čo zdevastovali Sihoť. Veríme že medzi nimi bude aj fantóm-aktivista, ktorý po nociach spiluje čerstvo vysadené stromčeky za plotom čerstvo sprivatizovanej nemocnice. Aspoň takto to vidím ja...
 

330 reakcií, 109 komentárov a 84 zdieľaní. Za 8 hodín...
 
 
 

The index.php: SIZE[b]: 27,787 MODIFIED: 2019.03.31 00:07:53.MD5: a650b108a1ba92dbbd18e8f44ecd3ee4 STATUS: OK  This window is : x